Reklama:

Regenerace (XII.): Rekondiční
a relaxační masáž (III.) - spinal touch

Ronnie.cz > Medicína > Regenerace

Rekondiční a relaxační masáže jsme si v úvodním článku rozdělili na:

 • tematické
 • zdravotně-relaxační - lymfatická, spinal touch, těhotenská
 • pracující s energií člověka
 • asijské a exotické

Dnešní příspěvek navazuje na předešlý článek, který se začal věnovat zdravotně-relaxačním masážím. V něm jsme si tyto masáže popsali jako procedury, které mají na naše tělo kromě klasických účinků ještě nějaký zdravotní vliv. Mezi typické zástupce zdravotně-relaxačních masáží řadíme masáže lymfatické, o nichž byla řeč minule. Nyní si řekneme něco o dalších masážích této skupiny - spinal touch a o těhotenské masáži.

Zdravotně-relaxační masáže

Spinal touch

Je to poměrně nová terapie, kterou můžete využít k relaxaci a léčbě. Jde o jemnou dotykovou metodu, která pracuje s reflexními zónami, které se nacházejí na zádech, hýždích, břichu, krku a hlavě. Jemně pak tyto body stimuluje a terapeuticky ovlivňuje. Na naše tělo spinal touch působí celostně. Neřeší jen místo, kde se problém vyskytuje, ale snaží se najít příčinu potíží, harmonizovat tělo a pomoci mu tak, aby si samo našlo svoji cestu k uzdravení.

Jak ale název napovídá, spinal touch pracuje hlavně s páteří. Cílem je odstranit a stabilizovat nadměrné svalové napětí, srovnat držení těla, ulevit přetíženým oblastem páteře (hlavně přechodu bederní a křížové oblasti) a jejího okolí (spinal touch pracuje se svalstvem, vazivem, ale i orgány v okolí páteře). Tato metoda se ale používá i při problémech s kostmi, svaly a orgány i v jiných částech těla.

Spinal touch pracuje např. s fyzickou, emocionální, biochemickou či energetickou stránkou člověka. Jedním z cílů spinal touch masáže je probudit a posílit vlastní obranné schopnosti organismu tak, aby si byl schopen poradit s fyzickými nebo psychickými neduhy.

Protože je spinal touch celostní procedura, ovlivňuje tedy nejen páteř a s ní související tkáně, ale uvolňuje i z tkání odpadní látky a tím napomáhá detoxikaci, zlepšuje funkce orgánů (hlavně trávicího a vylučovacího systému), působí na celý nervový systém a tím ovlivňuje náš psychický stav, pracuje s tokem naší energie a, jak jsme se už zmínili, pomáhá aktivovat samoléčebné procesy v těle. Každý už asi někdy slyšel, že pro dobrý zdravotní stav je nesmírně důležitá harmonie těla a mysli. Tato metoda (masáž) se právě o navození této harmonie snaží.

Průběh terapie

Před samotnou spinal touch procedurou je nezbytné, aby si Vás terapeut vyšetřil. Pohledem i pohmatem tak může zjistit, jaká oblast je přetížená, kde je nadměrné svalové napětí, atd. Součástí takového vyšetření je i vyšetření olovnicí. Toto vyšetření je nejjednodušším způsobem, jak zjistit vadné držení těla. Terapeut s pomocí zavěšené olovnice, kterou přikládá k předem daným částem těla, a speciální destičky, na které stojíte jen ve spodním prádle, zakreslí na Vaše tělo body, které zachycují Vaše držení těla, popř. nějaké odchylky od optimálního postoje.

Následuje 30minutová jemná terapie, která působí nejen zdravotně, ale i výrazně relaxačně. Po terapii dochází ke kontrolnímu vyšetření olovnicí, aby byly vidět výsledky procedury.

Terapie spinal touch je možné vhodně kombinovat i s dalšími metodami a postupy. Jde například o rehabilitační cvičení, reflexní pomůcky, metody fyzikální terapie (např. magnetoterapie, elektroléčba) nebo i akupresuru. O použití ale rozhoduje terapeut, který určí, která další metoda by případně byla pro Vás vhodná.

Co spinal touch řeší

 • ztuhlost obratlů, problémy s meziobratlovými ploténkami
 • bolesti páteře a zádového svalstva
 • ztuhlost ramen a krku, problémy s krční páteří
 • zánětlivé onemocnění šlach
 • úrazy při sportu
 • artritidy
 • skoliózy
 • poruchy rovnováhy
 • roztroušenou sklerózu
 • problémy během těhotenství a po něm
 • poruchy zraku a sluchu
 • poruchy vylučovacího systému
 • vysoký krevní tlak

Onemocnění či potíží, u kterých je spinal touch možné použít, je celá řada. Výhodou této metody je právě její široké využití. Nejsou ani známy nějaké speciální kontraindikace, které by zakazovali spinal touch použít. Samozřejmě ale platí obecné kontraindikace jako jsou záněty, horečnaté stavy, onemocnění kůže apod.

Jak často

Metodu spinal touch můžeme využívat k léčbě akutních a chronických onemocnění či potíží nebo ji využívat preventivně. Pro správné účinky je samozřejmě zapotřebí proceduru opakovat. Počet opakování si určuje terapeut podle Vašeho stavu a podle průběžných výsledků. Obecně se ale doporučuje při akutních potížích spinal touch využít 1x až 3x v průběhu 14 dní, pro preventivní účinky opakovat po 3 dnech a při chronických stavech je nutné proceduru opakovat často, ale to přesně určí terapeut.

Shrnutí na závěr - spinal touch

 • Odstraňuje špatné držení těla a špatné tělesné stereotypy.
 • Ovlivňuje svalový tonus, zlepšuje stav svalstva a ostatních tkání, odstraňuje bolest.
 • Ovlivňuje funkce orgánů.
 • Napomáhá relaxaci a regeneraci sil jak v běžném životě, tak i při sportovní zátěži.
 • Ovlivňuje naši energii, pracuje s psychikou.
 • Harmonizuje tělesnou a duševní stránku člověka, pomáhá k udržení vitality.


Shanti nabízí v prostorách s vytříbeným designem masáže mnoha druhů, které poskytují speciálně vyškolené terapeutky z Thajska s dlouholetými zkušenostmi. Svěřte své tělo a mysl naší péči, zavřete oči, poslouchejte hudbu, vnímejte svůj dech, uvolněte se a užívejte.


Těhotenská masáž

I tuto proceduru můžeme zařadit do zdravotně-relaxačních masáží. U těhotných žen je v současnosti stále oblíbenější a je dobře, že si ženy tuto proceduru dopřávají. Nejde totiž jen o relaxační účinek, který tato masáž ženám přináší. Jsou tu i zdravotní účinky, které pomáhají těhotným překonat některé komplikace či potíže, které se v těhotenství objevují. Jde hlavně o bolesti z přetížení bederní páteře, bolesti křížové a pánevní oblasti, otoky, sníženou funkci některých orgánů (trávicí systém), možnost vzniku křečových žil, změny nálad, únavu, zatížení pokožky (hormonální změny, nároky na pružnost, možnost vzniku strií).

Těhotenská masáž je velmi jemná technika, která vynechává některé nebezpečné oblasti (některé zóny na ploskách). Svým charakterem připomíná klasickou masáž, která může být doplněna např. aroma prvky (ty se ale používají jen ve velmi zředěných formách, aby u těhotné nevyvolaly nežádoucí účinky, některých esencí je nutné se vyvarovat).

Kdy je těhotenská masáž nevhodná?

Kromě obecných kontraindikací se určitě nedoporučuje v prvním trimestru a u rizikových těhotenství = nebezpečí potratu.

Dnešním článkem uzavřeme téma zdravotně-relaxačních masáží. Samozřejmě, že masáže, které jsme si popsali, nejsou všechny, které do této kategorie patří. Mezi další procedury, které jsou prospěšné i pro naše zdraví, patří např. masáže dětí a kojenců, anti-aging masážní techniky a další speciální masáže věnující se různým částem těla (krční páteř, bedra) a další. O těch se ale v našem seriálu nebudeme podrobněji rozepisovat. Cílem článků o zdravotně-relaxačních masáží bylo Vás seznámit s těmi nejzajímavějšími nebo nejoblíbenějšími z této skupiny, které je možné v dnešní době využít.

Příště se již budeme věnovat Dornově terapii a Breussově masáži
(stojí na rozhraní zdravotně-relaxačních masáží a masáží pracujících s energií).


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ INZERÁTYpráce recepční(obsluha)do fitness-brig...
Olympia Fitness Praha(Opatov,Hostivař) hledá brigádníky do svého týmu - STUDENTKU/STUDENTA na poz...
bazar Sběratel koupí větší sbírku pošt...
Vášnivý sběratel koupí větší sbírku poštovních známek. Solidní jednání a okamžitá platba. 777097...
práce Hledáme instruktory/ky
Nový prémiový fitness klub v nově vznikající čtvrti DOCk na Palmovce hledá spolehlivé instruktory...
seznamka Asiat hledá svalovce na společné posi...
Štíhlý asiat, nepříliš zkušený v posilování, hledá svalovce na společné posilování, který by mi p...
bazar Chodící pás - Walking program
Prodám 11 kusů chodících / běžeckých pásů s 0,5 kg činkami pro Walking program. Vhodné jak pro tr...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra