Reklama:

Svaly kyčelního kloubu

Ronnie.cz > Medicína > Anatomie
Tento článek je velmi starý, informace v něm tedy už nemusí být zdaleka aktuální.


ANATOMIE - SVALY
úvodsval mikroskopicky
sval makroskopicky
Horní končetina:
rameno a lopatka paže • předloktí: zadní, boční, přední
Trup:
zádahrudníkbřicho
Dolní končetina:
pánev a kyčel • stehno: přední a zadní, vnitřní • bérec: zadní, boční a přední
Série o ramenním kloubu:
díly: první druhý třetí čtvrtý pátý šestý sedmý

Svaly stehna

Svaly kyčelního kloubu se dělí na přední a zadní skupinu.

Přední skupina

Musculus iliopsoas (bedrokyčelní sval) se skládá z musculus psoas major (velký sval bederní) a z musculus iliacus (sval kyčelní). Psoas major začíná od bederní páteře (od Th12 po L4-5) a při ní pokračuje dále do pánve, iliacus z fossa iliaca (vnitřní plocha kosti kyčelní). Spolu se pak upínají na trochanter minor kosti stehenní. Vykonávají flexi kyčelního kloubu, pomáhají při jeho addukci se zevní rotací. Při klidném stoji jsou antagonisty mm. glutei - udržují rovnováhu trupu. Inervovány jsou cestou n. femoralis.

Zadní (a zevní) svaly kyčelního kloubu

Musculus gluteus maximus (velký sval hýžďový) je největším z mm. glutei, jde od zadní části lopaty kyčelní, od kosti křížové a kostrče. Snopce směřují od spina iliaca posterior superior k velkému trochanteru (horní část femuru), kde se upínají (zadní a zevní strana trochanteru). Funkce: zadní snopce svalu provádí extenzi a zevní rotaci kyčelního kloubu, přední snopce abdukci a další podle umístění také addukci stehna. M. gluteus maximus je velmi podstatným svalem pro udržení vzpřímené postavy (např. tahem za tractus iliotibialis, kam se také upíná, pomáhá udržet extenzi kolene), pro extenzi kyčle např. při chůzi do schodů atd. Při předklonu nese také valnou část váhy trupu. Inervován je z n. gluteus inferior.

Musculus gluteus medius (střední sval hýžďový) se nachází o něco hlouběji a je zčásti kryt předchozím svalem. Začíná také na zadní části lopaty kyčelní, a to v její horní části. Upíná se na trochanter major (na jeho přední, horní a zadní část) a podle lokace snopců se liší také funkcí. Přední snopce dělají vnitřní rotaci kyčelního kloubu, střední abdukci a zadní zevní rotaci. Důležitost svalu pro chůzi a udržování rovnováhy je dána těmito akcemi v různých směrech i účastí svalu na flexi i extenzi kyčelního kloubu. Inervace: n. gluteus superior.

Musculus gluteus minimus (malý sval hýžďový) je umístěn nejhlouběji, zcela kryt předchozím svalem a začíná ze střední části lopaty kyčelní. Upíná se taktéž na trochanter major (na jeho horní a přední okraj) a i funkce a inervace se shoduje s m. gluteus medius.

Musculus tensor fasciae latae (napínač stehenní povázky) je umístěn nejventrálněji (nejvíce vpředu) a začíná při spina iliaca anterior superior. Bříško zasahuje jen do horní čtvrtiny stehna, dále jde jen prostřednictvím tractus iliotibialis a končí na zevní straně laterálního kondylu tibie. Pomáhá s flexí, abdukcí a vnitřní rotací kyčle. Zabezpečuje extenzi kolena při stoji. Inervován z n. gluteus superior.

Pelvitrochanterické svaly

Všechny jdou od pánve k femuru, kde se upínají v oblasti trochanter major a jeho okolí a jsou kryty vlákny m. gluteus maximus. Vyjmenovány jsou tak, jak jsou uloženy směrem kraniokaudálním (shora dolů). Jsou to převážně zevní rotátory. Inervovány jsou z plexus sacralis.

Musculus piriformis (sval hruškovitý) je ze všech uložen nejkraniálněji (nejvýše). Je to abduktor flektovaného kyčelního kloubu a zevní rotátor.

Dalšími svaly této skupiny jsou musculus gemellus superior, musculus obturatorius internus a musculus gemellus inferior.

Musculus quadratus femoris je nejkaudálněji položeným pelvitrochanterickým svalem a je rozepjat mezi kostí sedací a femurem.

Na závěr přidávám jeden záběr s pitevny. V pravé dolní části vám Shawn Ray ukazuje přibližný úhel pohledu.

Literatura:
- Anatomie I (Čihák)
- Soustavná anatomie (Borovanský)
- Atlas anatomie člověka (Sinělnikov)


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínIFBB Elite Pro Czechia 2021 - fotogal...
PrivateBlueVenusTV (12:27) • `Je mi ho líto, ale nemá tam chodit.` ... Keď toto niekde napíšeš o 5 rokov, nie je vyl...
magazínIFBB Elite Pro Czechia 2021 - fotogal...
PrivateBlueVenusTV (12:23) • K tomu získal tretie miesto a zároveň bol posledný, nakoľko súťažili v kategórii len tr...
magazínWorld´s Strongest Man 2021 - výsledky
Bucci (06:50) • fotek i videí je zatím málo, vesměs je dobře, že tam jsou fotky letošní :-) JF Caron m...
magazínWorld´s Strongest Man 2021 - výsledky
decarabas (21:07) • To bude fotka zo základnej skupiny, tam mali drepy/deadlift.
magazínWorld´s Strongest Man 2021 - výsledky
moab (20:26) • A proč ten borec na fotce dělá dřepy???
NOVÉ INZERÁTYseznamka Hledám odvážnou bojovnici, Sparring
Hledám šikovnou holku, ženu, paní na společné fitko. Mám své malé středně vybavené „fitness“ v ob...
bazar Posilovací set
Posilovací set: Multifunkční posilovací stojan -Robustní, stabilní a tuhá konstrukce -Velmi kv...
bazar Prodam vybaveni fitness studia
Prodam vybaveni studia. Vse nove. Trampoliny, bosu, kettlebelly. Idealne vse jednomu zajemci.
práce Osobní trenér pro VIP klientelu
Do týmu BodyBody Home & Office hledáme osobního trenéra se zkušenostmi, vynikajícím přístupem ke klientům a ochotou učit se nové věci. Hledáme trenéra, který bude jezdit za klienty domů nebo do kanceláře.
práce Trenér do domu
Hledáme nové kolegy na spolupráci v projektu „Trenér do domu“. Přidejte se do našeho týmu a začn...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie