Reklama:

Regenerace (XXVI.): Fototerapie
- solárium, solux

Ronnie.cz > Medicína > Regenerace

Regenerační seriál, kterému se už delší dobu věnujeme, bude dnes pokračovat fototerapií. Léčba světlem je stejně jako termoterapie, mechanoterapie, hydroterapie a elektroléčba, se kterými jsme se seznámili v minulých článcích, další z metod fyzikální terapie.

Fototerapie je velmi stará metoda. Vznikla už v antice. V průběhu svého vývoje prochází různými fázemi, např. ve středověku se doporučovalo méně slunečních paprsků, trendem byla co nejbělejší kůže. V 2. polovině 18. století dochází k jejímu velkému rozmachu.

Dnes je léčba světlem poměrně rozšířená metoda, která má velké možnosti použití. Její účinky využívá např. neonatologie, rehabilitace, lázeňství, psychologie a další medicínské obory. Fototerapii poskytuje celá řada přístrojů. S těmi se buď setkáváme ve zdravotnických či wellness zařízeních (solárium, laser, biolampa), nebo je můžeme použít i při domácí léčbě (solux, horské slunce, Kromayerova lampa).

Světlo a lidský organismus

Světlo je elektromagnetické záření, které má na lidský organismus významný vliv. Ovlivňuje biorytmus člověka (den - bdění, noc - spánek), psychiku, tvorbu hormonů (hlavně melatonin - spánkový hormon) a vitamínů. Světlo také může mít mnoho barev, které samy o sobě nějak na lidský organismus působí.

Světlo jako lék

Nejjednodušší a nejpřirozenější zdroj světla je samozřejmě slunce. Nás ale budou zajímat fototerapeutické metody, resp. přístroje, které k léčbě využívají umělé zdroje světla.

Světlo má různé vlnové délky, které určují jeho charakter. Fototerapie využívá viditelné paprsky (400 - 760 nm), ultrafialové záření UV (280 - 400 nm) a infračervené záření IR (760 - 3000 a více nm). UV a IR záření není možné spatřit, protože se nenacházejí ve viditelné části vlnového spektra. Nicméně UV záření se projeví zvýšenou pigmentací pokožky - opálením. IR paprsky vnímáme prostřednictvím našich kožních receptorů jako teplo.

Různé vlnové délky, resp. frekvence viditelného světla, vnímáme jako barvy. Barevné spektrum obsahuje červenou, oranžovou, žlutou, zelenou, modrou a fialovou. Tyto barvy samy o sobě působí na náš organismus. Např. červená je dráždivá, mění elektrickou činnost mozku. Naopak modrá je uklidňující, a proto se nachází např. v inkubátorech.


Shanti nabízí v prostorách s vytříbeným designem masáže mnoha druhů, které poskytují speciálně vyškolené terapeutky z Thajska s dlouholetými zkušenostmi. Svěřte své tělo a mysl naší péči, zavřete oči, poslouchejte hudbu, vnímejte svůj dech, uvolněte se a užívejte.


Možnosti fototerapie

Infračervené záření

IR záření rozdělujeme na 3 typy: A, B, C. Pro léčbu je nejvhodnější typ A, který také fototerapeutické přístroje využívají.

Mezi léčebné účinky IR záření můžeme zařadit prokrvení, rozšíření cév, analgetický účinek, stimulace imunobiologických reakcí nebo působí proti křečím. Účinky IR záření závisí jak na vlnové délce, tak i na použití barevného filtru. Červený filtr může prohloubit účinky a jde více do hloubky, modrý naopak intenzitu IR omezuje.

Mezi hlavní umělé zdroje IR záření patří solux, se kterým se můžeme setkat v terapeutických zařízeních. Jeho obsluha ale není nijak náročná, takže je vhodný i pro domácí použití.

Ultrafialové záření

UV záření je také děleno do tří typů: A, B, C. K terapii využíváme A a B. Typ C má ale výrazné baktericidní účinky, takže se využívá ke sterilizování např. operačních sálů.

Po aplikaci UV záření můžeme očekávat prokrvení, zčervenání, podporuje tvorbu vitamínu D, podporuje detoxikaci, zlepšuje obranyschopnost organismu, zvyšuje svalovou aktivitu, zlepšuje krvetvorbu, zvyšuje žaludeční kyselost, zlepšuje hojení ran, popálenin a hnisavých onemocnění kůže. Pozitivní účinky tedy můžeme sledovat na celý organismus. Kromě toho pozitivního je tu ale i negativní "účinek". Jde o nebezpečí karcinomů, které nadměrné a nerozumné působení UV záření může způsobit. Při aplikaci UV záření je tedy třeba se chránit. Ať jsou to krémy s UV filtry, ochranné brýle nebo speciální filtry zabudované přímo v přístroji (solária).

Kdy UV použít?

Fototerapii vnímáme jako podpůrnou metodu. Lze ji využít u kožních onemocnění, jako prevenci nedostatku vitamínu D, při snížení výkonnosti, při únavě, proti anémii (chudokrevnost), bolesti a při zánětech nervů a pohybového aparátu... Použití je velmi široké.

Typickým přístrojem s UV zářením je tzv. horské slunce, Kromayerova lampa (zvláště vhodná na kožní onemocnění), ale také solárium. U něj se ale mísí UV a IR záření.

Toto je jedna z možností, jak světlo k terapii využít. Jak jsme si už řekli, světlo má různé vlnové délky,
které mají určité vlastnosti. Za normálních okolností jsou světelné paprsky tzv. nepolarizované,
tedy že světlo má různé vlnové délky, jeho paprsky probíhají nahodile a mají rozbíhavý charakter
(světelný paprsek má trychtýřovitý tvar). Pokud světlo zpolarizujeme (usměrníme), můžeme ho pak využít
dále, např. cíleněji. Tohoto principu využívá laser a biolampa. Oba tyto přístroje jsou v současné době
asi nejpoužívanějším typem fototerapie a zažívají velký rozvoj. O nich ale až příště.

Foto:
č. 1 - Froztbyte/Wikimedia Commons
č. 2 - emily johnson/Wikimedia Commons


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra