Reklama:
AKCE: Smart Whey protein 1+1
Nově v moderním sáčkovém balení!
Více zde.

Regenerace (XXXVII.):
Aktivní regenerace - bazén

Ronnie.cz > Medicína > Regenerace

Vodu jako regenerační prostředek jsme si poměrně obsáhle představili v minulých článcích v rámci pasivní regenerace. Seznámili jsme se s různými druhy koupelí, vířivek, podvodních masáží, obkladů, polevů nebo zábalů.

Vodní prostředí ale také můžeme využít k aktivní formě regenerace. A to k regeneračnímu plavání nebo cvičení ve vodě. K těmto účelům využíváme klasických veřejných bazénů (25 m, 50 m) nebo i soukromých bazénů v pohodlí domova.

Regenerační cíle

Vodní prostředí má nepopiratelné zdravotní i regenerační účinky. Působí na celé naše tělo, takže ovlivňuje celou řadu systémů a soustav jako např. krevní oběh, dýchací a nervový systém, měkké tkáně, žlázy s vnitřní sekrecí... Těchto účinků chceme samozřejmě v rámci aktivní "vodní" regenerace také využít. K tomu ale můžeme přidat potřebu protáhnout ztuhlé svalstvo, uvolnit kloubní struktury, posílit šetrným způsobem ochablé svalstvo, uvolnit nadměrné svalové napětí, využít své tělo v jiných polohách a jiných aktivitách v rámci kompenzačního cvičení nebo jen zpestřit svůj regenerační plán. Neméně důležitou roli zde hraje i relaxační účinek vody, který je v rámci regenerace více než žádoucí.

Regenerační pobyt v bazénu můžeme využít v rámci našeho klasického regeneračního plánu nebo jako vhodný doplněk regenerace po úrazech či operacích pohybového aparátu. Využití bazénu pro tyto účely je výhodné konzultovat s lékařem, rehabilitačním lékařem nebo fyzioterapeutem. Ti mohou vybrat nejen vhodnou vodní aktivitu, ale také doporučit intenzitu a rozsah "cvičení".

Regenerační plavání

Co znamená regenerační plavání? Snad ne nový plavecký styl? To určitě ne. Jde spíš o jiný přístup k plavání a pobytu v bazénu. Nejde přednostně o výkony, ale o příjemné, přínosné a prospěšné zaplavání si s důrazem na kvalitu provedených pohybů a pohybových rozsahů, přiměřenou intenzitu plavání, důraz na koordinaci těla a dechu, použití vodních rehabilitačních pomůcek (pěnoví hadi).

Výhodou plavání je fakt, že ho můžeme provozovat celoročně. Ve veřejných bazénech a koupalištích, soukromých bazéncích, přírodních vodních plochách nebo u moře. Doporučená teplota vody pro plavání je 24 - 28 °C a doba strávená v bazénu 30 - 60 minut.


Shanti nabízí v prostorách s vytříbeným designem masáže mnoha druhů, které poskytují speciálně vyškolené terapeutky z Thajska s dlouholetými zkušenostmi. Svěřte své tělo a mysl naší péči, zavřete oči, poslouchejte hudbu, vnímejte svůj dech, uvolněte se a užívejte.


Plavecká pravidla

Jako jakákoliv jiná aktivita má i plavání svá pravidla. I před plaváním je důležité se základně protáhnout a pomoci tak svalům se zahřát a připravit na tělesnou aktivitu. Doporučuje se do vody neskákat, ale postupně se "osmělit" a umožnit tak tělu šetrnou adaptaci na teplotu vody. Poté už nasadíme plavecké brýle a vzhůru do toho. Každý určitě zná plavecké styly prsa, kraul, znak nebo tzv. motýlka. Pro účinné plavání je zapotřebí mít kterýkoliv ze stylů dobře zvládnutý.

Pro začátek můžeme zvolit styl prsa. Pozor! Plavání s hlavou nad vodou (způsobem "paní radová") je krajně nevyhovující, protože nadměrně zatěžuje krční páteř. V rámci regeneračního plavání můžeme prsa zařadit na začátek jako zahřátí. Je tedy důležité mít krční páteř pod vodou v ose s páteří, ruce předpaženy těsně přiléhající k hlavě a využít maximálního výdechu pod vodou.

Pro regenerační plavání je ze zmíněných stylů nejlepší kraul. I zde je zapotřebí dobré zvládnutí zásad správného kraulového stylu, tedy koordinace dechu a práce rukou a nohou. Pokud se nám toto podaří, tak pomocí kraulu, který je asymetrickým stylem, vydatně protáhneme celé tělo. V rámci regeneračního kraulu volíme volné tempo a klademe důraz na přesnost pohybu s co největším rozsahem. Díky volnému tempu můžeme prohloubit dech a zkusit se nadechovat každé třetí tempo a vydechovat po dvě tempa pod vodu.

Znak je také v rámci regeneračního plavání vhodný styl. I zde volíme mírnější tempo a snažíme se o maximální přesnost pohybů. Hlavně jde o prsa nad hladinou, pánev co nejblíže hladině a paže se snaží dosáhnout co nejdále.

Pokud to shrneme, tak regenerační plavání je plavecká aktivita vyznačující se mírnějším tempem, kde klademe důraz na přesnost provedení pohybů a správnou koordinaci s dechem. Je určitě vhodné v rámci regeneračního plavání střídat styly, aby došlo k protažení a uvolnění co nejvíce svalových skupin, k posílení ochablých svalů, k uvolnění nebo podpoření svalového tonu, k procvičení kloubů bez zatížení...

Cvičení v bazénu

Cvičení v bazénu je jednou z rehabilitačních procedur, které nám pomáhají při celé řadě potíží pohybového aparátu a můžeme je využít v rámci sportovní regenerace. I když se může zdát, že tato cvičení nejsou nijak náročná, tak opak je pravdou. I když voda naše tělo nadnáší a ulevuje tak tělu od naší hmotnosti, pracujeme také ještě s odporem vody, který je pro naše svaly zatěžující, tedy posilující. Pak tedy záleží na způsobu vedení "vodního" cvičení - na intenzitě, rychlosti, tempu a provedení cviku. Pro ztížení cvičení můžeme použít i vodních pomůcek, jako jsou pěnoví hadi, vodní rukavice nebo speciální vodní činky.

Cvičení v bazénu nám umožňuje pracovat s celým tělem. Je možné využít celou řadu jednoduchých a účinných protahovacích a posilovacích cviků. S pomocí cvičebních pomůcek můžeme trénovat rovnovážná cvičení, při kterých aktivujeme důležitá svalová místa páteře.

Cviky lze provádět nejen v ose, ale také můžeme využít rotací těla či končetin, můžeme zařadit i náročnější prvky jako běhy, skoky, roznožky... Cvičení v bazénu je rozmanité, účinné, zábavné a zajímavé.

Voda jako příjemné prostředí nám poskytuje nejen pasivní formy uvolnění, ale také aktivní a šetrné vyžití. Aktivní vodní "procedury" jsou příjemné, šetrné a účinné způsoby, jak aktivně pomoci našemu tělu načerpat síly a vyrovnat se s únavou.

Foto:
č. 1 - Eorde Williams / Pixmac - http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en
č. 2 - twicepix / Pixmac - http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

17.10.14:39Muflon - Jojo plavání mám v zimě hrozně rád. Člověk se parádně zahř..
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie