Reklama:
AKCE: Smart Whey protein 1+1
Nově v moderním sáčkovém balení!
Více zde.

Regenerace (XIX.):
Přísadové koupele

Ronnie.cz > Medicína > Regenerace

V minulém článku jsme si v rámci hydroterapie představili celotělové procedury masážního charakteru. Nedílnou součástí vodoléčebných terapií jsou různé druhy koupelí. Koupele jsou velmi oblíbenou lázeňskou procedurou, ale představují také příjemný způsob relaxace, který můžeme do určité míry vytvořit i v domácím prostředí. Některé druhy koupelí bývají také v nabídce wellness a rehabilitačních zařízení.

Výhodou koupelí je možnost obohatit vodní prostředí o nějakou látku, která pak ovlivňuje účinek koupele. Při těchto procedurách nejde jen o regeneraci a relaxaci, přísadové koupele mají ještě léčebný přínos. Výběr přísad je opravdu velký, záleží jen na Vás, pro jakou se rozhodnete.

Přísadové koupele jsou nejčastěji celotělového charakteru. Probíhají ve vanách naplněných vodou o teplotě v rozmezí 35 - 40 °C, kde je rozpuštěna zvolená přísada. Délka aplikace bývá nejčastěji 15 - 20 minut a poté následuje suchý a stejně dlouhý zábal.

Přísady, které pro obohacování koupelí nejčastěji používáme, jsou bylinné a rašelinové extrakty, minerální látky a soli. Nabídka přísadových koupelí v lázeňských zařízeních se také může lišit v závislosti na místě, kde je koupel aplikována, a podle lázeňské specializace.

Bylinné přísady

Bylinné koupele jsou velmi oblíbenou a asi nejčastěji vyhledávanou přísadovou procedurou. Jako přísadu můžeme využít rostlinný extrakt té či oné rostliny, ale nejčastěji se využívají éterické oleje. Každá rostlina působí na lidský organismus odlišným způsobem. Některé mají uvolňující charakter, jiné tonizují (povzbuzují), osvěžují, tlumí bolest.

Pro práci s éterickými oleji je ale zapotřebí mít znalosti v oblasti aromaterapie. Éterický nebo také esenciální olej je silice dané rostliny, která má olejovitý charakter a často voní. Tato esence (koncentrát) může mít na náš organismus silný účinek, proto je zapotřebí znát vhodné dávkování a správný výběr éterického oleje. Nejčastěji se můžete setkat s oleji např. citrónu (tonizuje), levandule (uklidňuje), jehličí (osvěžuje a uvolňuje napětí).

Další možností bylinné přísady je bylinný extrakt, tedy výtažek z rostliny. V současnosti některá zařízení nabízejí např. pivní nebo vinné koupele. Zde se používá pouze extrakt, jehož účinky jsou mírnější.

Vhodně zvolená přísada nám zajistí co nejlepší účinek koupele.

Účinné látky, které v bylinné přísadě jsou, se do našeho organismu dostávají přes pokožku. U éterických olejů ještě využíváme vonnou složku dané přísady, kterou inhalujeme. Obecně můžeme říct, že bylinné koupele mohou mít relaxační nebo stimulační účinky, působí na únavu a stres, ovlivňují pokožku a harmonizují psychiku.

Rašelinové přísady

Rašelina je částečně rozložený rostlinný materiál, který se jako přísada do koupelí využívá pro svůj vysoký obsah minerálních látek a stopových prvků. Léčivé účinky rašeliny jsou při koupeli vstřebávány pokožkou a skrz ni dochází k pozitivním reakcím v celém organismu.

Využití rašeliny k léčebným procedurám bylo v minulosti záležitostí jen lázeňské léčby. V dnešní době se na našem trhu objevují rašelinové extrakty, které můžeme použít v domácím prostředí.

Rašelinové extrakty příznivě působí na regeneraci pohybového aparátu, zmírňují akutní bolesti, mají výborné detoxikační účinky, stimulují imunitní systém, podporují metabolismus a regeneraci buněk, příznivě ovlivňují také nervovou soustavu.

Tato koupel se doporučuje zvláště při revmatických chorobách a artrózách, ulevuje od bolestí zad, kloubů a šlach, zlepšuje kožní onemocnění, zmírňuje stavy napětí a stresu.


Shanti nabízí v prostorách s vytříbeným designem masáže mnoha druhů, které poskytují speciálně vyškolené terapeutky z Thajska s dlouholetými zkušenostmi. Svěřte své tělo a mysl naší péči, zavřete oči, poslouchejte hudbu, vnímejte svůj dech, uvolněte se a užívejte.


Minerální přísady

Minerální látky jako přísady do koupelí se využívají hlavně v lázeňské péči. Nejznámější jsou uhličité, jodové, sirné koupele.

Uhličitá koupel

Při této proceduře je voda sycena oxidem uhličitým, ten je vstřebáván a vyvolává v těle řadu pozitivních reakcí. Zejména působí na pohybový aparát (dochází ke zvýšení svalového prokrvení, ovlivňuje revmatická onemocnění, snižuje otoky), zvyšuje krevní tlak ve vlásečnicích, pozitivně ovlivňuje funkci cév, ovlivňuje hormonální děje, zvyšuje vylučování tekutin, ovlivňuje stav pokožky, snižuje krevní tlak a tepovou frekvenci. Jako jedinou si tuto proceduru mohou bez obav dopřát i kardiaci, protože při ní nedochází ke zrychlení srdeční činnosti.

Uhličitá koupel se doporučuje lidem se srdečními chorobami a chorobami oběhové soustavy, při cévních a nervových onemocnění.

Suchá uhličitá koupel

Tato procedura je zajímavou formou koupele. Jde o koupel v oxidu uhličitém. Klientovo tělo je uzavřeno ve speciálním vaku, který je naplněn plynem. Účinky jsou obdobné jako u předešlé koupele.

Jodová koupel

Tato procedura využívá buď přirozeného jódu v jodových pramenech, nebo je do koupele přidáván jodid draselný.

Jodová koupel se doporučuje u onemocněních pohybového aparátu, zvláště degenerativního charakteru.

Sirná koupel (solfatanová, solfátová)

Síra jako přísada do koupele může být opět buď v přirozené, nebo „umělé“ podobě. V lázni se uvolňuje sirovodík, který dobře proniká do organismu a zlepšuje povrchové i hluboké prokrvení. Další sloučeniny síry zůstávají na pokožce i po skončení procedury, a tak se účinné látky mohou vstřebávat ještě dalších 24 hodin.

Sirná koupel působí léčebně na degenerativní a revmatická onemocnění pohybového aparátu, ale také na kožní a respirační onemocnění.

Kontraindikace koupelí

  • horečnatá onemocnění
  • akutní stavy
  • krvácivé stavy
  • zánětlivá onemocnění
  • akutní kožní onemocnění
  • těhotenství
  • nádorová onemocnění
  • alergie na přísady
  • otevřená, nezhojená poranění
  • kolapsovité stavy
  • srdeční onemocnění

Výběr přísadových koupelí je v dnešních lázeňských a wellness zařízeních pestrý. Je tedy jen na Vás, jakou formu koupele si zvolíte pro svou regeneraci a případně i léčbu Vašich „neduhů“.

Příště pokračujeme vodoléčebnými procedurami. Tématem budou polevy, částečné koupele a zábaly.

Foto:
č. 1 - BestofWDW/Wikimedia Commons
č. 2 - Nathong/SXC.hu



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie