Reklama:
AKCE: Smart Whey protein 1+1
Nově v moderním sáčkovém balení!
Více zde.

Regenerace (XIV.): Rekondiční
a relaxační masáž (IV.) - reiki, shiatsu

Ronnie.cz > Medicína > Regenerace

Rekondiční a relaxační masáže jsme si v úvodním článku rozdělili na:

Před dnešním článkem jste se mohli seznámit ještě s Dornovou terapií a Breussovou masáží, které stojí na pomezí masáží zdravotně-relaxačních a pracujících s energií člověka.

Masáže pracující s naší energií

„Energetické“ masáže jsou dalším tématem, kterému se budeme věnovat v rámci našeho regeneračního seriálu, který Vám už nějakou dobu přinášíme. Masáží a technik, které se věnují naší energetické schránce, pracují s ní a pečují o ni, je celá řada a je velmi složité jednoduše a v kostce je popsat. Osvojení si energetických masáží je dlouhý a v podstatě nikdy nekončící proces. Správné pochopení té které filosofie také do určité míry souvisí se ztotožněním se s myšlenkami a životním stylem dané techniky nebo masáže.

Cílem dnešního článku je nabídnout Vám informace o reiki a shiatsu. Jde o typické příklady těchto masáží. Snahou tohoto příspěvku je předložit Vám informace, které by Vám mohly pomoci při jejich výběru.

Co mají masáže společného?

Jak jsme už napsali, nabídka technik, které pracují s naší energií, je veliká. I přes velkou rozmanitost masáží a metod, které k docílení energetické harmonie používají různé techniky, hmaty, přístupy a pomůcky, je možné mluvit o společných rysech.

Historie

Kořeny těchto masážních přístupů můžeme hledat v dávných dobách. Techniky vycházejí z orientálních léčebných a masážních praktik a filosofií. Využívají poznatky z čínské, indické nebo japonské medicíny. Tyto země ve vliv energií na člověka věřily, zkoumaly ho a snažily se své poznatky využít ke svému prospěchu. Tak, jak se společnost vyvíjela, objevovali se z dalších koutů světa nové zkušenosti, teorie a filosofie, které ovlivňovaly podobu masáží, které si můžeme dopřávat dnes.

Působení

To, co je pro tyto masáže podstatné a společné, je práce s energií nebo energiemi. Techniky pracují s lidskou energií, která je součástí a výplní těla, ale také s energií vesmírnou, která nás svým působením ovlivňuje a prostřednictvím níž můžeme na své tělo pozitivně působit. Pro techniky, které s naší energií pracují, jsou důležitá energetická centra v těle = čakry a jejich dráhy = meridiány. Tato energetická místa mohou být z různých důvodů zablokována, což způsobuje stagnaci energie. Tato bariéra pak může vyvolat různé potíže i onemocnění. Pro uvolnění těchto cest jsou určené energetické - akupunkturní body, které právě tyto masáže ovlivňují a pracují s nimi.

Vnímání člověka

Dalším společným a důležitým rysem je celostní chápání člověka. Právě proto, že jsou tyto masáže „směsí“ různých názorů, zkušeností a poznatků z různých částí světa, berou člověka jako kombinaci tělesné, duševní a někdy i duchovní stránky. Člověka ale také berou v kontextu, v jakém prostředí žije a jak žije (stravování, zaměstnání). V rámci terapie tak mohou být doporučení, co může klient pro své zdraví udělat sám.

Cíl

Cílem práce s energiemi je jejich harmonizace. Harmonie je chápána jako rovnováha a soulad tělesné i duševní stránky člověka. Aby mohla být energie v rovnováze, je zapotřebí, aby byly uvolněny všechny překážky, které volnému proudění energie brání. Jestliže docílíme energetické harmonie, dochází k léčebným, relaxačním a regeneračním procesům a aktivují se samoléčebné procesy.

Rovnováha těla, mysli a duše = ZDRAVÍ.

Teď můžete namítat, že rovnováha mezi tělesnou a duševní stránkou člověka je v podstatě cíl všech masáží. To máte určitě pravdu. Rozdíl ale je v tom, jakou cestou se k této rovnováze dostaneme. I proto je zvládnutí těchto technik náročné. Je zapotřebí, aby masér, nebo spíš terapeut byl vnímavý i po jiné stránce než jen tělesné.

Reiki

Reiki je jemná a nenásilná léčebná technika. Rei-Ki znamená vesmírná energie. Reiki předpokládá, že se tato energie nachází i v těle člověka. Reiki působí na tělesnou, duševní, ale také duchovní stránku člověka. Tu představuje aura, což je duchovní pole člověka, které souvisí s energetickým prouděním. Reiki podporuje rozvíjení duchovních principů člověka, hlavně svobodnou vůli, porozumění smyslu života, pomoc druhým, jednotu s lidmi i přírodou.

Terapeut při této technice má funkci „kanálu“, přes který léčebná energie proudí do těla klienta. Tuto energii může přijímat každý, ale předávat dál ji může jen vyškolený terapeut, který prochází několikastupňovým zasvěcením.

V dnešní době je Reiki známá a používaná řadou lékařů, fyzioterapeutů i masérů. Stává se vhodnou doplňkovou léčbou i k běžné lékařské péči.

Reiki využívá k terapii ruce terapeuta. Přitom není důležité, kam ruce přiloží, protože energie si místo, kde má působit, najde sama.

Jak terapie probíhá?

Reiki masáž probíhá v příjemném prostředí, kdy klient leží nebo sedí ve volném a pohodlném oblečení. Terapeut přikládá své ruce na různé části těla. Jsou to standardní pozice rukou, které postupně pokryjí celé tělo včetně důležitých orgánů. Pokud ale klient cítí nějakou bolest lokálně, může terapeut působit cíleně na místo bolesti.

Terapeut nevyvíjí svýma rukama žádný tlak. Jde pouze o přikládání rukou tak, aby energie mohla skrze ně procházet do těla klienta. Klient tento energetický přenos může cítit jako teplo z terapeutových rukou, brnění nebo chvění. Pocity při přijímání energie mohou být různé, pravidlo ale je, aby nám to, co cítíme, bylo příjemné!!!!

Součástí terapie by mělo být i uvědomění si vlastního životního stylu, popřípadě jeho úprava, jako je zlepšení stravy, dodržování pitného režimu, pozitivní myšlení.

Účinky

  • Zvyšuje energii.
  • Zmírňuje bolest.
  • Aktivuje samoléčebný proces organismu.
  • Napomáhá detoxikaci.
  • Je vhodným doplňkem k lékařské péči (onkologické, ortopedické, chirurgické, gynekologické).

Kdy ano a kdy ne

O kontraindikacích a vhodnosti Reiki zrovna pro Vaše potíže se vždy poraďte se svým masérem, popř. lékařem.


Shanti nabízí v prostorách s vytříbeným designem masáže mnoha druhů, které poskytují speciálně vyškolené terapeutky z Thajska s dlouholetými zkušenostmi. Svěřte své tělo a mysl naší péči, zavřete oči, poslouchejte hudbu, vnímejte svůj dech, uvolněte se a užívejte.


Shiatsu

Tato masážní metoda je klasickým příkladem prolínání poznatků asijských zemí a kultur se západními vědomostmi. Za původ tohoto léčebného systému se považuje Japonsko, ale vliv na vzniku a podobě masáže měly i filosofie Dálného východu, léčebné, teoretické i praktické zkušenosti z čínské medicíny (princip jin a jang, 5 elementů - oheň, země, kov, voda a dřevo), ale také západní znalosti z oboru anatomie nebo fyziologie.

Shia-tsu je v překladu tlak prsty. Terapie je tedy velmi jemná a příjemná. Terapeut vyhodnocuje aktuální stav a potřeby klienta a tomu přizpůsobí podobu terapie. Ovlivňováním energetických drah a bodů pak upravuje vnitřní prostředí klienta. Tím „léčí“ tělesnou stránku člověka (působení na orgány, bolest), ale také stránku emoční a duševní (působí na emoce, vnitřní postoje, psychickou pohodu, zlepšuje odolnost a schopnost přizpůsobovat se změnám vnějšího prostředí).

Shiatsu není nějaký ustálený a přesně daný postup terapie. Tím, že masér stále komunikuje s tělem, může si i v průběhu terapie měnit techniku tak, jak potřebuje, dávkovat tlak a dobu působení na určité místo, aby docílil maximálního účinku.

Jak masáž probíhá?

Shiatsu masáž trvá zpravidla hodinu. Terapeut při ní ošetřuje jak energetické dráhy a body, tak tělesnou stránku. K tomu využívá tlaku prstů, dlaní, loktů, kolen nebo i chodidel. V rámci masáže také dochází k protahování končetin nebo pohybu v kloubech. Klient je při proceduře oblečen do volného oděvu a leží na speciální matraci, podle potřeb mění své polohy. Masáž probíhá za zvuků příjemné relaxační hudby.

Účinky

  • Harmonizuje tělo i mysl.
  • Podporuje regenerační procesy.
  • Podporuje samoléčebné procesy těla.
  • Působí na psychickou pohodu, navozuje relaxaci.
  • Zlepšuje emoční prožívání, uvědomění si sebe sama.
  • Upravuje nespavost, migrény.
  • Působí na únavu a vyčerpání.
  • Zlepšuje zažívání.
  • Působí na gynekologické problémy.
  • Podporuje těhotenství a období po porodu.

Kdy ne

Shiatsu stejně jako i ostatní masáže mají své kontraindikace. Jsou to vždy obecné kontraindikace, o kterých jsme si povídali už v minulých příspěvcích. Jen v kostce - jde tedy o akutní záněty a stavy, horečnatá a infekční onemocnění, onkologická onemocnění. Samozřejmě, že je nezbytné svému terapeutovi o svých nemocech říci, aby mohl správně posoudit, jestli je shiatsu vhodné použít, nebo ne.

Pokud Vás některá z popsaných masáží zaujala, vyhledejte nějakého maséra nebo terapeuta, který se těmito technikami zabývá. Určitě Vám rád sdělí podrobnější informace.

Jak jsme se už v článku zmínili, nabídka masáží, které ovlivňují naši energii, je větší. Můžeme říci, že další masáže nebo metody vycházejí ze stejného základu a pracují podobným způsobem. Mezi takové metody patří například čínská energetická masáž, ajurvédská masáž a různé druhy thajských masáží.

V příštím dílu už se budete moci začíst do posledního článku o ručních masážích
- řeč bude o lákavých masážích asijských a exotických.



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie