Reklama:
Hořčík v akci 2+1 ZDARMA
Nejvyšší vstřebatelnost a unikátní kombinace s inulinem. Více zde.

Svaly zádové

Ronnie.cz > Medicína > Anatomie
Tento článek je velmi starý, informace v něm tedy už nemusí být zdaleka aktuální.


ANATOMIE - SVALY
úvodsval mikroskopicky
sval makroskopicky
Horní končetina:
rameno a lopatka paže • předloktí: zadní, boční, přední
Trup:
zádahrudníkbřicho
Dolní končetina:
pánev a kyčel • stehno: přední a zadní, vnitřní • bérec: zadní, boční a přední
Série o ramenním kloubu:
díly: první druhý třetí čtvrtý pátý šestý sedmý

Svaly hrudníku
Svaly břicha

Zahrnují čtyři vrstvy: povrchová a druhá vrstva obsahuje svaly končetinového původu (svaly spinohumerální - jdou od páteře na humerus nebo lopatku), třetí vrstva svaly spinokostální (od páteře k žebrům) a čtvrtá svaly zádového původu, označované jako svaly vlastní (autochtonní).

Věnujte pozornost aktualizovanému úvodnímu dílu naší anatomie, kde najdete vysvětlení většiny použitých pojmů.

První, povrchová vrstva

Musculus trapezius (sval trapézový) je pojmenován podle svého tvaru. Začíná na týle (protuberantia occipitalis externa a linea nuchae + přilehlé struktury) a trnových výběžcích krčních (C) a hrudních (Th) obratlů až po Th12 vč. Jeho sestupné snopce se upínají na zevní konec claviculy, acromion a spinu scapulae, příčné již pouze na ni, vzestupné na ni jdou zdola. Funkčně je to stabilizátor a fixátor lopatky, kraniální snopce zvedají rameno, kaudální táhnou lopatku dolů, celý sval ji přitahuje k páteři. Současná akce obou kraniálních částí se účastní zdvižení paže nad horizontálu, vytáčí dolní úhel lopatky zevně (synergista m. serratus anterior). Inervován je z n. accesorius.

Při poškození m. trapezius je vysedlá lopatka a nastávají potíže se zvednutím paže nad horizontálu.

Musculus latissimus dorsi (široký sval zádový) začíná prostřednictvím fascie thorakolumbální (jinak také lumbodorzální) od zadní části crista iliaca (součást kosti kyčelní), zadní plochy kosti křížové a od trnů bederních obratlů. Dále od tří posledních žeber a od trnů posledních pěti hrudních obratlů (Th12 - Th8). V průběhu se zužuje ke svému úponu na humerus (vpředu, crista tuberculi minoris). Překrývá dolní úhel lopatky. Uplatňuje se při addukci a vnitřní rotaci humeru (pohyb paže při kopání motykou :o) a extenzi paže. Při fixované paži zdvíhá žebra - nápadně je zesílen při chronickém kašli. Inervuje ho n. thoracodorsalis.

Druhá vrstva

Musculus rhomboideus minor et major (svaly rhombické) se rozpínají mezi trny dolní krční (C6 a 7 - m. rhomboideus minor) a horní hrudní (Th1-4 - m. rhomboideus major) páteře a celým vnitřním okrajem lopatky (tj. přivráceným k páteři). Posouvají lopatku k páteři a vzhůru. Inervuje je n. dorsalis scapulae.

Musculus levator scapulae (zdvihač lopatky) probíhá od horní krční páteře (příčné výběžky C1-4) k hornímu úhlu lopatky. Spoluúčastní se zvedání lopatky, natáčí ji zároveň dolním úhlem dovnitř (touto funkcí se stává antagonistou pro m. trapezius a m. serratus anterior). Při fixované lopatce uklání krční páteř. Inervaci zajišťuje n. dorsalis scapulae.

Třetí vrstva

Musculus serratus posterior superior (sval pilovitý zadní horní) směřuje od páteře do strany dolů k žebrům (laterokaudálně). Jde od trnů dolních krčních (C6 a 7) a horních hrudních (Th1 a 2) obratlů dolů na horní 4 žebra (2.-5. žebro). Funkčně je to pomocný nádechový sval - zdvíhá žebra (vzhledem ke svému průběhu od začátku k úponu). Inervují ho nn. intercostales.

Musculus serratus posterior inferior (sval pilovitý zadní dolní) směřuje od páteře do strany nahoru k žebrům (laterokraniálně). Jde od trnů dolních hrudních (Th11 a 12) a horních bederních (L1 a 2) obratlů nahoru na poslední 4 žebra (9.-12. žebro). Funkčně pomáhá výdechu - sklání dolní žebra. Dále svým tahem fixuje žebra a pomáhá tak funkci bránice. Inervace: nn. intercostales a n. subcostalis.


Tento obrázek zobrazuje třetí a čtvrtou vrstvu,
jež jsou skryty pod vrstvami zobrazenými na předešlém obrázku.

Čtvrtá, hluboká vrstva

Zahrnuje mnoho drobných svalů, popsána bude proto zjednodušeně.

Obsahuje silný sloupec vlastních svalů zádového původu. Připojují se zezadu k páteři v celém jejím rozsahu, tj. od kosti křížové (sacrum) až po záhlaví (occiput). Podle začátků a úponů se odvozuje jejich funkce. Inervace probíhá z míšních nervů. Jejich oboustranná akce vzpřimuje trup, proto se nazývají souhrnně jako m. erector trunci. Dá se rozdělit podle průběhu a funkce do čtyř systémů.

Systém spinotransversální (m. splenius, m. longissimus, m.iliocostalis) probíhá od trnových výběžků nižších obratlů k příčným vyšších (laterokraniálně). Funkce: oboustranná akce - vzpřímení páteře a záklon hlavy, jednostranná - úklon a rotace na stranu svalu.

Systém spinospinální (m. spinalis) spojuje trnové výběžky obratlů vzájemně. Vzpřimuje páteř.

Systém transversospinální (m. transversospinalis - m. semispinalis, mm. multifidi, mm. rotatores) probíhá od příčných výběžků nižších obratlů k trnovým vyšších (mediokraniálně). Funkce: oboustranná akce - vzpřimování páteře, jednostranná - úklon na stranu svalu a rotace na opačnou.

Systém krátkých svalů hřbetních (mm. interspinales, mm. intertransversarii, mm. levatores costarum) spojuje sousední obratle, leží nejhlouběji. Mm. interspinales pomáhají při záklonu, mm. intertransversarii při úklonu, jak se dá odvodit z jejich průběhu.

Do čtvrté vrstvy patří také hluboké svaly šíjové (suboccipitální). Leží mezi prvními dvěma krčními obratli (C1 a 2) a týlem hlavy. Obsahuje m. rectus capitis posterior major, m. rectus capitis posterior minor, m. obliquus capitis superior a m. obliquus capitis inferior. Účastní se balančních pohybů hlavy a horní krční páteře, záklonu, úklonu a rotace hlavy.


K prostudování doporučuji také sérii čtyř článků "Senzomotorika" souvisejících s hlubokým svalstvem zádovým - zejména Senzomotorika I. - úvod, hluboké stabilizační svaly.


A na závěr dnešního dílu "něco drobného" z pitevního stolu...

Zdroje:
- Atlas anatomie člověka (Sinělnikov)
- Anatomie I (Čihák)
- Soustavná anatomie (Borovanský)
- Anatomie člověka (Chihiro Yokochi)Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

31.07.20:29Láďa Babuněk - Dobrý den, sestupne,vzestupne a příčné snopce u m.trapeziu..
11.08.20:34Kódl - Ten clovek tam byl zivy??:-!
06.03.15:28Radek Havlát - Jen tak dál :-9
15.02.21:42galašovaM@seznam.cz - Ty jseš ale svalovec táto!:-D :-9 :-7 :-7
13.02.16:43Krel - Jediny komentar - SUPER.
23.01.23:21Andrejj - nenormalnu!I! B-]
23.01.00:29rr - Andrejj, probudila v tobe ta fotka touhu?:-)
22.01.16:03Andrejj - ...taky uvolneny anal, to sa nevidi len tak hockde!
22.01.13:30kulda - Hm, nebo taky bloklý žebro...
22.01.11:52hombre - Už asi měsíc a půl mne bodá a pálí na pr.straně levé lopat..
22.01.10:21PAPO - Ronnie články tohohle typu Ti chválim je to super....ale m..
22.01.01:05Conan - jdu :-7 takhle v noci... ted budu mit spatny sny %-)
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 77 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínAntidopingový seminář ADV ČR a SKFČR...
Ondra Hájek (09:21) • Na Instagramu a Facebooku bylo víckrát lidmi okolo svazu řečeno, že ten seminář dělá sv...
magazínTréninkový videolog: Milan Šádek (02/...
Paulie02 (06:29) • Nějak vylepšenou verzi Milana asi neuvidíme, ale mě to vůbec nevadí. Naopak respektuj...
magazínAntidopingový seminář ADV ČR a SKFČR...
Valasekjakub123 (15:27) • Budu sedět v první řadě už se těším :-)
magazínJosef Květoň - trénink lýtek a hamstr...
Mikuc (12:52) • Držím palce, snad už se smůla unavila a půjde to jen k lepšímu! S těma zkrácenýma fousa...
magazínLukáš Osladil - archivní video z roku...
Mikuc (12:50) • Pěkné video! Takových kdyby bylo více, třeba rok za rokem! Jenže...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie