Reklama:

Svaly břicha

Ronnie.cz > Medicína > Anatomie
Tento článek je velmi starý, informace v něm tedy už nemusí být zdaleka aktuální.


ANATOMIE - SVALY
úvodsval mikroskopicky
sval makroskopicky
Horní končetina:
rameno a lopatka paže • předloktí: zadní, boční, přední
Trup:
zádahrudníkbřicho
Dolní končetina:
pánev a kyčel • stehno: přední a zadní, vnitřní • bérec: zadní, boční a přední
Série o ramenním kloubu:
díly: první druhý třetí čtvrtý pátý šestý sedmý

Svaly hrudníku
Svaly zad

Svaly břicha (musculi abdominis) rozdělujeme na ventrální, laterální a dorsální. Všechny jsou inervovány z nn. intercostales a nervů lumbálních.

Svaly přední a postranní zpevňují přední stranu břišní dutiny a působí jako břišní lis. Jsou to pomocné výdechové svaly.

Ventrální svaly

Musculus rectus abdominis (přímý sval břišní) tvoří pás vpředu od hrudníku až ke kosti stydké. Jeho snopce jsou přerušeny obvykle třemi napříč jdoucími pruhy šlachových vložek. Rectus je obklopen plochými šlachami laterálních svalů břišních, které tím vytvářejí jeho pochvu. Pochvy obou stran se vpředu spojují a vytvářejí vazivový pruh, lineu albu. Rectus začíná při 5. - 7. žebru a okolí a končí na os pubis při symfyse. Při fixované pánvi táhne za hrudník do ohnutí, při fixovaném hrudníku mění sklon pánve (do podsazení). Spolupůsobí při břišním lisu a je pomocným výdechovým svalem.

Musculus pyramidalis leží jako drobný trojúhelník kaudálně od m. rectus abdominis (kaudálně = směrem dolů, k nohám) a před ním. Často chybí.

Laterální svaly

Musculus obliquus externus abdominis (zevní šikmý sval břišní) leží nejpovrchněji. Je to plochý sval na boční stěně břišní, dopředu přechází v plochou šlachu (aponeurosis), která tvoří přední list pochvy m. rectus abdominis. Směr snopců jde shora dolů a dopředu, jako ruka do kapsy. Začíná na osmi posledních žebrech (pět zubů se střídá se začátky serratu anterior a další tři se začátky latissimu dorsi) a upíná se převážně prostřednictvím aponeurosy do linea alba. Při oboustranné kontrakci je synergistou m. rectus abdominis, při jednostranné akci uklání páteř na stranu svalu a rotuje na opačnou. Účastní se břišního lisu.

Musculus obliquus internus abdominis (vnitřní šikmý sval břišní) je střední vrstvou laterálního svalstva břišní stěny. Od svého začátku z fascie zad a od kyčelní kosti se vlákna vějířovitě rozbíhají dopředu. Přecházejí v aponeurosu, která se štěpí ve dva listy, jež tvoří zpředu a zezadu pochvu m. rectus a upínají se do linea alba. Část svalu se ještě upíná na poslední tři žebra. Funkci má obdobnou jako m. obliquus externus, ale provádí rotaci trupu na stranu svalu.

Musculus transversus abdominis (příčný sval břišní) vytváří nejhlubší vrstvu. Začíná na 7. - 12. žebru, zádové fascii a kosti kyčelní. Snopce probíhají jako pás kolem břišní dutiny a přecházejí v aponeurosu, která tvoří zadní část pochvy m. rectus a upíná se do linea alba. Sval se účastní břišního lisu, dýchacích pohybů břišní stěny a rotací trupu.

Dorsální svaly

Musculus quadratus lumborum (čtyřhranný sval bederní) začíná na kosti kyčelní, vede v hloubce na zadní straně dutiny břišní podél páteře a končí na 12. žebru. Při oboustranné akci zaklání bederní část páteře a při jednostranné ji uklání. Dále svou fixací 12. žebra umožňuje kontrakci bránice.

Literatura:
- Anatomie I (Čihák)
- Soustavná anatomie (Borovanský)
- Atlas anatomie člověka (Sinělnikov)Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

25.07.14:06Seazer - Tuším, že rozdíl v tom je. Záleží, jestli jsme v oblasti n..
25.07.13:48Láďa Babuněk - Dobrý den, nevim zda je nějaký rozdíl mezi zadni list poch..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 85 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínBen Weider Natural Pro Qualifier 2023...
KKarmasin (13:36) • Profesionální liga a dopingové kontroly, nějak mi to nejde dohromady.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
LeToucan (12:44) • Nebude spíš hrát roli to, že ty závody jsou strašně pozdě? Většina lidí jde na Čelákovi...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Valasekjakub123 (12:20) • 13 elite pro karet. Ty nemají žádnou váhu jen další amatérská liga. Škoda bývalý to pěk...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Bažant (11:08) • Se leda přešaltovat k Maniona federaci.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Ondra Hájek (10:26) • Jo ale díky Petrovi Březnovi, že tuhle soutěž dál pořádá. Ale je mi ho i ostatních pořa...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie