Reklama:
AKCE: Smart Whey protein 1+1
Nově v moderním sáčkovém balení!
Více zde.

Regenerace (XVI.):
Přístrojové masáže

Ronnie.cz > Medicína > Regenerace

Dnešním článkem uzavřeme velké téma "masáže" (odkazy na předešlé články najdete v záhlaví výše). Do této doby jsme se věnovali ručním masážím. Seznámili jsme se se známými typy, ale pověděli jsme si i o masážích, které nejsou tak obvyklé. Aby náš masérský seriál byl úplný, měli bychom se zmínit i o masážích přístrojových.

Na používání přístrojových masáží se názory různí. Dnešní doba bohužel "přeje" poruchám pohybového aparátu, které způsobují postiženému různé nepříjemnosti. Bohužel také leckteří pacienti a klienti hledají raději zdánlivě jednoduchá a hlavně rychlá "řešení" svých zdravotních problémů. To nahrává různým výrobcům a prodejcům, kteří využívají a zneužívají této situace a nabízejí nekvalitní a hlavně nefungující přístroje a pomůcky. Nebylo by ale dobře zatracovat všechna tato zařízení. Dnešní článek Vám má přinést informace o možnostech přístrojových masáží, abyste měli možnost posoudit jejich účinek a přínos pro Vaše zdraví.

Abychom se lépe v masážních přístrojích orientovali, bude nezbytné si je rozdělit do dvou skupin.

  • masážní přístroje zdravotní
  • masážní přístroje léčebně-kosmetické

Masážní přístroje zdravotní

Do této kategorie řadíme přístroje, se kterými se můžete setkat ve zdravotnických zařízeních, ale i ve wellness studiích a jiných podnicích, kde se zabývají terapií pohybového aparátu. Tyto přístroje nám poskytují specifické masážní služby a účinky, kterých by masér nemohl svým ručním provedením dosáhnout.

Přetlaková masáž (lymfatické kalhoty)

O tomto typu masáže jsme se už podrobněji zmínili v článku o lymfatických masážích přístrojových. V rehabilitačních a wellness zařízeních se s tímto přístrojem můžete setkat např. pod názvem Ballancer nebo Lympha Press. Tato procedura je určena pro odstranění otoků, které vznikají městnáním krve nebo lymfy v horních nebo dolních končetinách. Součástí přístroje je návlek (na horní, dolní končetinu, celotělový), ve kterém dochází k postupnému nafukování oblastí ošetřované části těla, kde dochází k tlaku. Tímto přetlakem vzniká masážní vlna, která otok odvádí.

Podtlakově-přetlaková masáž (vakuum)

Tato masáž využívá střídání podtlaku a přetlaku v průhledném válci, ve kterém je končetina upevněna pomocí nafukovací manžety. Tato procedura se využívá k terapii zhoršeného průtoku krve končetin, ať už je původ organický, nebo funkční. Lze ji např. použít u ischemické choroby dolních končetin, chronického lymfedému, posttraumatických otoků, akrocyanózy (cévní porucha způsobující modrání kůže rukou).

Ve fázi podtlaku dojde k výraznému prokrvení končetiny s výrazným zčervenáním kůže a následně ve fázi přetlaku pokožka bledne. Dochází tak k usnadnění žilního návratu, zlepšuje se krevní průtok arteriemi a dochází k lymfodrenáži. Hodnoty přetlaku a podtlaku, stejně jako dobu trvání jednotlivých fází určuje diagnóza a snášenlivost pacienta. Toto samozřejmě určuje lékař. Délka terapie je zpočátku 20 min a může se postupně prodloužit až na 60 min. Výsledky této procedury jsou patrné až po dlouhodobém používání.

Podtlaková masáž (baňkování)

Tuto masáž můžeme aplikovat pomocí vakuových elektrod. Je to tedy kombinace mechanoterapie a elektroléčby. Tím, že v elektrodě kolísá intenzita podtlaku, dochází k masáži. Obdobný účinek bez použití elektroterapie může mít i přikládání baněk, které také s podtlakem pracují. Tato metoda se využívá k ovlivnění reflexních změn, které vznikají u poruch pohybového aparátu.


Shanti nabízí v prostorách s vytříbeným designem masáže mnoha druhů, které poskytují speciálně vyškolené terapeutky z Thajska s dlouholetými zkušenostmi. Svěřte své tělo a mysl naší péči, zavřete oči, poslouchejte hudbu, vnímejte svůj dech, uvolněte se a užívejte.


Masážní přístroje léčebně-kosmetické

Přístroje poskytující léčebně-kosmetické služby jsou v dnešní době hodně oblíbené. Na trhu jich je velké množství a fungují na různých principech (vibrace, teplo, ovlivňování reflexních zón, využívání magnetického pole). Tyto masážní pomůcky mohou být různých velikostí, od malých přístrojků pro domácí použití až po velká masážní křesla nebo lehátka.

Vibrační pomůcky (podložky, polštáře, kartáče, pásy atd.)

Přístroje určené k této masáži způsobují vibrace na povrchu těla, které prokrvují, ovlivňují únavu, navozují relaxaci a podporují regeneraci. Vibrace jsou pohyby malého rozsahu o velké frekvenci, na které reagují receptory (např. svalová vřeténka). Účinek této metody spočívá v ovlivnění svalového tonu. Jemné vibrace tonus snižují, intenzivní naopak zvyšují. Tato procedura se využívá k ovlivnění bolestí, snížení únavy, relaxaci nebo naopak tonizaci ošetřované části těla nebo celého těla.

Kombinované masážní přístroje (např. Ceragem)

Tato masážní zařízení kombinují pro dosažení požadovaných účinků různé metody. Nejčastěji využívají teplo, vibrace, tlakové působení na reflexní zóny, pohyblivost části přístroje. Jde většinou o celkovou, tedy celotělovou terapii na speciálním lehátku, které svým technickým zařízením umožňuje střídání těchto “léčebných” metod.

Tyto přístroje chtějí spojit účinky masáží, chiropraktických technik, akupresury, infratepla, čínské medicíny, ... Dávají si za cíl odstraňovat ztuhlé svalstvo, ovlivňovat bolest pohybového aparátu, napravovat páteř a klouby, odstraňovat otok, harmonizovat energetické dráhy, zlepšit krevní oběh, podpořit obranyschopnost těla, ovlivňovat únavu a stres a vracet životní vitalitu.

Účinky tohoto typu masážního lehátka můžu posoudit z vlastní zkušenosti. Vyzkoušela jsem poměrně známé masážní lehátko Ceragem. Celá procedura (60 minut) byla velmi příjemná a určitě na mém těle zanechala i léčivé účinky. Je ale jasné, že tyto léčebné účinky nenastanou hned po první aplikaci a ani nevydrží věčně. Je tedy nutné proceduru opakovat. Osobně si myslím, že tyto přístroje je vhodné využívat jako doplněk nějaké aktivní práce se svým tělem. Ať jde o sportování, léčebné cvičení, či jiné tělesné aktivity. Doporučovala bych to spíše “za odměnu” než jako jediný léčebný prostředek.

Léčebně-kosmetické přístroje

Do této skupiny můžeme zařadit přístroje, díky kterým chceme léčebně a kosmeticky ovlivnit některou část našeho těla. Můžeme se tak setkat např. s přístrojovou masáží očí nebo hlavy. Dále pak s masážními přístroji, které odbourávají podkožní tuk, tvarují postavu a zmírňují celulitidu.

Jak je vidět, i přístrojové masáže mají v mechanoterapii svoje místo a nabízejí celou řadu možnosti, jak je využít. Je tedy na každém z nás, čemu dáme přednost.



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 32 sekundami?



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie