Reklama:
Lískooříškový krém 1+1
Skladem posledních 43 ks. Více zde.

Regenerace (XXXIII.): Aktivní regenerace - hot jóga

Ronnie.cz > Medicína > Regenerace

Cvičení jógy je jednou z možností aktivní regenerace, kterou jsme se zabývali v minulých článcích našeho regeneračního seriálu. Podstatou aktivní regenerace je naší aktivní činností urychlit odstranění únavy, obnovit energetické zdroje a podpořit zotavení (fyzické i psychické). Zvolená aktivita by pak měla mít jiný charakter a podobu, než na jakou jsme při našich pravidelných sportovních aktivitách a trénincích zvyklí.

Jóga bezesporu tyto vlastnosti splňuje. Jógová cvičení mohou mít různý charakter podle škol, které danou podobu cvičení určují. Systém jógových cvičení je poměrně složitý. Dnes se budeme věnovat v současné době asi nejoblíbenějšímu "stylu" - hot józe. Podělím se s Vámi také o svoji osobní zkušenost z první návštěvy tzv. Bikram jógy.

Horká jóga nebo také Bikram jóga, to jsou pojmy, se kterými se můžeme v souvislosti s hot jógou setkat. Na atraktivitě tomuto typu jógy přidává fakt, že cvičení probíhá v teplé, resp. horké místnosti. Což samo o sobě láká k vyzkoušení.

Něco málo z historie

Zakladatelem Bikram jógy je Bikram Choudhury, který se cvičení jógy věnoval od útlého dětství. V průběhu svého života spolupracoval s věhlasnými indickými učiteli a guru. Jeho poslání předávat své zkušenosti z cvičení jógy ostatním "odstartovala" vlastní zkušenost s léčbou zranění svého kolene. I přes pesimistické prognózy lékařů se mu podařilo speciálními cviky své koleno úplně uzdravit, což mu potvrdilo domněnku, že jóga má schopnost regenerovat a hojit i chronická onemocnění. Tato zkušenost ho inspirovala k vytvoření uceleného cvičebního programu, se kterým prorazil do světa. I když je Bikram Choudhury uznávaným učitelem a jeho cvičební program je bezesporu prospěšný, stal se také kontroverzní osobou světa jógy. Svůj cvičební systém si nechal patentovat jako "svoji" jógu. Tento krok se ihned stal terčem kritiky, která mu vytýká, že si přivlastňuje indické duchovní dědictví, které materializuje a ještě na něm vydělává.

Bikram Choudhury se o způsob a podobu šíření Bikram jógy velice zajímá a provozování "jeho" jógy podléhá velice přísným pravidlům. Zájemce o získání povolení cvičit Bikram jógu je školen samotným Bikramem, který své učení předává už více jak 40 let. Učení je podmíněno absolvováním několikatýdenního kurzu, který je završen přísnými zkouškami. Takto certifikovaný učitel je každé dva roky přezkušován. Tento přístup může být považován na jedné straně za určitou jistotu kvality, ale na straně druhé za obohacování se a komerci s duchovně-cvičební filosofií.

Cvičební sestava

Cvičební sestava Bikram jógy představuje spojení fyzických a dechových cvičení. Jde o dynamickou sestavu 26 cviků, které jsou doplněny dvěma dechovými cvičeními. Lekce se odehrává ve speciálním sále, který je vyhřátý na 42 °C, a trvá 90 minut. Podstatou cvičení je stlačování, posilování a protahování, díky kterým stimulujeme všechny systémy našeho těla. Cvičební pozice (ásany) se systematicky prolínají a pořadí se nemění.

Vzhledem k vysoké teplotě se doporučuje mít pouze minimální oděv, nejlépe např. plavky, dostatek tekutin, ručníky a cvičební podložku.


Shanti nabízí v prostorách s vytříbeným designem masáže mnoha druhů, které poskytují speciálně vyškolené terapeutky z Thajska s dlouholetými zkušenostmi. Svěřte své tělo a mysl naší péči, zavřete oči, poslouchejte hudbu, vnímejte svůj dech, uvolněte se a užívejte.


Zdravotní přínos

Pozitivní účinky hot jógy na naše tělo zaručuje cvičení jógových pozic (ásan) doplněné dechovými cviky a vše je umocněno a podpořeno teplým prostředím, ve kterém cvičení probíhá.

Od Bikram jógy můžeme očekávat:

  • posílení imunitního systému
  • zlepšení lymfatického systému
  • posílení srdeční činnosti (kardio cvičení)
  • zlepšení kapacity plic
  • zlepšení pružnosti pohybového aparátu (klouby, páteř)
  • posílení svalového aparátu
  • protažení pohybového systému
  • zlepšení krevního oběhu
  • zlepšení koncentrace a psychické odolnosti
  • harmonie těla a mysli, zlepšení celkové rovnováhy

Zajímavá zkušenost

Vyzkoušet Bikram jógu jsem se odhodlala na doporučení přátel. Lákala mě také vidina, že si lehce zacvičím a protáhnu tělo v teplém prostředí.

Lekce začínala zdravotním dotazníkem a konzultací s naší lektorkou, která nám předala důležité informace o průběhu a podobě cvičení. Lehce jsem znervózněla když jsem poslouchala, že v průběhu cvičení "nesmím" z místnosti odejít, pít mám pouze v určených časech a v případě nevolnosti mám přestat cvičit a počkat, až to přejde. Po vstupu do cvičebního sálu mi teplo v místnosti připadalo velice příjemné, a tak jsem nabyla přesvědčení, že to půjde. Postupně, jak se tělo začalo zahřívat, jsem toto přesvědčení ztrácela. Cvičením nás doprovázely instrukce lektorky, která nám do mikrofonu poměrně svižným tempem popisovala pozice, chyby, výdrže... Polohy se volně přelévaly z jedné do druhé. Některé pozice byly pro mě méně náročné, jiné se v podstatě nedaly provést. A ještě k tomu to vedro. V průběhu cvičení jsem se musela jednou zastavit a rozdýchat mdloby, jinak jsem 90minutý jógový "maraton" zvládla dobře.

Po skončení lekce jsem neodcházela s nijak zvláštním pocitem, spíš bych řekla, že mi cvičení ani nebylo příjemné. Překvapivě brzy se ale dostavil pocit velké relaxace, přísun energie, pocit příjemné únavy, "očisty" a fyzického i psychického uklidnění.

Musím říct, že výsledek cvičení mě velice překvapil a dovedu si představit, že věnoval-li by se člověk Bikram józe pravidelně, odpadly by brzy i "nepříjemné" pocity v průběhu lekce např. z neschopnosti udělat ásanu tak, jak se má, odpadly by mdloby...

I přes pozitivní přínos, který jsem na svém těle po absolvování pozorovala, jsem se rozhodla se Bikram józe nevěnovat. A to ani ne kvůli samotnému cvičení, ale odradila mě forma vedení lekce. Nebylo mi příjemné přílišné dynamické měnění poloh, horlivost lektorky nebo málo času na provedení cviku. Přece jen mi při cvičení chyběl duchovnější rozměr jógy a připadala jsem si spíše jako na aerobiku.

Nicméně objektivně můžu Bikram jógu vřele doporučit. Je to zajímavá zkušenost, kde se dozvíte hodně o svém těle a jeho možnostech.

Foto:
č. 1 - HealthZone / Wikimedia Commons
č. 2 - Tulane Public Relations / Wikimedia Commons


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

09.05.08:57Hami88 - V každém kvalifikovaném studiu, kde se cvičí Hot joga, by ..+1
09.05.08:55Hami88 - Hot joga není nic jiného než jedna z možností jak jogu cvi..+1
08.05.21:26CZEBLADE - Zní jako dobrá kravina *24* -1
08.05.19:26Bosorka - Dle mého je to zase jen módní výstřelek. Hot jóga zatěžuje..-1
08.05.13:52mirus - Zajímalo by mě, jestli může hot jógu i osoba se zvýšeným k..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 8 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra