Reklama:

Regenerace (XIII.): Dornova terapie a Breussova masáž

Ronnie.cz > Medicína > Regenerace

Dornova terapie a Breussova masáž jsou léčebné metody, které jsou dnes známy jak alternativním terapeutům, kteří je rádi využívají k léčbě potíží svých klientů, tak také odborné a laické veřejnosti.

Dnešním příspěvkem budeme pokračovat v regeneračním seriálu, který se nyní věnuje masážím. Dornova terapie a Breussova masáž jsou ale specifické metody, které se nedají jednoznačně zařadit do dělení, které jsme si pro masáže zvolili. Pokud bychom opravdu chtěli tuto metodu někam zařadit, tak se nejvíce blíží kombinaci zdravotně-relaxační masáže a masáže pracující s naší energií. Tato terapie je tedy něco mezi, a tak se jí budeme věnovat samostatně.

Proč vlastně Dornovu terapii a Breussovu masáž uvádíme společně? Protože se obvykle společně používají. Breussova masáž se nejčastěji využívá na konci Dornovy terapie, ale je klidně možné je obě použít nezávisle.

Dornova terapie

Historie vzniku

Tato metoda vznikla poměrně náhodnou. Za objevitele je považován pan Dieter Dorn, který se s ní setkal při léčení svých potíží s bolestivými zády. Bohužel ten, který na něj tuto metodu aplikoval, zemřel dřív, než mu mohl své poznatky předat. Pan Dorn byl ale fascinován jejími účinky a jednoduchostí, že se pustil do vlastního objevování a zkoušení, až vznikla taková podoba této terapie, kterou využíváme dnes.

Pan Dieter Dorn byl podle pramenů majitel pily bez zdravotnického vzdělání. Jeho metoda je možná proto vymyšlená tak, aby byla srozumitelná každému a každý ji mohl (po řádném zainstruování) používat.

Princip metody

Dornova terapie navrací klouby včetně obratlů do správné polohy. Je to nenásilná a jemná manuální metoda, která využívá spolupráce terapeuta a ošetřovaného. Podstatou je volný pohyb ošetřovanou nohou nebo rukou (podle pokynů terapeuta), který provádí ošetřovaný sám, nebo mu terapeut dopomáhá. Ten také působí tlakem palců nebo celé ruky na ošetřované místo (kloub, páteř).

Princip terapie je i v šetrnosti, kterou se na postižené místo působí. Svalstvo v okolí postiženého místa je náchylné na prudkou, trhavou nebo bolestivou manipulaci. Takovéto zacházení „nutí“ sval k obranné reakci = spasmu. Tím se pak dočasně snižují možnosti léčby, která se zbytečně zdržuje, protože nejprve je nutné spasmus odstranit. No a ten se „ruší“ jemnými a bezbolestnými metodami (teplo, masáže, prokrvení). Také se ale může použít razantnější metoda = chiropraxe. Každý to zná pod prudkým „trhnutím“. Tento přístup ale není možné použít u každého a vždy. Je tedy možná jednodušší zkusit rovnou Dornovu terapii.

Účinky

 • Přirozeně navrací klouby do původního stavu.
 • Tlak palce terapeuta na obratle odstraňuje blokády páteře.
 • Správným postavením kloubů obnovuje volný průtok energie.
 • Působí na fyzickou i duševní stránku člověka = celostní účinky.
 • Odstraňuje bolest postiženého místa.

Co Dornova metoda řeší?

 • bolesti kloubů (zad, kyčlí, kolen, loktů,...)
 • různou délku končetin na základě funkčního omezení
 • ischiatické bolesti (ústřely, bolesti)
 • bolesti hlavy, migrény
 • patní ostruhy, vybočené palce (hallux valgus)
 • skoliózy
 • poruchy rovnováhy
 • otoky dolních končetin, varixy
 • brnění, mravenčení, poruchy citlivosti dolních a horních končetin
 • interní onemocnění (střevní a žaludeční poruchy, vysoký krevní tlak)

Kdy ne

Kontraindikace můžeme rozdělit na trvalé a dočasné. Mezi trvalé můžeme zařadit onemocnění M. Bechtěrev a osteoporózu v pokročilém stádiu. Mezi dočasné kontraindikace uvádíme:

 • akutní záněty a onemocnění (horečnatá a zánětlivá)
 • zlomeniny (až po úplném zahojení)
 • onkologická onemocnění (až po absolvování ozařování nebo chemoterapie)
 • stavy po úrazech a operacích (až po min. 6 týdnech, určí lékař)
 • těhotenství (některá omezení)
 • endoprotézy a operace páteře (určí lékař, ale lépe je se těmto místům vyhnout)

Výhody terapie

Mezi hlavní výhody této terapie můžeme zařadit možnost aktivně se sám podílet na léčbě svých potíží. Terapeut Vás totiž naučí jednoduché postupy a cviky, jak si docílený stav udržovat preventivně, nebo naopak v případě potřeby si zkusit v rámci svých možností pomoci sám. Dále se učíte vnímat správné postavení svého těla a komunikovat s ním.

Jak terapie probíhá?

Standardně není nutné Dornovu terapii opakovat vícekrát. Většinou postačí jedno nebo dvě „sezení“, které zahrnuje celkovou terapii, tedy aplikaci na celé tělo. Záleží samozřejmě na zkušenostech terapeuta a přístupu ošetřovaného.

Na začátku si vás terapeut vyšetří, aby zjistil rozsah vašich problémů. Hlavně pátrá například po blokádách kloubů, bolestivých místech, jiné délce končetin nebo špatném zakřivení páteře. Samozřejmě záleží i na Vás, jak terapeutovy sdělíte své potíže a jak je lokalizujete.

Jako první terapeut řeší délku končetin, pak se soustředí na postavení pánve a přechází na celou páteř. Ošetření probíhá od zdola nahoru, takže se končí u horních končetin, tedy u konečků prstů.

Nakonec Vás terapeut zainstruuje, jak budete po několik dní denně cvičit, abyste si správné postavení kloubů udrželi a aby tělo mělo možnost se s „novou“ pozicí vyrovnat.

„Nežádoucí“ účinky

Jako u každé terapie mohou i po aplikaci Dornovy metody nastat krátkodobé potíže. Nejčastěji jde o dočasné zhoršení Vašich potíží, bolesti svalů, pocit špatné rovnováhy, zvracení nebo průjem. Toto jsou však jen chvilkové obtíže, které souvisejí s novým nastavením Vašeho těla, na které nejste zvyklí. Tyto stavy mohou mít také různou intenzitu, podle Vaší citlivosti.

Jak jsme už v úvodu dnešního článku napsali, je vhodné Dornovu metodu spojit s ošetřením Breussovou masáží.


Shanti nabízí v prostorách s vytříbeným designem masáže mnoha druhů, které poskytují speciálně vyškolené terapeutky z Thajska s dlouholetými zkušenostmi. Svěřte své tělo a mysl naší péči, zavřete oči, poslouchejte hudbu, vnímejte svůj dech, uvolněte se a užívejte.


Breussova masáž

Tato masáž je vhodným doplňkem Dornovy terapie, ale lze ji samozřejmě použít i samostatně. Například pokud je bolestivost postiženého místa vysoká a znemožňuje Dornovu terapii provést, nebo chceme-li odstranit nějaký svalový spasmus. Pak je vhodné začít Breussovou masáží a až po odeznění akutních bolestí začít s Dornovou terapií. Můžeme ji ale i použít jen jako „prostou“ masáž.

Je jemným a příjemným léčebným prostředkem. Vymyslel a začal ji aplikovat rakouský léčitel Rudolf Breuss. Mimo jiné se tento léčitel věnoval i pohybovému aparátu. Věřil, že meziobratlové ploténky, které zkoumal, nemohou být opotřebované, ale pouze jim chybí regenerace. Proto vymyslel tuto masáž a začal ji aplikovat na své pacienty.

Princip masáže

Protože se jedná o masáž, bylo zapotřebí použít nějaký masážní prostředek, který by zajistil kluzkost a přilnavost. K tomu Breuss doporučoval třezalkový olej (který se používá dodnes). Breuss využil léčivých účinků třezalky a spojil je s vlastnostmi oleje.

Tato masáž se věnuje meziobratlovým ploténkám. Důraz se klade na postižená nebo bolavá místa. Ošetření páteře spočívá v lehkých tazích přímo na páteři, kde kromě péče o obratle a okolí dochází k harmonizaci energetických drah, které kolem vedou. Dochází nejenom k léčbě tělesných problémů, ale můžeme očekávat i účinky na duševní úrovni.

Účinky masáže

 • regenerace svalů páteře a meziobratlových plotének (díky třezalce)
 • odbourání bolestí páteře
 • korekce svalových disbalancí, korekce postavení páteře
 • prohřátí, zlepšení látkové výměny ve svalech
 • relaxace, zdroj energie

Zaujaly vás tyto metody? Neváhejte a vyzkoušejte je! V příštím článku už budeme
pokračovat dalšími masážemi. Tentokrát těmi, které upravují naši energii.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ INZERÁTYpráce recepční(obsluha)do fitness-brig...
Olympia Fitness Praha(Opatov,Hostivař) hledá brigádníky do svého týmu - STUDENTKU/STUDENTA na poz...
bazar Sběratel koupí větší sbírku pošt...
Vášnivý sběratel koupí větší sbírku poštovních známek. Solidní jednání a okamžitá platba. 777097...
práce Hledáme instruktory/ky
Nový prémiový fitness klub v nově vznikající čtvrti DOCk na Palmovce hledá spolehlivé instruktory...
seznamka Asiat hledá svalovce na společné posi...
Štíhlý asiat, nepříliš zkušený v posilování, hledá svalovce na společné posilování, který by mi p...
bazar Chodící pás - Walking program
Prodám 11 kusů chodících / běžeckých pásů s 0,5 kg činkami pro Walking program. Vhodné jak pro tr...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra