Reklama:

Svaly hrudníku

Ronnie.cz > Medicína > Anatomie
Tento článek je velmi starý, informace v něm tedy už nemusí být zdaleka aktuální.


ANATOMIE - SVALY
úvodsval mikroskopicky
sval makroskopicky
Horní končetina:
rameno a lopatka paže • předloktí: zadní, boční, přední
Trup:
zádahrudníkbřicho
Dolní končetina:
pánev a kyčel • stehno: přední a zadní, vnitřní • bérec: zadní, boční a přední
Série o ramenním kloubu:
díly: první druhý třetí čtvrtý pátý šestý sedmý

Svaly zad

Do svaloviny hrudníku se řadí dvě skupiny svalů, rozdělené podle původu. Svaly thoracohumerální v povrchové vrstvě, které jsou původem končetinové a rozšířily své začátky na hrudník a autochtonní svaly hrudníku (vlastní svaly hrudníku) pod nimi. Ke svalům hrudníku se díky svému umístění přiřazuje ještě bránice (diaphragma).

Svaly thoracohumerální

Musculus pectoralis major (velký sval prsní) se podle svých začátků dělí obvykle na tři části: pars clavicularis (začíná na mediální straně kosti klíční), pars sternocostalis (na sternu a přilehlé části prvních 6 žeber) a pars abdominalis (na pochvě přímého břišního svalu). Upíná se na humerus (crista tuberkuli majoris humeri). K úponu se šlachy jednotlivých částí kříží, takže nejvýše umístěná klavikulární část svalu se upíná na humeru nejníže a vpředu a abdominální část nejvýše a vzadu (jako když ždímáte prádlo... nebo někdo jiný :o)). Funkčně se rozlišuje také podle svých částí, tedy podle uložení svalových vláken: klavikulární - pomáhá při flexi paže a udržuje ji v ní, zbylé dvě addukují paži (tj. přitahují ji k tělu z upažení) a rotují ji do vnitřní rotace, když je paže v rotaci zevní (díky tomu "přetočení jako při ždímání" :o)). Stejně tak působí sval, když je paže fixována, pohybuje však tím pádem trupem: addukce paže - zdvíhá hrudník k paži (např. šplh), zdvíhá žebra - pomocný nádechový sval. Inervován je cestou nn. pectorales (lateralis et medialis).

Nejlépe se zapojuje při testovacím pohybu - horizontální addukci, flekční funkce klavikulární části je dobře patrná při pohybu nahoru a dolů (cca 10 cm rozsah) předpaženou končetinou.

Musculus pectoralis minor (malý sval prsní) je krytý velkým. Začíná vpředu na 3.-5. žebru a upíná se na processus coracoideus (část lopatky, vyčnívající vpřed). Lopatku táhne dopředu a dolů, s tím jde kloubní jamka ramenního kloubu dopředu, tedy do polohy při flexi v ramenním kloubu. Pokud je fixován pletenec horní končetiny, pomáhá při nádechu. Inervován je z n. pectoralis medialis.

Musculus subclavius (sval podklíčkový) je drobný sval jdoucí od spodní strany claviculy k 1. žebru. Táhne klíční kost kaudálně. Inervace: n. subclavius.

Musculus serratus anterior (pilovitý sval přední) začíná devíti zuby na 1.-9. žebru, jde pod lopatkou a upíná se na jejím mediálním okraji (tj. okraji při páteři). Funkce: drží lopatku u hrudníku a svým tahem ji vytáčí zevně. Při jeho obrně lopatka odstává (jako křídlo). Právě vytočení lopatky zevně je nutností pro schopnost abdukce horní končetiny nad horizontálu. Tohoto pohybu se totiž již musí zúčastnit také lopatka, nejen pohyb v kloubu ramenním jako takovém. Při fixované lopatce pomáhá zdvíhat žebra - pomocný nádechový sval. Inervuje ho n. thoracicus longus.

Autochtonní svaly hrudníku

Musculi intercostales (svaly mezižeberní) jsou drobné svaly vyplňující mezižebří. Tvoří tři vrstvy: musculi intercostales externi (nádech), interni (výdech) a intimi (výdech). Inervace: nn. intercostales.

Musculi subcostales jsou opět mezi žebry. Funkce a inervace jako u mm. intercostales interni a intimi.

Musculus transversus thoracis (příčný sval hrudní) leží na vnitřní straně sterna, je to plochý sval. Jako vějíř se rozbíhá na mediální části 2.-6. žebra. Pomocný výdechový sval, inervují ho nn. intercostales.

A to je pro dnešek vše. V případě, že byste si nevěděli rady s některými pojmy, zkuste článek Anatomie - úvod (odkaz o kousek níže v souvisejících článcích), v případě, že ani to nepomůže, diskuse pod článkem je zde pro vás.

Literatura:
- Anatomie I (Čihák)
- Soustavná anatomie (Borovanský)
- Atlas anatomie člověka (Sinělnikov)


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

14.08.13:45Phantom - Asi se půjdu juknout na tu anatomii. Ještě že ronnie sem d..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJesus Rodriguez se zdá být na Yamamot...
jari (21:08) • Nejpřipravenější závodník loňského EVLS napříč kategoriemi! Ale vclassic physique nemá...
magazínMichal Križánek týden před Olympia Am...
amoresPE (15:44) • Klasicka Krizova forma...este vysusit a na 130 kg to nebude zle. V Taliansku ta pro kar...
magazínMichal Križánek - talk show na EVLS P...
scorpionus (17:06) • Dobře, že o Kržovi v USA vědí, to je jedině dobře, že se dostane do povědomí. Jedna...
magazínKdo se bude prezentovat na IFBB Diamo...
Zodiak411 (14:02) • Kondiční kulturistika se startovným za 7k? To je pěkné :)
magazínTrénink tří závodníků před podzimní s...
LittleJohn (11:04) • Pěkný video Kluci!! Budu Držet bicáky k Vašim úspěchům !!Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie