Reklama:

Regenerace (XXIII.): Bahna a rašeliny

Ronnie.cz > Medicína > Regenerace

Peloidy - tak obecně označujeme přírodní látky, které používáme k léčení v rámci vodoléčebných procedur. Jsou to látky, které v přírodě vznikly geologickými procesy. Díky schopnosti vázat určité množství vody nabývají kašovité konzistence, která nám usnadňuje aplikaci na naše tělo.

Peloidy můžeme zjednodušeně rozdělit na bahna a rašeliny. Dělíme je podle jejich složení. Rašeliny mají zvýšený obsah organických látek, zatímco bahna mají jejich obsah snížený. Poměr organických a anorganických látek v peloidech nám pak určuje jejich účinky.

Kašoviny, jak také peloidům můžeme říkat, aplikujeme při částečných nebo celkových procedurách. U částečných aplikací využíváme obklady nebo zábaly. Celkové aplikace představují koupele. Bahenní a rašelinové procedury se aplikují teplé (40 - 44 °C). Teplo ovlivňuje jak naši fyzickou stránku (uvolňuje svalstvo po sportovním výkonu, zlepšuje metabolismus pokožky, podporuje lymfatický a krevní systém), tak také podporuje relaxaci, uvolnění stresu a napětí. Teplo také pomáhá uvolňovat látky obsažené v peloidech, takže se lépe v těle vstřebávají a účiněji působí.

Bahenní a rašelinové procedury byly až donedávna jen v nabídce lázeňských zařízení. V současné době lze celkem běžně koupit zábalové polotovary, suché směsi nebo již hotové bahenní či rašelinové přísady do koupelí. Lze si pak velice jednoduše dopřát v pohodlí domova své „bahenní lázně“.

Rašeliny

Rašelinové zábaly a obklady jsou velice oblíbenou procedurou. Obsahují vysoké procento organických látek (95 - 99 %). Obsahují humidové kyseliny, které zajišťují kyselé pH.

Rašelina se ředí vodou tak, aby vznikla výživná kaše, která se lehce aplikuje buď rovnou na holou kůži, nebo na obkladové či zábalové fólie. Rašelina není sama o sobě teplá, takže je zapotřebí nějaký nosič tepla (termofor, lavaterm, speciální gelové polštářky), který se přiloží na rašelinový zábal či obklad. Celé tělo se pak ještě zabalí do deky tak, aby neunikalo teplo. Celá procedura trvá asi 20 minut. Po aplikaci je zapotřebí rašelinu opláchnout.

Pro celkovou koupel v rašelině se využívá jemně mletá rašelinová směs (cca 0,5 kg), která se přidá do připravené lázně o teplotě 36 - 37 °C. Tato procedura je pak přísadovou koupelí, o kterých jsme si říkali již v minulých článcích. Koupel trvá minimálně 15 minut a poté se doporučuje stejně dlouhý odpočinek.

Působení rašelinových procedur spočívá v termofyzikálních a biochemických účincích. Rašelinové aplikace prokrvují pokožku, zlepšují její metabolismus, působí proti celulitidě, prokrvují a změkčují svalstvo, vazivo, kloubní pouzdra, uvolňují svalové napětí, podporují lymfatický systém, podporují imunitní systém a působí na něj, zvyšují relaxaci, uvolňují napětí ze stresu a únavy.


Shanti nabízí v prostorách s vytříbeným designem masáže mnoha druhů, které poskytují speciálně vyškolené terapeutky z Thajska s dlouholetými zkušenostmi. Svěřte své tělo a mysl naší péči, zavřete oči, poslouchejte hudbu, vnímejte svůj dech, uvolněte se a užívejte.


Bahna

Oproti rašelině mají bahna výrazně nižší obsah organických látek. K bahenním procedurám se využívají různé druhy bahen. Jsou to bahna prostá (říční, jezerní), zřídlová (termální) nebo sirná (termální či mineralizovaná). Nejznámější a asi nejpoužívanější je bahno z Mrtvého moře. Do popředí se ale také dostávají různé druhy jílů.

Používaná bahna jsou bohatá na minerální látky, soli a další sloučeniny (křemenné, železité, sirné). I když mají bahna nižší obsah organických látek, je zde nezanedbatelné množství vitamínů, aminokyselin, biostimulátorů, aj. Tato kombinace má blahodárný vliv na celé naše tělo.

Bahenní procedury jsou významným detoxikačním prostředkem. Působí jako stimulátor, který nastartuje přirozené ozdravné procesy v těle, podporuje tvorbu enzymů, podporuje životaschopnost buněk. Bahno začíná působit od pokožky, kterou vyživuje, regeneruje a připravuje na vylučování látek, které odcházejí z těla při detoxikaci. Dále bahenní procedury podporují lymfatický a krevní systém (zlepšují krevní oběh), ulevují bolestem pohybového aparátu (svalů, kloubů). Je to podpůrný léčebný prostředek při artritidě nebo revmatických onemocněních. Neméně důležitou funkci má i při relaxaci. Bahenní procedury působí na celé naše tělo. Mají tedy blahodárné, ozdravné a relaxační účinky na celý organismus.

Bahno se tedy používá:

 • v rámci detoxikace, pro odstranění přebytečné vody, zmírnění otoků, zlepšení metabolických procesů v buňkách, jako podpora regeneračních procesů v těle

 • při revmatismu, artritidě, pooperačních a poúrazových stavech, na jizvy a bolesti pohybového aparátu

 • při kožních onemocněních - lupénka, lišeje, akné, ekzémy a celulitida

  Používané bahno se neředí vodou jako rašelina. Používá se zahřáté na 37 - 40 °C a aplikuje se přímo na tělo, nebo se v něm máčí speciální obinadla. Celé tělo se pak zabalí do mikrotenové fólie nebo speciálních obleků a nechá se minimálně 20 minut působit. Po aplikaci je zapotřebí bahno opláchnout vodou a doporučuje se stejně dlouhý zábal v teple a klidu. Některé bahenní procedury nevyžadují zabalení do fólie. Bahno se aplikuje na tělo a po jeho zaschnutí procedura končí.

  Peloidní procedury jsou velice příjemnou formou zpestření regenerace našeho těla. Určitě stojí za to nějakou bahenní či rašelinovou aplikaci vyzkoušet.

  Foto:
  č. 1 - vadim.tk/Wikimedia Commons
  č. 2 - batintherain/Pixmac - http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en


 • Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

  Související články:

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  Zobrazit všechny příspěvky  Jméno: pamatovat
  Heslo:
  Víte, že...
  ...poslední objednávka v obchodě
  Ronnie.cz byla před 16 sekundami?
  NOVÉ INZERÁTYpráce recepční(obsluha)do fitness-brig...
  Olympia Fitness Praha(Opatov,Hostivař) hledá brigádníky do svého týmu - STUDENTKU/STUDENTA na poz...
  bazar Sběratel koupí větší sbírku pošt...
  Vášnivý sběratel koupí větší sbírku poštovních známek. Solidní jednání a okamžitá platba. 777097...
  práce Hledáme instruktory/ky
  Nový prémiový fitness klub v nově vznikající čtvrti DOCk na Palmovce hledá spolehlivé instruktory...
  seznamka Asiat hledá svalovce na společné posi...
  Štíhlý asiat, nepříliš zkušený v posilování, hledá svalovce na společné posilování, který by mi p...
  bazar Chodící pás - Walking program
  Prodám 11 kusů chodících / běžeckých pásů s 0,5 kg činkami pro Walking program. Vhodné jak pro tr...  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra