Reklama:

Regenerace (XXVII.):
Fototerapie - laser a biolampa

Ronnie.cz > Medicína > Regenerace

Téma fototerapie pokračuje dnešním článkem o laseru a bioptronové lampě - biolampě. Obě tyto procedury zažívají v posledních letech velký rozmach a získávají na oblibě. Laser i biolampa představují účinnou a šetrnou fototerapeutickou metodu, kterou využívá celá řada lékařských oborů.

Laser i biolampa jsou oproti ostatním fototerapeutickým procedurám, o kterých jsme se zmiňovali v minulém článku, zajímavé tím, že "pracují" s usměrněným světlem. Světelné záření přirozeného zdroje má různé vlnové délky, jednotlivé vlny probíhají nahodile a jeho záření je rozbíhavé. Poté co takové světlo usměrníme (zpolarizujeme), máme k dispozici záření, které nám dává více možností, jak toto světelné záření využít v terapii a regeneraci.

S laseroterapií se pravděpodobně setkáte jen ve zdravotnických zařízeních. Jeho obsluha i používání patří do rukou školené osoby a způsob použití určí vždy lékař. Oproti tomu bioptronová lampa najde využití jak ve zdravotnických či wellness zařízeních, tak ji můžete stejně dobře použít i pro domácí ošetření.

A jaký je tedy mezi nimi rozdíl? Jak pracuje laser a jak biolampa? Čtěte dál.

Laser

Pracuje na principu tzv. zesílení světla stimulovanou emisí záření. Tento poněkud složitý jev umožní, že z přístroje vychází viditelný světelný paprsek, který má výraznou koncentraci energie, má jednu vlnovou délku a vlny mají stejný tvar. Usměrněný paprsek nám umožní lepší cílení na postižené místo a tím intenzivní ošetření tkáně. Laser je lidskou kůží jen minimálně pohlcován, takže působí i v hlubokých strukturách. Laser je také oblíbeným pomocníkem při akupunktuře. Nahrazuje zde akupunkturní jehly. Paprsek je cílen a ošetřuje akupunkturní bod bez použití jehly.

Terapie laserem působí biostimulačně, protizánětlivě, baktericidně, analgeticky (proti bolesti) a proti otokům.

Co způsobuje laser při aplikaci v tkáních?

  • urychluje mikrocirkulaci a tím zlepšuje látkovou výměnu v tkáních
  • rozšiřuje cévy a umožňuje tak lepší absorpci tekutin
  • povzbuzuje imunitní a regenerační pochody, podporuje a urychluje hojení
  • podporuje množení kolagenních látek
  • zlepšuje funkci poškozených periferních nervů
  • zvyšuje aktivitu enzymů, syntézu bílkovin

Kdy ano?

Tím, že laser má pozitivní vliv na tkáň, kdy ovlivňuje její trofiku (výživu), metabolismus, buněčné "dýchání", aktivaci enzymů, množení kolagenních vláken a množení buněk, využíváme ho asi nejčastěji k léčení poúrazových a pooperačních stavů. Důležité terapeutické místo má i v dermatologii, kdy jeho biostimulační efekt zvyšuje buněčnou regeneraci. Laser díky svému hloubkovému působení může léčebně ovlivňovat i svaly, šlachy, klouby a nervy, proto revmatické a neurologické potíže a onemocnění jsou další možností, kde laser využít.

Kromě těchto nejčastějších případů, je možné ho aplikovat na další širokou škálu onemocnění, postižení i poruch (např. stomatologie, záněty vnitřních orgánů, gynekologie...).

O využití laseru vždy rozhodne lékař, ten posoudí indikace a případné kontraindikace, aby léčba byla úspěšná a "šitá" na míru.


Shanti nabízí v prostorách s vytříbeným designem masáže mnoha druhů, které poskytují speciálně vyškolené terapeutky z Thajska s dlouholetými zkušenostmi. Svěřte své tělo a mysl naší péči, zavřete oči, poslouchejte hudbu, vnímejte svůj dech, uvolněte se a užívejte.


Bioptronová lampa = biolampa

Tato terapie je jednodušší variantou léčebně-biostimulačního světla. K terapii se zde využívá polarizované světlo, které je vyzařováno halogenovou zářivkou. Biolampa nám vytváří světlo, které se podobá části elektromagnetického spektra slunečního záření, ale je odfiltrováno UV záření. Toto světlo na naše tělo působí přirozeným způsobem. Po průniku do tkáně, který je cca 1 - 1,5 cm, podporuje biostimulační pochody a regeneraci těla a podporuje vlastní léčebný potenciál těla.

Léčebný efekt

  • podporuje léčebné pochody v buňkách a zpomaluje jejich degenerativní procesy
  • zlepšuje metabolismus buněk bez hromadění odpadních látek
  • zvyšuje imunitu, hojení a regenerační procesy
  • podporuje obnovu tkání

Biolampa je v současné době výrazným pomocníkem v dermatologii, kosmetice, chirurgii a ortopedii. Tak jako u laseru je ale její použití mnohem širší. Nejčastěji se biolampa používá jako doplněk klasické léčby, v některých případech (např. v dermatologii) může být i hlavním léčebných prostředkem.

Cílem tohoto fototerapeutického působení je zlepšení hojení ran a poranění, odstranění nebo snížení bolestí, léčebné působení na kožní potíže, ovlivnění nežádoucích procesů v buňkách a tkáních.

Oproti laseru má biolampa výhodu lehké obslužnosti a aplikace, je proto vhodným domácím pomocníkem při regeneraci a léčbě potíží.

Foto:
č. 1 - CMRF Crumlin / Wikimedia Commons
č. 2 - Wikimedia Commons


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

20.11.01:26Saphenus - polarizovane svetlo a laser funguju a rozhodne nie su ziad..
20.11.00:04Smile04 - secky tydle hokus pokus užasny vymysly jsou pro lidi co si..
19.11.15:32Harpy - Je to placebo a kus plastu se žárovkou za, kterou chcou ne..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra