Reklama:

Svaly ramenní a lopatkové

Ronnie.cz > Medicína > Anatomie
Tento článek je velmi starý, informace v něm tedy už nemusí být zdaleka aktuální.


ANATOMIE - SVALY
úvodsval mikroskopicky
sval makroskopicky
Horní končetina:
rameno a lopatka paže • předloktí: zadní, boční, přední
Trup:
zádahrudníkbřicho
Dolní končetina:
pánev a kyčel • stehno: přední a zadní, vnitřní • bérec: zadní, boční a přední
Série o ramenním kloubu:
díly: první druhý třetí čtvrtý pátý šestý sedmý

Sedmidílný seriál
o ramenním kloubu

Přehled svalů: m. deltoideus, m. supraspinatus, m. infraspinatus, m. teres minor, m. teres major a m. subscapularis.

Pokud se vám dva následující obrázky nepohybují, pak máte zřejmě chybně nastaven váš internetový prohlížeč. V tomto případě si je uložte na disk a zobrazte některým lepším programem, např. ACDSee apod.

Následující obrázky jsou již jen statické a zobrazují poslední krok obrázků výše. Omluvte prosím méně dokonalé zobrazení samotného deltoidu.

M. deltoideus (sval deltový) je pojmenován podle svého tvaru. Začíná na laterální (zevní) straně v horní části lopatky (spina scapulae), acromiu a zevním konci klíční kosti (clavicula). Vlákna se sbíhají k úponu v horní třetině zevní strany humeru. Podle začátků se rozlišují jednotlivé části svalu: klavikulární, akromiální a spinální, pak i funkčně působí podle svého umístění. Klavikulární část pomáhá flexi v kloubu ramenním (předpažení), akromiální abdukci (upažení) a spinální extenzi (zapažení). M. deltoideus jako celek udržuje klidovým napětím hlavici kloubu ramenního v jamce - stabilizuje kloub a brání jeho luxaci. Inervován je z n. axillaris.

M. deltoideus kryje úpony na humerus všech následujících svalů jdoucích od lopatky. Jmenovány jsou podle umístění na lopatce shora dolů.

Musculus supraspinatus (sval nadhřebenový) leží nad spinou scapulae. Začíná na lopatce tamtéž. Upíná se na zadní stranu ramenního kloubu (na tuberculum majus humeri). Funkce: zevní rotace v ramenním kloubu, pomáhá abdukci (leží nejvýše ze všech uvedených). Spolu s m. infraspinatus zpevňují šlachami zadní stranu pouzdra kloubu ramenního. Inervace: n. suprascapularis.

Musculus infraspinatus (sval podhřebenový) leží pod spinou scapulae, kde také začíná na ploše lopatky. Upíná se na zadní straně ramenního kloubu, pod úponem předchozího svalu, tedy na tuberculum majus humeri o něco níž. Funkčně je to zevní rotátor. Inervován je jako m. supraspinatus prostřednictvím n. suprascapularis.

Musculus teres minor (malý sval oblý) probíhá pod zmíněnými svaly od středu laterálního okraje lopatky ke svému úponu pod úponem předchozích. Funkce: zevní rotace. Inervuje ho n. axillaris. Sval kříží zadem m. triceps brachii.

Musculus teres major (velký sval oblý) je uložen ještě níže. Jde od zadní plochy dolního úhlu lopatky a přilehlého laterálního okraje lopatky. Dále pokračuje na přední stranu humeru (na crista tuberculi minoris), kříží přitom m. triceps brachii zepředu a upíná se pod úponem m. subscapularis. K jeho šlaše se připojuje ještě šlacha m. latissimus dorsi, takže teres vypadá jako jeho součást. Provádí vnitřní rotaci a addukci. Inervuje ho n. subscapularis.

Musculus subscapularis (sval podlopatkový) je uložen z druhé strany lopatky než ostatní svaly, začíná tedy z celé vnitřní plochy lopatky (přilehlé k žebrům) a končí na přední straně humeru (tuberculum minus humeri). Je vnitřní rotátor a zpevňuje pouzdro ramenního kloubu zpředu. Inervován je z n. subscapularis.

Pozn. mimo anatomii:

Rotátorová manžeta - tak se říká souhrnem šlachám zmíněných rotátorů kolem ramenního kloubu - zpevnění kloubu ramenního. Může být poškozena při tzv. impingement syndromu ramene (syndrom bolestivého ramene). Příznačná je bolestivost a omezení pohybu, zejména zevní rotace a abdukce. Vzniká buď uskřípnutím struktur okolo ramene nebo samotným přetížením ramenního kloubu s následným zánětem subakromiální burzy (tíhový váček, v tomto případě pod acromiem) a nestabilitou kloubního pouzdra. Stlačení může vzniknout proti ligamentům (vazům) přítomným v této oblasti, proti části lopatky nebo proti skloubení lopatky s kostí klíční. Podstatou přetížení bývá často svalová nerovnováha (dysbalance), např. zkrácený biceps a pectoralis major oproti funkčně oslabeným fixátorům lopatky a svalům rotátorové manžety.

Typ vznikající nestabilitou ramenního kloubu (myšleno přímo spojení humeru a lopatky) se vyskytuje především u mladých sportovců. Viz jeden můj klient, mladičký boxer. K lékaři přichází kvůli bolesti ramene a občasným subluxacím. Rameno je schopen si sám „nahodit“ zpět, ale tím vznikají jen další mikrotraumata. Jak to bude pravděpodobně pokračovat? Nepodstoupí-li kteroukoli terapii vedoucí k větší stabilitě kloubu, může dojít až k nevratným změnám. Na „trénincích“ svaly sice posilují, ale jen velké svalové skupiny, a už zcela chybí jakékoli protahování a relaxace. Podle toho také vypadá terén celého jeho pletence horní končetiny a nepochybuji, že také všech ostatních částí těla.

Jak je to tedy s terapií? V akutním stádiu se doporučuje klid bez aktivit prováděných nad hlavou (u chroniků nebo recidiv způsobených přetěžováním měkkých částí ramen nad hlavou v povolání, př. malíři, se zvažuje vhodnost jejich pracovního zařazení). Pak také odborná fyzioterapie, zahrnující léčebnou TV a postizometrické relaxace svalů obklopujících rameno, které by mohly způsobovat horší možnost následné terapeutické stabilizace ramene… Dělají se i obstřiky, ale ty nedoporučuji, protože jen trochu a dočasně odpomohou od projevů, ale nikoli od příčiny. Navíc to, co se tam aplikuje, a že se tam vůbec něco píchá, v daném místě způsobuje, ač třeba jen mikro, ale přeci jen traumata. Když se jich pak postupně sejde x, tak se takto narušená tkáň mnohem lépe trhá apod. Při již hodně velkém útlaku, kdy už nic nepomáhá, nastupuje operativní řešení, uvolnění manžety rotátorů. A pak ovšem zas RHB.

Literatura:
- Anatomie I (Čihák)
- Soustavná anatomie (Borovanský)
- Atlas anatomie člověka (Sinělnikov)Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

30.12.20:32Covey - Zdravím. Chci se zeptat, už delší dobu mě bolí rameno, zač..
03.12.17:47popshoit - Obstřiky bych nezatracoval, někoho to bez obstřiku nepřest..
01.06.18:20sendman2 - prosimte muzes mi vysvetlit co to je to RTG ta naprava tec..
01.06.18:17sendman2 - Taky me to zacalo bolet je to dost neprijemne uz jsem na t..
16.01.19:52yossarian - no mozno neskoro, ale skusim ti lubosport odpovedat, dnes ..
17.12.11:27Vin Diesel - Super Ronnie tak na to jsem čekal ggod článek a taky s ani..
16.12.20:49Conan - nejak me zacalo bolet...:-/
16.12.19:45CZ - Presne tohle me zajima, DIK! :-9
16.12.13:04subluxator - Tomu boxerovi nezavidim... Sam tim trpim od detstvi a jaka..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínBen Weider Natural Pro Qualifier 2023...
KKarmasin (13:36) • Profesionální liga a dopingové kontroly, nějak mi to nejde dohromady.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
LeToucan (12:44) • Nebude spíš hrát roli to, že ty závody jsou strašně pozdě? Většina lidí jde na Čelákovi...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Valasekjakub123 (12:20) • 13 elite pro karet. Ty nemají žádnou váhu jen další amatérská liga. Škoda bývalý to pěk...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Bažant (11:08) • Se leda přešaltovat k Maniona federaci.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Ondra Hájek (10:26) • Jo ale díky Petrovi Březnovi, že tuhle soutěž dál pořádá. Ale je mi ho i ostatních pořa...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie