Reklama:

Regenerace (XXIX.):
Aktivní regenerace - úvod

Ronnie.cz > Medicína > Regenerace

Aktivní regenerace jako způsob, jak svému tělu dopřát obnovu psychických a fyzických sil? Ano! Může se to na první pohled zdát zvláštní, ale je to tak. Dokonce můžeme říct, že aktivní regenerace by měla být nedílnou součástí regenerace jako takové.

V úvodním článku našeho regeneračního seriálu jsme si regeneraci rozdělili na pasivní a aktivní. V rámci pasivní regenerace jsme si představili celou řadu teplých či chladných procedur, nepřeberné množství masáží, vodních i elektroterapeutických procedur. Zatím jsme tedy "regenerovali" bez naší aktivity nebo spolupráce. V následujících článcích si přiblížíme možnosti, jak vlastním aktivním úsilím přispět k zlepšení našeho psychického a fyzického zdraví.

Regenerace je důležitá!

Pro dnešní zrychlenou dobu je charakteristický spěch a shon. Spousta lidí nemá čas na jakoukoliv sportovní aktivitu ani přiměřený odpočinek. Takové chování k našemu organismu se projevuje celou řadou chorob, kterým někdy říkáme civilizační. Jde o onemocnění srdce, mozku, cukrovku, ischemická onemocnění, deprese, bolesti hlavy.

Další skupinou takových "nezodpovědných" jsou někteří sportovci. I když by se mohlo zdát, že právě sportovci jsou lidé, kteří umějí svému tělu naslouchat a pečovat o něj, opak je někdy pravdou. Stává se, že pro své vysoké tréninkové zatížení někdy regeneraci podceňují nebo vynechávají. Bohužel si asi neuvědomují, že tímto chováním snižují své tréninkové nasazení a tím i své výkony.


Shanti nabízí v prostorách s vytříbeným designem masáže mnoha druhů, které poskytují speciálně vyškolené terapeutky z Thajska s dlouholetými zkušenostmi. Svěřte své tělo a mysl naší péči, zavřete oči, poslouchejte hudbu, vnímejte svůj dech, uvolněte se a užívejte.


Oba tyto přístupy mají něco společného, a to je únava, která se dostaví po vyčerpání psychických a fyzických sil. Únava s sebou přináší další "komplikace", ať jde o snížení výkonu, psychický diskomfort nebo tělesné projevy - jednostranné přetěžování, bolestivost svalů, nebezpečí poškození svalů, vazů, kloubních pouzder...

V zásadě správný přístup k vlastnímu tělu je dostatečný aktivní pohyb (dle individuálních možností) a přiměřená regenerace. U aktivních nebo vrcholových sportovců platí část o regeneraci dvojnásob.

Na druhou stranu, aby byla regenerace úspěšná, je zapotřebí vybrat její vhodný způsob (proceduru, tělesnou aktivitu) tak, aby její účinky splňovaly požadovaný efekt a také aby byla časově vhodně zařazena. Regeneraci z tohoto pohledu můžeme rozdělit ještě na časnou a pozdní.

  • Časná regenerace - probíhá současně s vykonávanou činností nebo sportovní aktivitou, nebo bezprostředně po ní. Jejím cílem je odstranit akutní únavu. Tento typ regenerace by měl být součástí každodenního režimu.

  • Pozdní regenerace - probíhá po období většího zatížení, u sportovců to může být po nějakém hlavním období (soutěži, závodu).

Psychika vs. tělo

Jak jsme už řekli, regenerace je obnova psychických a fyzických sil, v podstatě jde o návrat do původního stavu. Aby naše tělo mohlo správně fungovat, musí být fyzická i psychická energie v harmonii. V následujících příspěvcích si povíme, jak přistupovat k aktivní regeneraci z fyzického (biologického) hlediska a jak z psychického. Musíme ale dodat, že obě tyto stránky našeho těla se ovlivňují a jsou propojené.

Dnešní úvodní článek končí pozvánkou na další příspěvek, ve kterém si podrobněji přiblížíme únavu,
o které jsme se dnes letmo zmínili. Abychom správně pochopili důležitost regenerace, je zapotřebí
mít o únavě a jejím vlivu na náš organismus dostatek informací.


Foto:
č. 1 - Pixmac
č. 2 - martinl/SXC
ikonka - Spanishale/SXC


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínIFBB Diamond Cup Serbia 2020: komplet...
Paulie02 (00:58) • mimo téma: European Pro 2020 Konečně video kde je vidět forma Lukáše Osladila na Euro...
magazínMargita Zámolová: "Snažila jsem se za...
jnerez (08:40) • Margitě budu držet na Olympii palce. *79* No ale každopádně nejsem zastáncem toho,...
magazínOlympia 212 Showdown 2020 bez Keona P...
LeToucan (21:34) • Velká škoda, proporce z říše snů.
magazínMel Chancey: "Mike Matarazzo bojuje o...
tomášekp (22:35) • Zrovna Agel je fakt odbornost sama. Zavádí se stent, BYPASS se našívá, a nejprve perife...
magazínMr. Olympia 2020 s Mamdouhem Elssbiay...
deiw (11:41) • Popravdě minulý rok Cedric byl podobný případ. Měl dost bodů ještě z konce roku 2018 (p...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra