Reklama:

Regenerace (XXX.): Únava

Ronnie.cz > Medicína > Regenerace

S únavou se denně setkává asi každý. I když jde o přirozenou věc, je důležité umět s únavou pracovat tak, aby její působení nepoškozovalo náš organismus. Není důležité, z jaké a z jak intenzivní činnosti únava je, ale důležité by mělo být, jak s ní naložíme a jak obnovíme své síly a energii a připravíme se na další činnost.

Aktivní regenerace, kterou pokračuje náš regenerační seriál, je jednou z mnoha možností, jak svému tělu od únavy ulevit a odvrátit tak její negativní vlivy na náš organismus. Z názvu se dá jednoduše odvodit, že u tohoto typu regenerace využijeme vlastní síly a provádíme aktivní pohyb, který napomáhá k zotavení.

Jak jsme si už mnohokrát řekli, regenerace je někdy velice opomíjená ze strany "běžných" lidí, ale i sportovců různých úrovní. Naštěstí se lékaři, fyzioterapeuti, trenéři, maséři nebo sportovní koučové, kteří si uvědomují rizika nadměrné a neřešené únavy, snaží dělat správné regeneraci osvětu.

Zařaďme tedy vhodnou regeneraci (ať aktivní, nebo pasivní) do svého života a dopřejme ji sobě i svému tělu. Než tak ale učiníme, řekneme si něco více o únavě.

Co považujeme za únavu?

Únava přichází v důsledku vyčerpání psychických a fyzických sil nějakou činností. Je to obranný a ochranný mechanismus organismu. Cílem je chránit tělo před možným postižením z přetížení. Příčinou svalové únavy je pokles tvorby energie (látka zvaná ATP, která resyntézou uvolní značné množství energie) při poklesu energetických rezerv, nahromadění kyselých metabolitů nebo narušení vnitřního prostředí.

Únava může být:

  • Fyzická (tělesná, svalová) - projevuje se jako tíha, slabost, bolest nebo ztuhnutí kosterních svalů. Vyčerpané svaly pak mohou mít sklony k třesu nebo křečím. Typickým projevem je pokles svalové síly, ztráta rychlosti.
  • Psychická (duševní) - vnímáme ji jako pocit vyčerpání, ospalost, nesoustředěnost, zhoršení paměti. Velice často se kombinuje s únavou fyzickou.
  • Aerobní (pomalu nastupující) - nastupuje vyčerpáním energetických rezerv glykogenu.
  • Anaerobní (rychle nastupující) - při anaerobním způsobu práce (bez dostatečného přísunu kyslíku) dochází k nadprodukci laktátu (kyseliny mléčné) a k postupnému rozvoji metabolické acidózy (překyselení). Acidóza (nadbytek vodíku, který nám určuje pH) ovlivňuje buněčnou membránu, zhoršuje vznik a vedení svalových vzruchů, zhoršuje stažlivost (kontrakci) svalů.
  • Fyziologická (přirozená) - vzniká přirozeně během pohybové aktivity a po zotavení postupně vymizí. Ze začátku se během výkonu projevuje snížením koordinace, jemné motoriky apod. Tento jev je ale pro náš organismus kladný, dochází totiž k vyvolání adaptačních mechanismů, které vedou k růstu výkonnosti. Její formy mohou být místní, které se projevují svalovou bolestí nebo snížením svalové síly malých svalových skupin. Celková fyziologická únava se objevuje u sportovců častěji a ovlivňuje větší svalové skupiny. Převažuje jejich bolest, snížení koordinace, kvality pohybových stereotypů, snížení rychlosti.


Shanti nabízí v prostorách s vytříbeným designem masáže mnoha druhů, které poskytují speciálně vyškolené terapeutky z Thajska s dlouholetými zkušenostmi. Svěřte své tělo a mysl naší péči, zavřete oči, poslouchejte hudbu, vnímejte svůj dech, uvolněte se a užívejte.


Únavu tedy poznáme jak fyzickými projevy, kde převažuje hlavně tíha, pokles svalové síly, ztráta rychlosti, snížení koordinace pohybů, bolest a ztuhnutí kosterních svalů, tak i projevy psychickými, jako je vyčerpání, poruchy soustředění, ospalost, zpomalení myšlení. Tyto "příznaky" můžeme definovat jako subjektivní ukazatele únavy. Jestliže shrneme projevy únavy, je to pro naše tělo stav, kdy dochází k přechodnému snížení funkcí některých orgánů nebo celého organismu.

Pokud bychom se chtěli dozvědět, jak únava ovlivňuje naše tělo zevnitř, bude zapotřebí využít objektivních ukazatelů, jako je třeba biochemický rozbor moči nebo krve.

Regenerace klíčem k úspěchu

V předchozích článcích jsme si už regeneraci popsali jako likvidaci únavy a návrat do původního stavu. Je to komplexní proces, který zahrnuje fyziologické i psychologické působení na organismus. Jde o uklidnění a stabilizaci srdeční a dechové činnosti, obnovu energetických rezerv, obnovu vnitřního prostředí (hladiny hormonů), odstranění laktátu a zplodin látkové výměny, snížení svalového napětí, ale i snížení emočního vypětí, zklidnění organismu.

Zotavení se uskutečňuje v závislosti na typu zátěže a rychlost zotavení je různorodá. U sportovců může být rychlost zotavovacích procesů ukazatelem trénovanosti. Jde například o sledování tepové frekvence, kdy nás zajímá rychlost návratu ke klidovým hodnotám.

Regenerace je mimořádně rozsáhlý proces a neměla by se omezovat jen na období po zátěži, ale měla by se stát součástí našeho života. To platí na 100 % pro aktivní sportovce, kteří by regeneraci měli zařadit do svých tréninkových plánů. A jak jsme si řekli, zotavení je komplexní proces, který ovlivňuje fyziologickou i psychologickou stránku člověka. Jednotlivé zotavovací procesy ale nemusí mít stejnou důležitost. Některé jsou pro regeneraci stěžejní, jiné jsou jen doplňkové. Jestliže se ale snažíme o vynikající či vrcholové výkony, neměli bychom podceňovat žádnou z nich.

Jak jsme se dnes dozvěděli, únava je obranný mechanismus našeho těla, a tak bychom tento alarm měli poslouchat, ať už jsme sportovci, nebo ne.

V následujících příspěvcích si už budeme představovat možnosti aktivní regenerace.
Budeme se jim věnovat z pohledu sportovce a jeho potřeb.


Foto:
č. 1 - melodi2/SXC
č. 2 - SPX1MSD/Pixmac - http://creativecommons.org/licenses/by-nc/3.0/


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 72 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra