Reklama:
Lískooříškový krém 1+1
Skladem posledních 43 ks. Více zde.

Thajská masáž (II.): Síla tradice neboli klasická thajská masáž

Ronnie.cz > Medicína > Regenerace

Tradiční thajská masáž je specifická asi tak jako thajská kuchyň. Buď se do ní hned napoprvé zamilujete, nebo ji zavrhnete. Každopádně, tento druh terapie je určen pro gurmány, kteří očekávají bohaté a promyšlené menu o několika chodech a jejichž cílem je dokonalé uvolnění a propracování celého těla.

Moje první zkušenost

Před spoustou let jsem se vrcholově věnovala kulturistice. Moje tělo bylo silné a svalnaté. Občas jsem měla potřebu navštívit terapeuta, který se snažil formou masáže rozmasírovat ztuhlé svaly, nebo uvolnit zablokovaný krk a záda. Vyzkoušela jsem různorodé masážní techniky, ale žádná z nich mě dostatečně neuspokojovala. Tyto procedury jsem vnímala jako relaxační kúry, při kterých jsem si odpočinula, ale z hlediska fyziologických změn jsem necítila žádnou úlevu.

Protože se zajímám o alternativní způsoby léčby a jako studentka jsem byla posedlá buddhismem, rozhodla jsem se vyzkoušet klasickou thajskou masáž. Před výběrem vhodného studia jsem si zběžně nastudovala její technologii a účinky. Bylo mi jasné, že nejlepší thajskou masáž mi může poskytnout jedině thajský terapeut.

Měla jsem štěstí. Na základě doporučení jsem se dostala k thajské terapeutce s dlouholetými zkušenostmi. Zavolala jsem jí a domluvili jsme se na termínu. Svou první thajskou masáž jsem absolvovala v roce 2001 a od té doby je přirozenou součástí mého životního stylu.

Dokonalý rituál

Tradiční thajská masáž má svá specifika. Na rozdíl od tradičních evropských postupů má aktivní, hloubkový a multifunkční charakter s cílem harmonizovat a léčit. Aktivita je daná Vaší spoluprací s terapeutem, hloubka samotnou filosofií a postupem, o kterém jsme se již zmiňovali v předchozím článku, a multifunkčnost účinkem.

Thajská masáž není pouhou relaxací, ale aktivní prací s tělem a jeho energií. Neznám masáž, která by byla tak komplexní a propracovaná. Další silnou stránkou je samotná osobnost terapeuta. Zkušený thajský terapeut do Vás „vidí“. Pracuje se svou intuicí a umí přesně odhadnout, jak silná masáž je pro Vás vhodná a na jaká místa se zaměřit. Dokáže identifikovat zdravotní potíže a pozitivně na ně působit nejenom fyzickou silou, ale také svou energií.

Tradiční thajská masáž má charakter rituálu, který by měl probíhat v příjemném prostředí, poskytujícím pohodlí a intimitu. Skvělou inspirací je studio thajských masáží Shanti (www.massageshanti.cz), které jsem otestovala za Vás.

Malá špionáž

Studio Shanti Vás nejdříve zaujme svým originálním interiérem. Prostor je rozdělen do dvou podlaží, zařízených v asijském stylu. Interiér dodržuje zásady Feng shui a je vybaven tak, aby poskytoval maximální komfort, bezpečí a pohodlí při procedurách.

Personál je velmi vstřícný a pohostinný. Ve studiu pracuje několik profesionálních terapeutů z Thajska, s nimiž se domluvíte jednoduchou angličtinou.

Tradiční thajská masáž, na kterou jsem se objednala, trvala devadesát minut. Před masáží jsem byla terapeutkou, kterou jsem si vybrala, uvedena do kóje s velkorysým a velmi pohodlným lůžkem, poskytujícím dostatek prostoru pro mě i terapeuta.

Tradiční thajská masáž má suchý charakter, proto se provádí přes speciální úbor. V Shanti Vám dají k dispozici pohodlné kalhoty v tradičním thajském stylu, určené pro masáže, a bavlněné triko. Toto oblečení máte na sobě po celou dobu procedury.

Průběh procedury

Před samotnou masáží terapeutka provede krátkou koupel nohou za účelem očisty a uvolnění. Procedura začíná masáží přední části těla v lehu na zádech. Nejdříve se masírují chodidla a nohy. Pak následuje propracování páteře a stimulace ledvin. Terapeutka masáž provádí tlakem dlaní, palců, chodidel či loktů, přičemž využívá protahovací techniky, pomáhající stimulovat senové dráhy a jednotlivé reflexní body.

Masáž zadní části těla probíhá v lehu na břiše a je zahájena relaxací zad a stehen. Po tomto úkonu terapeutka pomocí tlaku a protahovacích cvičení opět propracuje celou páteř, která si vyžaduje speciální přístup a pozornost.

Při masáži krku, ramen a paží Vás terapeutka uvede do sedu. Tyto oblasti se masírují už několikrát zmiňovanou technikou tlaku a promačkáváním, která stimuluje tok energie podél vnitřní části paže.

Procedura je ukončena masáží hlavy a závěrečnými uvolňujícími cviky. Při masáži hlavy terapeutka používá speciální emulzi s eukalyptem, který má uvolňující charakter a podporuje dýchání. Po celém rituálu se můžete těšit na skvělý domácí zázvorový čaj s limetkou a medem a malé pohoštění. :)

Pro koho je masáž určena a jak se na ni připravit

  • Tradiční thajská masáž je určena pro každého. Vřele ji mohu doporučit aktivním lidem, zvláště sportovcům, kteří potřebují pravidelně „komunikovat“ se svým tělem.
  • Nezapomínejte, že thajská masáž může mít tak jako jídlo různou intenzitu a sílu. Proto ji vždy přizpůsobte své aktuální kondici a náladě.
  • Pokud jste žena, masáž nedoporučuji v období menstruace a těhotenství.
  • Masáž není vhodné provádět v období, kdy jste nemocní. Další kontraindikací jsou potíže se srdcem nebo čerstvé pooperační stavy.
  • Před masáží nejezte ani nepijte.
  • Při samotné masáži je důležité maximální uvolnění a propojení s terapeutkou, která by měla respektovat Vaše potřeby.
  • Po proceduře si dopřejte kvalitní odpočinek.

V příštím díle se můžete těšit na informace o thajské aroma olejové masáži
a na slibovanou soutěž o dárkové poukazy na thajskou masáž,
kterou si budete moci vybrat z aktuální nabídky Shanti.

Foto:
Iveta Kopicová


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

25.11.11:08Lucie - K článku musím podotknout, že jsem v Shanti na thajské mas..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 23 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra