Reklama:

Svaly kyčelního kloubu

Ronnie.cz > Medicína > Anatomie
Tento článek je velmi starý, informace v něm tedy už nemusí být zdaleka aktuální.


ANATOMIE - SVALY
úvodsval mikroskopicky
sval makroskopicky
Horní končetina:
rameno a lopatka paže • předloktí: zadní, boční, přední
Trup:
zádahrudníkbřicho
Dolní končetina:
pánev a kyčel • stehno: přední a zadní, vnitřní • bérec: zadní, boční a přední
Série o ramenním kloubu:
díly: první druhý třetí čtvrtý pátý šestý sedmý

Svaly stehna

Svaly kyčelního kloubu se dělí na přední a zadní skupinu.

Přední skupina

Musculus iliopsoas (bedrokyčelní sval) se skládá z musculus psoas major (velký sval bederní) a z musculus iliacus (sval kyčelní). Psoas major začíná od bederní páteře (od Th12 po L4-5) a při ní pokračuje dále do pánve, iliacus z fossa iliaca (vnitřní plocha kosti kyčelní). Spolu se pak upínají na trochanter minor kosti stehenní. Vykonávají flexi kyčelního kloubu, pomáhají při jeho addukci se zevní rotací. Při klidném stoji jsou antagonisty mm. glutei - udržují rovnováhu trupu. Inervovány jsou cestou n. femoralis.

Zadní (a zevní) svaly kyčelního kloubu

Musculus gluteus maximus (velký sval hýžďový) je největším z mm. glutei, jde od zadní části lopaty kyčelní, od kosti křížové a kostrče. Snopce směřují od spina iliaca posterior superior k velkému trochanteru (horní část femuru), kde se upínají (zadní a zevní strana trochanteru). Funkce: zadní snopce svalu provádí extenzi a zevní rotaci kyčelního kloubu, přední snopce abdukci a další podle umístění také addukci stehna. M. gluteus maximus je velmi podstatným svalem pro udržení vzpřímené postavy (např. tahem za tractus iliotibialis, kam se také upíná, pomáhá udržet extenzi kolene), pro extenzi kyčle např. při chůzi do schodů atd. Při předklonu nese také valnou část váhy trupu. Inervován je z n. gluteus inferior.

Musculus gluteus medius (střední sval hýžďový) se nachází o něco hlouběji a je zčásti kryt předchozím svalem. Začíná také na zadní části lopaty kyčelní, a to v její horní části. Upíná se na trochanter major (na jeho přední, horní a zadní část) a podle lokace snopců se liší také funkcí. Přední snopce dělají vnitřní rotaci kyčelního kloubu, střední abdukci a zadní zevní rotaci. Důležitost svalu pro chůzi a udržování rovnováhy je dána těmito akcemi v různých směrech i účastí svalu na flexi i extenzi kyčelního kloubu. Inervace: n. gluteus superior.

Musculus gluteus minimus (malý sval hýžďový) je umístěn nejhlouběji, zcela kryt předchozím svalem a začíná ze střední části lopaty kyčelní. Upíná se taktéž na trochanter major (na jeho horní a přední okraj) a i funkce a inervace se shoduje s m. gluteus medius.

Musculus tensor fasciae latae (napínač stehenní povázky) je umístěn nejventrálněji (nejvíce vpředu) a začíná při spina iliaca anterior superior. Bříško zasahuje jen do horní čtvrtiny stehna, dále jde jen prostřednictvím tractus iliotibialis a končí na zevní straně laterálního kondylu tibie. Pomáhá s flexí, abdukcí a vnitřní rotací kyčle. Zabezpečuje extenzi kolena při stoji. Inervován z n. gluteus superior.

Pelvitrochanterické svaly

Všechny jdou od pánve k femuru, kde se upínají v oblasti trochanter major a jeho okolí a jsou kryty vlákny m. gluteus maximus. Vyjmenovány jsou tak, jak jsou uloženy směrem kraniokaudálním (shora dolů). Jsou to převážně zevní rotátory. Inervovány jsou z plexus sacralis.

Musculus piriformis (sval hruškovitý) je ze všech uložen nejkraniálněji (nejvýše). Je to abduktor flektovaného kyčelního kloubu a zevní rotátor.

Dalšími svaly této skupiny jsou musculus gemellus superior, musculus obturatorius internus a musculus gemellus inferior.

Musculus quadratus femoris je nejkaudálněji položeným pelvitrochanterickým svalem a je rozepjat mezi kostí sedací a femurem.

Na závěr přidávám jeden záběr s pitevny. V pravé dolní části vám Shawn Ray ukazuje přibližný úhel pohledu.

Literatura:
- Anatomie I (Čihák)
- Soustavná anatomie (Borovanský)
- Atlas anatomie člověka (Sinělnikov)Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínBen Weider Natural Pro Qualifier 2023...
KKarmasin (13:36) • Profesionální liga a dopingové kontroly, nějak mi to nejde dohromady.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
LeToucan (12:44) • Nebude spíš hrát roli to, že ty závody jsou strašně pozdě? Většina lidí jde na Čelákovi...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Valasekjakub123 (12:20) • 13 elite pro karet. Ty nemají žádnou váhu jen další amatérská liga. Škoda bývalý to pěk...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Bažant (11:08) • Se leda přešaltovat k Maniona federaci.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Ondra Hájek (10:26) • Jo ale díky Petrovi Březnovi, že tuhle soutěž dál pořádá. Ale je mi ho i ostatních pořa...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie