Reklama:

Regenerace (XXXII.): Doplňkové formy aktivní regenerace

Ronnie.cz > Medicína > Regenerace

Zlepšit své výkony a zvýšit "pracovní" úsilí organismu při provozování jakéhokoliv sportu je určitě jedním z cílů sportovce. Navíc pokud můžeme ještě urychlit odstranění únavy, zlepšit obnovu energetických zdrojů a podpořit zotavení po sportovní činnosti, je žádoucí využít nějakou formu aktivní regenerace, která to umožňuje.

V minulém článku jsme se věnovali základním formám aktivní regenerace, tedy kompenzačnímu cvičení a strečinku. Mezi základní formy patří, protože jsou nejčastěji používány, jsou dobře naučitelné a jsou více či méně v povědomí sportovní veřejnosti.

V dnešním příspěvku si představíme doplňkové formy. Pohybových činností, které by mohly patřit mezi doplňkové formy aktivní regenerace, je určitě mnoho. My se zaměříme na ty nejznámější nebo také nejdostupnější. Jedná se ale o trochu specifická cvičení, která vyžadují dobrou znalost způsobu cvičení, proto je vhodné využít nějakého kurzu nebo osobního trenéra, který by nám základy té či oné techniky vysvětlil, přiblížil a poradil v začátcích.

Mezi doplňkovou aktivní regeneraci můžeme určitě zařadit cvičení ve vodě, jógu, rehabilitační cvičení nebo doplňkové sporty. Některým aktivním sportovcům, kteří jsou zvyklí na velkou tréninkovou zátěž, se může zdát taková "regenerace" málo náročná a pro jejich tělo nepřínosná. Méně ale někdy znamená více. Například správně zvolený cvičební program ve vodě může být velice náročnou aktivitou, kde zapojíme jiné svalové skupiny, než jsme zvyklí, a sami můžeme být překvapeni, jak nám takové jednoduché cviky mohou dělat problémy. To samé platí třeba o józe.

Naštěstí je možné ve sportovních klubech, fitness a sportovních centrech využít tzv. ukázkové hodiny, které nám umožní vyzkoušet si, jestli by nám daná činnost vyhovovala.


Shanti nabízí v prostorách s vytříbeným designem masáže mnoha druhů, které poskytují speciálně vyškolené terapeutky z Thajska s dlouholetými zkušenostmi. Svěřte své tělo a mysl naší péči, zavřete oči, poslouchejte hudbu, vnímejte svůj dech, uvolněte se a užívejte.


Cvičení ve vodě

Díky pozitivním vlastnostem, které voda na naše tělo má, můžeme v rámci cvičení ve vodě "zdravě" sportovat a zlepšovat svou fyzickou kondici bez nadměrné zátěže organismu. Tím, že nás voda nadnáší, snižuje naši tělesnou hmotnost, takže cvičení může být efektivnější a šetrnější na náš pohybový aparát, hlavně klouby a páteř. Cvičení ve vodě je určitě vhodné pro sportovce zraněné, v rekonvalescenci nebo v rámci rehabilitace po zranění či operaci.

Jde o šetrné cvičení, které ale může mít různé stupně obtížnosti. V rámci cvičební sestavy může jít o základní pohyby ve všech kloubech, kondiční sestavy, odporové cvičení (posilovací), cviky s pomůckami (např. pěnoví hadi) nebo třeba o tzv. aqua jogging, tedy běh ve vodě.

Jóga

Jógová cvičení jsou mezi sportovci trochu opomíjená. Možná je to nadměrným duchovním rozměrem, který některé školy mohou mít, a může se nám zdát, že zastiňují ty pozitivní tělesně dopady. Nicméně jóga nás učí práci s tělem, dechem a emocemi, což je bezesporu dobré učení, které se nám hodí nejen ve sportovním životě. Mezi pozitivní účinky jógy můžeme zařadit zvyšování odolnosti organismu (psychické i fyzické), ovlivnění pohybového systému (zlepšení hybnosti kloubů, zlepšení pružnosti svalů, posílení svalových skupin, zlepšení ovládání hybnosti těla...) a vnitřních orgánů či zlepšení emocionálního prožívání (zklidnění, dechové cvičení, meditace).

Rehabilitační cvičení

V rámci aktivní regenerace můžeme použít některá cvičení, která se používají v rehabilitaci. Jde např. o spinální cvičení nebo cvičení podle Ludmily Mojžíšové.

Jsou to jednoduché cviky, které ale vyžadují přesné provedení, počet opakování a pravidelnost cvičení.

Spinální cviky jsou rotační pohyby jednotlivých obratlů. Jde o velice jednoduché cviky, kdy postupně otáčíme jednotlivé úseky páteře v různých polohách těla.

Hlavní význam tohoto cvičení je v uvolňování a protahování zádového svalstva a zlepšení rozsahu pohyblivosti páteře. Rotační pohyby nám udržují rozsah pohybu páteře, což představuje prevenci blokád. Dostatečná pružnost páteře nám pak šetří kloubní aparát.

Cvičení podle Ludmily Mojžíšové je ucelený cvičební program, který byl původně sestaven pro léčbu neplodnosti žen. Postupem času se ale zjistilo, že prvních 10 cviků z této sestavy dobře reaguje na potíže pohybového aparátu. Cílem je uvolnění zkrácených struktur, posílení ochablých svalů, zlepšení hybnosti, správná práce s dechem či prokrvení vnitřních orgánů. Jde o jednoduché cviky, které jsou až překvapivě účinné. S některými se každý z nás v průběhu života setkal (např. kočka).

Doplňkové sporty

Doplňkové sporty jsou nejčastější formou aktivní regenerace. Patří sem všechny sportovní činnosti, které nejsou závodní. Cílem je tedy aktivně zapojit své tělo do sportovní činnosti, ale jen zábavnou formou s pohodovou atmosférou.

Cílem je zapojit jiné svalové skupiny, zkusit jiné techniky sportování, vyzkoušet své tělo v jiných sportovních situacích, vyzkoušet svou psychiku (adrenalin, nové zážitky), emocionálně odpočívat, dopřát si fyzický i psychický relax.

Mezi takové sporty patří bruslení, běh, běžkování, cyklistika, plavání, veslování, kanoistika, horolezectví.

Nemalým pozitivním přínosem těchto sportů je i možnost aktivně trávit svůj čas v přírodě. To napomáhá regeneračním i relaxačním procesům, které v rámci regenerace uvítáme.

Aktivní regenerace, jak jsme se dozvěděli, je další způsob, jak našemu tělu dopřát úlevu od tréninkového zatížení. Nejenže bychom neměli regeneraci zanedbávat, ale měli bychom chtít našemu tělu dopřát její pozitivní dopady tak, aby nám naše tělo rádo pomáhalo ve sportovních výsledcích.

Foto:
č. 1 - Neeta Lind / Pixmac - http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en
č. 2 - mind on fire / Pixmac -http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ INZERÁTYpráce recepční(obsluha)do fitness-brig...
Olympia Fitness Praha(Opatov,Hostivař) hledá brigádníky do svého týmu - STUDENTKU/STUDENTA na poz...
bazar Sběratel koupí větší sbírku pošt...
Vášnivý sběratel koupí větší sbírku poštovních známek. Solidní jednání a okamžitá platba. 777097...
práce Hledáme instruktory/ky
Nový prémiový fitness klub v nově vznikající čtvrti DOCk na Palmovce hledá spolehlivé instruktory...
seznamka Asiat hledá svalovce na společné posi...
Štíhlý asiat, nepříliš zkušený v posilování, hledá svalovce na společné posilování, který by mi p...
bazar Chodící pás - Walking program
Prodám 11 kusů chodících / běžeckých pásů s 0,5 kg činkami pro Walking program. Vhodné jak pro tr...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra