Reklama:

Regenerace (V.):
Pára a infrasauna

Ronnie.cz > Medicína > Regenerace

Pozitivní termoterapie (s celkovou aplikací)

V rámci termoterapie jsme se podívali na léčbu chladem i teplem s lokálními účinky, u celotělové aplikace chladu jsme zmínili kryoterapii a v posledních dvou dílech (1. díl, 2. díl) jsme se podrobně seznámili se saunou a správným saunováním. Sauna není jediná tepelná procedura, kterou můžeme zregenerovat celé tělo. Dalšími oblíbenými možnostmi celotělové regenerace teplem jsou pára, či infrasauna, jimž je věnován dnešní díl.

Pára (parní lázeň)

Pára, nebo také parní lázeň, byla a je hojně využívaným prostředkem regenerace. Jejích účinků využívali již Aztékové, Mayové, severoameričtí indiáni, Řekové či Římané. Parní lázeň si dopřávali nejen jako součást hygieny a očisty (jak těla, tak duše), ale využívali ji k terapeutickým, relaxačním a společenským účelům. Již od 5. stol. př. n. l. byly známy léčebné účinky páry na nervová, horečnatá, revmatická a kožní onemocnění a doporučovala se při rekonvalescenci po úrazu. Známý lékař Hippokrates využíval páru při léčbě zápalu plic. Pára se postupně stala celosvětově oblíbenou procedurou a dnes bývá běžnou součástí např. veřejných bazénů. Asi každý jsme tak měli možnost vyzkoušet, jak je příjemné se před plaváním nebo po něm prohřát, zrelaxovat, zregenerovat.

Parní lázeň je šetrná, mírná a příjemná. Na první pohled může připomínat saunu. Rozdíl je ale v mírnějším klimatu, které je vlhčí a méně teplé. Teplota v páře dosahuje 40 - 55 °C a vlhkost se běžně pohybuje kolem 100 %. Pára je v podstatě vlhká teplá lázeň, která příznivě působí na lidský organismus. V páře dochází k působení tepla na lidskou pokožku, které otevře póry a zahájí velké pocení. Vysoká vlhkost v parní místnosti ale zamezuje odpařování potu, a tak nedochází k ochlazování organismu. Pot z těla volně stéká a naše tělo se prohřívá působením příjemné teploty.

Pro své léčebné účinky je pára doporučována hlavně při onemocněních dýchacích cest a při revmatických potížích. Také jako prevence a léčba nachlazení, při poruchách prokrvení, při přetížení svalů. Dále snižuje bolest pohybového aparátu (kloubů a svalů), zlepšuje hormonální a nervovou činnost. Její efekt je také kosmetický, protože otevíráním pórů se pokožka čistí. Zlepšuje tedy např. akné nebo celulitidu. Je dobrým prostředkem relaxace a stimulace životních funkcí, zlepšuje celkové zotavení (po úrazech, nemocích, psychickém či fyzickém vypětí). Shrneme-li účinky páry na lidský organismus, tak parní lázeň má relaxační, regenerační, stimulační, léčebný, kosmetický a detoxikační efekt.

Tak jako každá léčebná procedura má své kontraindikace, i pára není vhodná pro každého a je potřeba před její návštěvou posoudit aktuální zdravotní stav, nebo se poradit se svým lékařem. Pára se nedoporučuje osobám trpícím ischemickou chorobou srdeční, těsně po infarktu myokardu, při cévních chorobách. Zákaz vstupu do parní potírny mají osoby s hnisavými, otevřenými a nehojícími se poraněními, při plísňových, horečnatých a akutních onemocněních.

Návštěva páry má stejně jako sauna svá pravidla a fáze. Potící a ochlazovací cykly jsou stejné jako při saunování, jen není nezbytné chladit se studenou vodou, vhodnější je použít vodu vlažnou.

Aby se zlepšil efekt parní lázně, je možné do páry přidávat různé vonné esence nebo éterické oleje. Může to být například:

  • borovice - vynikající prostředek proti revmatismu a poruchám prokrvení, působí protizánětlivě a usnadňuje odkašlávání
  • eucalyptus - při katarech horních cest dýchacích, usnadňuje odkašlávání, působí proti horečce a velmi příznivě působí při hnisavých zánětech ucha
  • levandule - prostředek mírně uklidňující nervy, při nespavosti, předrážděnosti, migrénách, ale i při revmatismu a dně
  • máta - při zánětlivých chorobách horních cest dýchacích, revmatismu a kožních vyrážkách
  • růže - při artritidě, bolestech kloubů, dýchacích problémech, jako antioxidant působí proti stárnutí


Shanti nabízí v prostorách s vytříbeným designem masáže mnoha druhů, které poskytují speciálně vyškolené terapeutky z Thajska s dlouholetými zkušenostmi. Svěřte své tělo a mysl naší péči, zavřete oči, poslouchejte hudbu, vnímejte svůj dech, uvolněte se a užívejte.


Infrasauna

Infrasauny jsou novodobou variantou saun, které ale fungují na odlišném principu než sauny klasické. Infrasauny byly dříve využívány výhradně v medicíně a zdravotnictví. Dnes mohou být součástí i sportovních, rehabilitačních a kosmetických center, v hotelích, ale i v domácnostech.

Podstatou je speciální infračervené záření, které vydává karbonový nebo keramický zářič. Infračervené záření je formou světelné energie slunce, které má díky svým fyzikálním vlastnostem vysokou pronikající sílu. To znamená, že infračervené paprsky jsou schopny proniknout až 4 cm pod povrch lidského těla, takže prohřívají zevnitř tkáně a orgány. Toto hloubkové prohřátí je léčebným principem infrasaun. V klasické sauně je ohříván na vysokou teplotu vzduch, který následně ohřívá organismus. Infasauny pracují opačně. V infrasaunové kabině je vzduch v rozmezí 20 - 60 °C, protože 80 - 90 % vyzařovaného tepla vstřebá Vaše tělo a jen zbytek se rozptýlí do prostoru kabiny. Naše tělo ale na teplo reaguje stejně jako při prohřívání v klasické sauně.

Infrasaunování je šetrná a dobře snášená procedura. Samozřejmě je ale důležité posoudit zdravotní stav a pobyt v lázni upravit podle snášenlivosti tepla a osobních zkušeností.

Použití infrasauny je široké. Účinky mohou být preventivní, nebo léčebné. V rámci prevence se infrasauny doporučují k čištění a celkové péči o tělo, k stimulaci organismu, jako součást přípravy sportovců před a po zátěži, k podpoře regenerace při sportu, ale i mimo sport. Významný preventivní efekt saunování (ať klasického, nebo infra) je podpora přirozené imunity. Saunování totiž vytváří "umělou horečku", která má pozitivní dopad na imunitní systém. Ten je během horečky ve zvýšené funkci, a tak je růst virových nebo bakteriálních organismů zpomalen nebo zastaven. Mezi léčebné účinky infrasaunování můžeme zařadit např. snížení bolesti a svalového napětí, snížení ztuhlosti končetin a kloubů, zvýšení rozpínavosti tkáně, či nastartování hojivých procesů díky zvýšenému prokrvení.

Saunování infra paprsky je vhodné využívat 1 - 2x týdně 20 - 40 minut. Po skončení postačí vlažná sprcha. Saunovací cyklus (prohřátí x ochlazení) je možné opakovat stejně jako u klasické sauny. Samozřejmě je možné infrasaunu využívat denně, a to např. v rámci přípravy na sportovní výkon, před léčebnou kúrou, nebo před masáží. Pak pobyt v potírně zkraťte na 5 - 15 minut.

Párou a infrasaunou jsme ukončili jednu část našeho regeneračního seriálu - termoterapii.
Následující články se budou zabývat masážemi a vším, co s nimi souvisí. Nejvíce se dozvíte
o tzv. klasických masážích, ale budou následovat i informace o dalších druzích masáží.
Výjimkou budou thajské masáže, o nichž si můžete přečíst v sérii článků již nyní - tradiční thajská masáž.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

04.01.09:22m3594 - Jak to je s tím ochlazením v infrasauně?Když by se používa..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ INZERÁTYpráce recepční(obsluha)do fitness-brig...
Olympia Fitness Praha(Opatov,Hostivař) hledá brigádníky do svého týmu - STUDENTKU/STUDENTA na poz...
bazar Sběratel koupí větší sbírku pošt...
Vášnivý sběratel koupí větší sbírku poštovních známek. Solidní jednání a okamžitá platba. 777097...
práce Hledáme instruktory/ky
Nový prémiový fitness klub v nově vznikající čtvrti DOCk na Palmovce hledá spolehlivé instruktory...
seznamka Asiat hledá svalovce na společné posi...
Štíhlý asiat, nepříliš zkušený v posilování, hledá svalovce na společné posilování, který by mi p...
bazar Chodící pás - Walking program
Prodám 11 kusů chodících / běžeckých pásů s 0,5 kg činkami pro Walking program. Vhodné jak pro tr...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra