Reklama:

Regenerace (XXXV.): Aktivní regenerace - pilates

Ronnie.cz > Medicína > Regenerace

Chcete tělesnou aktivitou působit na celé své tělo? Chcete zlepšit nebo se naučit koordinaci svého těla, mysli a ducha? Zkuste pilates.

Pilates je velice zajímavou tělesnou aktivitou, o které by se dalo říct, že "dobyla svět". Pilates cvičení má za cíl působit na naše tělo celkově. Ovlivňuje nejen tělo, ale i mysl a ducha. Tím se odlišuje od ostatních cvičení. A to možná také přispělo k nevídané oblibě jak u cvičenců, tak i u lékařů a fyzioterapeutů.

Původ pilates

Tento cvičební systém na začátku 20. století vymyslel, propracoval a léta piloval Joseph H. Pilates. Na základě vlastních zdravotních potíží a onemocnění se celý život věnoval tělesnému rozvoji a nechal se inspirovat různými tělesnými aktivitami. Věřil, že tělesné a duševní zdraví jde ruku v ruce a pomocí tělesných cvičení lze tělo uzdravit z nemoci.

Pilates původně svoji cvičební metodu nazval "Contrology" (kontrolovat, řídit). Byl přesvědčen, že pro správné provádění tělesných cvičení je zapotřebí maximální spolupráce mysli tak, aby došlo k celkové vyrovnanosti. Je známé, že svaly mají tzv. svalovou paměť, tedy schopnost zapamatovat si určité pohyby, zvláště ty, které se často a dlouhou dobu opakují. Tyto pohyby se natolik vštípí do "paměti" svalů a mysli, že je obtížné je pak změnit. Proto je u pilates kladen důraz na pozorné a uvědomělé cvičení, aby nedocházelo k rutinnímu procvičování naučených cviků.

Podstata pilates

Pilates cvičení je důmyslně propracovaná cvičební soustava, která má za cíl protáhnout zkrácené a posílit ochablé svaly, zlepšit kvalitu pohybu, zaktivovat tzv. vnitřní svaly za účelem stabilizace těla, nácvik správného dýchání, pochopení a zlepšení tělesné mechaniky a mentální relaxaci.

Jak jsme už řekli, Pilates svoji metodu vymýšlel tak, aby cvičení působilo na celé tělo. Nejde tedy jen o tělesná cvičení, ale i mentální trénink (koncentrace, uvědomování si cvičení, odbourání stresu). Kombinace těchto dvou cvičení pak vede k posilování našeho ducha, k přirozenému sebevědomí, k zlepšení emočního prožívání, k "zdravé mysli".

Proč vlastně Pilates tak dbal na celkové působení své metody? Věřil, že moderní styl života nám způsobuje tělesný i mentální stres. Bohužel se při jeho studiích ukázalo, že většina "moderních" lidí tento stres neřeší. Ten pak přechází v různá onemocnění jak fyzického, tak psychického rázu. Dnes je můžeme znát pod pojmem civilizační choroby. Pilates zastával názor, že máme-li přirozeně reagovat na životní změny a stresy, musíme být fyzicky a mentálně fit. Věřil, že budeme-li se cítit tělesně i duševně dobře, nebude na nás stres tak silně působit a budeme schopni dobře zvládat stresové situace. Tyto jeho názory předběhly dobu a můžeme říct, že platí i dnes. Asi každý už zažil tělesnou únavu, která dokáže ovlivnit naši duševní čilost a ve výsledku zhorší efektivnost fungování našeho těla.

Podstata cvičení a jeho principy

Pilates cviky vycházejí ze silného středu těla, který vybudujeme posilováním vnitřních svalů. Jde o vytvoření silového kruhu kolem středu trupu, který chrání a stabilizuje páteř a vnitřní orgány. Jde hlavně o svalstvo bederní páteře a oblast břicha. Díky takto silnému středu stabilizujeme tzv. posturální svaly páteře, které nám pomáhají obnovit přirozené vyrovnání a držení těla.

Dalším nezanedbatelným prvkem pilates cvičení je práce s pánví, resp. její správné postavení, správné dýchání a práce s pánevním dnem. Pod vhodným vedením je ale tato cvičební metoda dobře zvládnutelná.

V průběhu "vývoje" pilates cvičení vzniklo šest jednoduchých principů, kterými se toto cvičení řídí a které ho dobře charakterizují.

  • soustředěnost pohybu
  • řízený pohyb
  • pohyb vycházející ze středu těla
  • plynulost pohybu
  • přesnost pohybu
  • dýchání


Shanti nabízí v prostorách s vytříbeným designem masáže mnoha druhů, které poskytují speciálně vyškolené terapeutky z Thajska s dlouholetými zkušenostmi. Svěřte své tělo a mysl naší péči, zavřete oči, poslouchejte hudbu, vnímejte svůj dech, uvolněte se a užívejte.


Pilates stroje a pomůcky

Pilates své cviky vymýšlel tak, aby bylo možné docílit co nejefektivnějšího provedení cviku se zachováním správnosti provedení. Toto mu umožňovali speciální stroje, které pro tyto účely zkonstruoval. Ve strojích jsou zabudovány pružiny, kterým sval klade odpor. S rostoucí svalovou silou můžeme použít silnější pružiny. Tím dochází k plynulé zátěži, která je šetrná k našemu pohybovému aparátu.

Výhodou těchto strojů byla a je jejich variabilita. Díky nastavitelnosti strojů (délka, výška, šířka, odpor) je pilates cvičení vhodné asi pro každého, jak konstitučně, tak výkonnostně. Pilates sám své cvičení charakterizoval jako "spolupráci stroje a člověka". Postupem času vymyslel více než 500 cviků, které se dají provést na kterémkoli jeho stroji. Díky cvičení na více strojích je tato metoda tak účinná. Je zajímavé vyzkoušet cvičení jednoho cviku na různých přístrojích. Díky této zkušenosti máme možnost pochopit princip a fungování našeho těla.

Kromě cviků na strojích, vymyslel Pilates také sadu cviků na zemi a bez pomůcek. Ty ale považoval za nejtěžší formu svého cvičení a předával je jen velmi pokročilým cvičencům.

Dalšími pomůckami, které v rámci cvičení můžeme použít, jsou různé druhy cvičebních gumiček, činek, pěnových válců a rollerů, fitbally a rotační disky. Ty mohou cvičení nejen obohatit, ale i pomoci cviky správně provádět.

V současné době se můžeme v cvičebních studiích setkat s různými hybridy pilates cvičení, které kombinují cviky na podložce s použitím různých pomůcek. Nezřídka se také některé cvičební lekce nechávají touto metodou pouze inspirovat a ke svým potřebám ji upravují a přizpůsobují.

Nicméně i dnes můžeme navštívit speciální pilates studia, kde probíhá "tradiční" forma cvičení na přístrojích. Tato forma tréninku se ukazuje jako účinnější a hlavně bezpečnější zejména pro začátečníky.

Kdy necvičit

Stejně jako u každého jiného cvičení i zde existují určitá omezení. Doporučuje se necvičit, když se celkově necítíte dobře. V těhotenství je zapotřebí se poradit nejen s lékařem, ale i se zkušeným učitelem. To samé platí, máte-li nějaká zranění, bolestivé stavy pohybového aparátu nebo podstupujete-li jakoukoliv léčbu. Dále necvičíme po těžkém jídle a po požití alkoholu.

Pilates cvičení můžeme považovat za moderní přístup k našemu tělu. Celkový efekt, který na naše tělo může mít, je přesně takový, který pilates cvičenci, lékaři nebo fyzioterapeuti doporučují.

Foto: č. 1, 3 - MHandF / Wikimedia Commons
č. 2 - J. Vílchez / Wikimedia Commons


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 34 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra