Reklama:

Regenerace (XI.): Rekondiční
a relaxační masáž (II.) - lymfatická

Ronnie.cz > Medicína > Regenerace

Dnešním příspěvkem pokračujeme v našem regeneračním seriálu, ve kterém se už nějakou dobu věnujeme masážím. V minulém článku jsme se seznámili s rekondičními a relaxačními masážemi, které jsme si ještě dále rozdělili (na tematické, zdravotně-relaxační, pracující s energií člověka a asijské a exotické). Také jsme si mnohé řekli k prvním z nich - tematickým masážím. Dnes se budeme věnovat zdravotně-relaxačním masážním technikám, které také spadají do rekondičních a relaxačních masáží.

Zdravotně-relaxační masáže

Proč zdravotně-relaxační?

Toto dělení má zahrnovat masáže, které nám kromě obecných účinků dávají ještě něco navíc. Tyto masážní techniky specificky ovlivňují naše zdraví. Pro aplikaci těchto masáží musí masér znát speciální zákonitosti konkrétních masáží tak, aby provedená masáž splnila i své zdravotní poslání.

Lymfatické masáže

Lymfatické masáže jsou klasickým příkladem zdravotně-relaxačních technik. Tato speciální metoda má široké pole využití nejen v rámci regenerace, detoxikace, při kosmetických procedurách, ale také v medicínských oborech jako např. rehabilitace, chirurgie, ortopedie nebo i v interně.

Lymfatický systém

Lymfatické masáže ovlivňují lymfatický (mízní) systém, který je pro naše zdraví zásadní. Tento systém hraje důležitou roli v rámci imunitního systému, podporuje detoxikaci a významně působí na naši obranyschopnost.

Podstatou tohoto systému je tekutina - míza, lymfa. Ta teče lymfatickými cévami, které slepě vznikají ve většině tělních orgánů. Z nich míza odvádí vodu, ionty a bílkoviny. V různých místech pak lymfa prochází lymfatickými uzlinami (třísla, krk, v mandlích, v trávicím ústrojí, v hloubce těla), což je v podstatě mízní „filtr“. Zde se ale také míza obohacuje o lymfocyty (bílé krvinky). Mízní cévy se nakonec spojují ve dva mízovody, které ústí do krve. Tento stručný popis mízního systému pro naše potřeby a pro představu jeho fungovaní úplně postačí, nebudeme se tedy hlubšímu popisu věnovat.

V kostce můžeme říct, že lymfa sbírá prakticky z celého těla škodlivé látky, které se v uzlinách odbourávají. Bohužel lymfatický systém nemá svůj vlastní pohon toku lymfy. Průtok lymfy je tak zajišťován kontrakcemi okolních svalů, pulsací tepen v okolí lymfatických cév a respiračními pohyby.

To, proč je lymfatický systém důležitý pro naši imunitu, je právě v tom, že se zde setkávají cizorodé látky (antigeny) s bílými krvinkami (lymfocyty). To pak vytváří řadu imunitních reakcí, které podporují např. tvorbu protilátek nebo zničení choroboplodných zárodků.

Porucha lymfatického systému

Jestliže je funkce lymfatického systému z nějakého důvodu snížena, dochází k otokům (edémům), tělesné únavě, vyčerpanosti, ke snížení nebo ke špatné funkci imunitního systému.


Shanti nabízí v prostorách s vytříbeným designem masáže mnoha druhů, které poskytují speciálně vyškolené terapeutky z Thajska s dlouholetými zkušenostmi. Svěřte své tělo a mysl naší péči, zavřete oči, poslouchejte hudbu, vnímejte svůj dech, uvolněte se a užívejte.


Lymfatické masáže je možné podstoupit ve dvou podobách - ruční a přístrojové.

• Ruční masáž

Využívá jemných hmatových technik, které pomocí speciálních hmatů a tahů podporují správný tok lymfy a tedy správnou funkci lymfatického systému. Masáž se provádí na celém těle. Dochází při ní nejen k prostému posouvání lymfy dále do systému, ale zapotřebí je i ošetřit mízní uzliny a tzv. je otevřít, aby lymfa mohla těmito orgány procházet dál. Tato masáž je poměrně složitá procedura. Je nutné, aby masér měl přesné znalosti o fungování mízního systému a aby byl řádně vyškolen a poučen.

Indikace:

 • otoky (dolních a horních končetin, břicha, obličeje, očí, mízních uzlin atd.)
 • napětí a křeče končetin
 • pocity únavy a vyčerpanosti
 • po úrazech a operacích
 • artróza, dna
 • oslabení imunitního systému
 • bolesti hlavy, migrény a jejich prevence
 • bolesti páteře a svalů
 • celulitida
 • po sportovních výkonech
 • křečové žily (vždy se poradit s lékařem!!!)
 • dechové potíže
 • relaxace, regenerace, detoxikace
 • pooperační jizvy, vrásky, akné

Kontraindikace:

 • rakovina
 • akutní záněty
 • těhotenství
 • virová a bakteriální onemocnění
 • srdeční choroby
 • zvýšená činnost štítné žlázy
 • varixy
 • vysoký krevní tlak
 • onemocnění ledvin

Pokud chcete obnovit správnou funkci lymfatického systému, je nutné absolvovat kůru 8 - 10 hodin v průběhu 3 týdnů. Délku trvání masáže si určí masér sám podle vašeho aktuálního stavu. Udržovací režim se pak doporučuje 1x měsíčně.

Po absolvování lymfatické masáže se můžete setkat s únavou nebo naopak aktivitou, bolestmi hlavy, častým močením, popřípadě s dočasným zhoršením stavu (akné). Díky tomu, že se funkce lymfatického systému masáží znovu nastartovala, dochází k očistě těla, kterou můžou tyto nepříjemné pocity provázet.

• Přístrojová masáž

Tato procedura pracuje s postupující tlakovou vlnou. Střídá se stlačení a uvolnění. Pro správné účinky by tlak měl být v rozmění 30 - 60 mmHG. Nejčastěji se masáž provádí na dolních končetinách, ale možná je také na horních končetinách nebo celém těle. Při proceduře je Vaše končetina nebo celé tělo ve speciálním návleku a je nezbytné, abyste po celou proceduru zhluboka dýchali. A to proto, aby byly buňky pravidelně zásobovány kyslíkem.

Přístrojová masáž pečuje nejen o lymfatický systém, ale díky tlakové masáži kůže podporuje odbourávání celulitidy a lepší prokrvení kůže a svalů a jemně ošetřovanou oblast zahřívá.

Maséři, kteří lymfatickou masáž provádějí, doporučují, aby přístrojová masáž byla doplněna ručním provedením. Jde jim o to, aby masér pomocí hmatů uvolnil cestu lymfě tak, aby přístrojové provedení bylo efektivní a účinné.

Indikace a kontraindikace jsou shodné jako u ručního provedení.

S přístrojovou masáží se nejčastěji setkáte v rehabilitačních zařízeních, kde se používá hlavně při poúrazových a pooperačních stavech. Hojně jsou ale také ve wellness zařízeních, kde se lymfatická masáž doporučuje před nebo po cvičení, nebo v rámci kosmetických procedur.

V dnešním článku jsme se podrobně věnovali jen lymfatickým masážím.
V příštím příspěvku si řekneme o dalších zdravotně-relaxačních masážích.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ INZERÁTYpráce recepční(obsluha)do fitness-brig...
Olympia Fitness Praha(Opatov,Hostivař) hledá brigádníky do svého týmu - STUDENTKU/STUDENTA na poz...
bazar Sběratel koupí větší sbírku pošt...
Vášnivý sběratel koupí větší sbírku poštovních známek. Solidní jednání a okamžitá platba. 777097...
práce Hledáme instruktory/ky
Nový prémiový fitness klub v nově vznikající čtvrti DOCk na Palmovce hledá spolehlivé instruktory...
seznamka Asiat hledá svalovce na společné posi...
Štíhlý asiat, nepříliš zkušený v posilování, hledá svalovce na společné posilování, který by mi p...
bazar Chodící pás - Walking program
Prodám 11 kusů chodících / běžeckých pásů s 0,5 kg činkami pro Walking program. Vhodné jak pro tr...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra