Reklama:

Svaly stehna - mediální skupina

Ronnie.cz > Medicína > Anatomie
Tento článek je velmi starý, informace v něm tedy už nemusí být zdaleka aktuální.


ANATOMIE - SVALY
úvodsval mikroskopicky
sval makroskopicky
Horní končetina:
rameno a lopatka paže • předloktí: zadní, boční, přední
Trup:
zádahrudníkbřicho
Dolní končetina:
pánev a kyčel • stehno: přední a zadní, vnitřní • bérec: zadní, boční a přední
Série o ramenním kloubu:
díly: první druhý třetí čtvrtý pátý šestý sedmý

Svaly stehna

Jak již víte z minulého dílu, svaly stehna se dělí na tři skupiny: ventrální, mediální a dorsální. Zaměřili jsme se na svaly přední a zadní skupiny, nyní přichází čas na mediální stranu stehna.

Mediální skupina svalů stehna

Všechny svaly této skupiny jsou funkčně adduktory. Jejich představitele udávám v pořadí podle začátků na kosti kyčelní a zároveň podle hloubky umístění, od nejpovrchovějšího k nejhlubšímu: m. pectineus, m. adductor longus, m. gracilis, m. adductor brevis, m. adductor magnus a navíc m. obturatorius externus. Většina se upíná na zadní stranu femuru (kosti stehenní), takže kromě addukce provádějí také zevní rotaci. Inervovány jsou převážně cestou n. obturatorius.

Musculus pectineus (sval hřebenový) je z celé skupiny nejproximálněji (nejvýše směrem k hlavě) uložen. Začíná na kosti stydké a upíná se v horní části zadní strany femuru. Jak jsem již zmínila, funkčně je adduktorem, pomáhá flexi a zevní rotaci kyčelního kloubu. Kromě n. obturatorius je inervován také z n. femoralis (od ventrální skupiny stehenních svalů).

Musculus adductor longus (dlouhý přitahovač) začíná opět na kosti stydké, mediálně (směrem ke střední linii těla) od m. pectineus (při symfýze - chrupavčitém spojení obou kostí stydkých vpředu). Končí ve střední části zadní strany femuru. Funkce je shodná s m. pectineus. Inervace přichází z n. obturatorius.

Musculus gracilis (štíhlý sval stehenní) sestupuje povrchově po vnitřní straně stehna až ke svému úponu na vnitřní ploše tibie - kosti holenní (v pes anserinus = kozí noha :o)). Začíná na kosti stydké blízko při symfýze. Jako jediný z adduktorů je dvoukloubovým svalem, takže provádí nejen addukci v kyčelním kloubu, ale pomáhá také flexi kolene. N. obturatorius.

Musculus adductor brevis (krátký přitahovač) začíná na spodním rameni kosti stydké a jde na zadní stranu stehenní kosti (na horní část), upíná se nad adductor longus. Shodná funkce s pectineem a adductorem longus - addukce kyčelního kloubu, jeho pomocná flexe a zevní rotace. N. obturatorius.

Musculus adductor magnus (velký přitahovač) je hluboko uložený mohutný sval jdoucí jako vějíř k úponu po téměř celé zadní straně stehna a i na jeho dolní část (vnitřní epicondylus). Začíná po celém dolním rameni kosti stydké a zasahuje až k sedacímu hrbolu (tuber ischiadicum). Provádí addukci a zevní rotaci kyčelního kloubu, část upnutá na epikondyl pomocnou extenzi kyčle. Inervačně pomáhá n. obturatoriu ještě n. ischiadicus (od zadní skupiny stehenních svalů).

Musculus obturatorius externus je hluboký, nejvýše položený sval skupiny. Začíná od membrány, která vyplňuje otvor v kosti pánevní - foramen obturatum, a od přilehlých kostěných okrajů (viz obr. začátků a úponů). Končí na horní části stehenní kosti (fossa trochanterica). Převážně rotuje zevně a pomáhá addukci. Inervuje ho opět n. obturatorius.

Nabízím ještě schéma začátků, průběhů a úponů adduktorů stehna - na zadní straně stehenní kosti. Pohled zpředu.

Čekají nás již jen svaly nacházející se na bérci a tím náš seriál končí... Pokud by vám chybělo ještě nějaké svalstvo (někdo hlasoval pro pánevní dno :o)) a chtěli jej doplnit (myslím textově, ne na vašem těle, to vážně nezvládám :o) ...leda to pánevní dno :o)), stačí mi napsat. Stejně tak v případě návrhů dalších témat, která by vás zajímala.

Pokud byste si nebyli některými výrazy jisti, zkuste osvěžit svou paměť v úvodním díle seriálu.

Literatura:
- Anatomie I (Čihák)
- Soustavná anatomie (Borovanský)
- Atlas anatomie člověka (Sinělnikov)Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínBen Weider Natural Pro Qualifier 2023...
KKarmasin (13:36) • Profesionální liga a dopingové kontroly, nějak mi to nejde dohromady.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
LeToucan (12:44) • Nebude spíš hrát roli to, že ty závody jsou strašně pozdě? Většina lidí jde na Čelákovi...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Valasekjakub123 (12:20) • 13 elite pro karet. Ty nemají žádnou váhu jen další amatérská liga. Škoda bývalý to pěk...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Bažant (11:08) • Se leda přešaltovat k Maniona federaci.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Ondra Hájek (10:26) • Jo ale díky Petrovi Březnovi, že tuhle soutěž dál pořádá. Ale je mi ho i ostatních pořa...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie