Reklama:

Regenerace (XXVIII.): Balneoterapie

Ronnie.cz > Medicína > Regenerace

Poslední terapií, o které si budeme povídat v rámci pasivní regenerace, je balneoterapie. Tato léčebně-regenerační metoda využívá sílu přírodních zdrojů, pomocí nichž nám přírodní cestou pomáhá k regeneraci, ale i léčbě našich potíží. Mezi léčivé přírodní zdroje balneologie řadíme léčivé vody a plyny, peloidy a podnebí. Pod balneoterapií si tedy můžeme představit veliké množství procedur a léčebných kúr. Pojďme tedy poznat sílu balneoterapeutických metod.

Balneo a naše tělo

Terapie přírodními zdroji, jak jinak můžeme balneoterapii nazvat, je v současné době významným pomocníkem hlavně při regeneraci. Pro své velice příjemné procedury je vyhledávána nejen v lázeňských zařízeních, ale i wellness centrech, kde můžeme najít celou řadu "balneo" procedur. V současné době si můžeme některé procedury vychutnat v klidu a pohodlí domova. Na trhu se objevuje čím dál širší sortiment převážně bahenních a rašelinových zábalů, koupelí nebo solných přísad.

Není to ale jen regenerace, co nám může balneoterapie přinést. Svým působením na naše tělo může velice dobře působit při celé řadě onemocnění a potíží. Jde tedy i o léčebnou metodu, která má v některých případech překvapivé účinky. Procedury balneoterapie můžeme použít samostatně, nebo v kombinaci s dalšími procedurami i jiných terapií pasivní regenerace, o kterých jsme si říkali v minulých článcích.

Cíle a přínosy

Balneoterapie je, jak jsme si už řekli, přírodní metoda. Jako taková působí na naše tělo a ovlivňuje jej. Jejím cílem je zaktivovat a podpořit náš organismus a pomoci mu využít své samoléčebné a samoregulační vlastnosti.

Působí na naše tělo celkově a tak také naše tělo reaguje. Zvyšuje obranyschopnost, odolnost např. vůči stresu, ovlivňuje hormonální systém, upravuje látkovou výměnu, ovlivňuje oběhový a dýchací systém. Procedury balneoterapie jsou výborným prostředkem k péči o pohybový aparát, který také na tyto léčebné postupy dobře reaguje.

Balneoterapie léčí

Jak jsme už naznačili, balneoterapie je i léčebnou metodou, kterou můžeme řešit celou řadu našich "neduhů". Velice dobře působí na pohybový aparát, takže určitě pozitivně ovlivní poúrazové a pooperační stavy, svalová přetížení, různá podvrtnutí, bolestivé stavy páteře, kloubů a měkkých tkání.

Často jsou balneo procedury aplikovány na pacienty s interními (cukrovka), gynekologickými, dermatologickými a endokrinními (poruchy štítné žlázy) obtížemi. Je samozřejmé, že tu kterou proceduru u takovýchto onemocnění určí a vybere lékař, který má přehled o kontraindikacích a vhodnosti dané procedury přímo pro Vás.


Shanti nabízí v prostorách s vytříbeným designem masáže mnoha druhů, které poskytují speciálně vyškolené terapeutky z Thajska s dlouholetými zkušenostmi. Svěřte své tělo a mysl naší péči, zavřete oči, poslouchejte hudbu, vnímejte svůj dech, uvolněte se a užívejte.


Rozdělení

Balneoterapii dělíme na dva základní druhy:

1. Zevní, kam patří všechny koupele, zábaly a obklady.
2. Vnitřní, která představuje léčebný pitný režim minerálních vod a inhalační terapie.

V rámci balneoterapie máme ale další léčebné přístupy, které působí na naše tělo celostně. Jde hlavně o klimatoterapii.

V jednoduchosti si přiblížíme některé prostředky balneoterapie, se kterými se můžete nejčastěji setkat.

Minerální vody

Jde o přírodně se vyskytující vody, které obsahují více než 1 g rozpuštěných látek v 1 litru. Používají se jak vnitřně, formou inhalací nebo pitných kúr, tak zevně ve formě minerálních koupelí.

Jednotlivé procedury se od sebe liší:

  • obsahem a množstvím léčebné látky (síra, jód, radon, arsen, železo)
  • stupněm mineralizace (od slabě až po silně mineralizovanou)
  • teplotou (od studených, termálních, vlažných, teplých až po horké)
  • aktuálním pH (kyselé, nebo alkalické)

V rámci pitných režimů mohou ovlivňovat močové cesty, žaludek a celou řadu interních onemocnění. Inhalacemi pečujeme o dýchací systém. Koupele využíváme hlavně při potížích pohybového aparátu, při dermatologických a gynekologických onemocněních.

Peloidy

Nejpoužívanější jsou bahna a rašeliny. Jde o tzv. kašoviny, které vznikly v přírodě geologickými procesy. Vážou na sebe velké množství vody, která jim dodává kašovitou konzistenci, což nám usnadňuje jejich aplikaci.

Peloidy dělíme podle obsahu organických látek. Mohou to být tzv. humolity, které mají obsah organických látek zvýšený. Zde využíváme rašeliny či různé slatinné zeminy. Nebo bahna, která mají obsah organických látek snížený. Použitá bahna pak mohou být říční, termální, sirná...

Peloidy aplikujeme buď částečně (obklady, zábaly), nebo celkově (koupele).

Peloidy ovlivňujeme dermatologické potíže a pohybový aparát.

Klimatoterapie

Využívá při léčbě příznivých faktorů klimatu. Je jasné, že místo, ve kterém se nacházíme, ovlivňuje nějakým způsobem naše tělo. Jinak se náš organismus chová a reaguje např. u moře a jinak na horách. Tohoto působení využívá právě klimatoterapie.

Pro přínosnost určitého klimatu na náš organismus je důležité vědět, v jaké zeměpisné šířce se místo nachází (od tropického po arktické), jak je vzdálené od moře (přímořské, nebo vnitrozemní) a jaká je jeho nadmořská výška (od nížinného po vysokohorské).

Účinky klimatoterapie vidíme hlavně v působení slunečního záření (délka svitu, podíl UV záření), působení tepelných vlivů (teplota, vlhkost vzduchu a rychlost proudění) a v obsahu kyslíku.

Klima na náš organismus působí celkově. Může mít šetřící charakter (v rámci rekonvalescence) nebo naopak tonizační (povzbudivý), např. při neurózách, chorobách dýchacího ústrojí nebo alergiích.

Dnešním článkem uzavíráme velké téma pasivní regenerace. Dozvěděli jsme se velké množství procedur
a postupů, které můžeme k naší regeneraci využít. V příštích dílech si už přiblížíme možnosti,
jak regenerovat aktivně.

Foto:
č. 1 - funny_p/SXC
č. 2 - Buzzemand/SXC


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra