Reklama:
AKCE: Smart Whey protein 1+1
Nově v moderním sáčkovém balení!
Více zde.

Regenerace (XXIV.):
Elektroterapie - úvod

Ronnie.cz > Medicína > Regenerace

Elektroléčbou pokračujeme v našem regeneračním seriálu. Tato metoda má také své pevné místo v terapeutické praxi a využívá se hlavně v rámci rehabilitace. Její použití je ale velmi široké.

Využíváme ji jak k léčbě, tak k prevenci potíží. Elektroterapie je v současné době velmi rozšířeným a oblíbeným pomocníkem při léčbě řady onemocnění. V nějaké formě je praktikována a nabízena snad v každém rehabilitačním zařízení a samozřejmě v lázeňských ústavech.

Něco málo z historie

Historicky je elektroterapie velmi stará metoda, která se používala už v dávných dobách. První zmínky jsou ze starého Egypta (2000 let př. n. l.), kde se na postižená místa přikládal živý rejnok elektrický.

Nový pohled na elektroterapii přinesli na přelomu 18. a 19. století pánové Volta a Galvani, kteří popsali dráždění nervosvalového aparátu galvanickým (stejnosměrným) proudem.

Od té doby prochází elektroléčba dalšími vývoji a i dnes se „vymýšlejí“ nová elektroterapeutická zařízení, která obohacují nabídku elektroléčby.

Co je elektroléčba

Jak jsme už zmínili, elektroterapie je léčebná metoda. K léčbě využívá elektrickou energii různých forem, frekvencí a intenzit. Elektroterapie využívá stejnosměrný (galvanický) a střídavý proud - nízko, středně a vysokofrekvenční. Vzniká tak soubor elektroléčebných procedur, které můžeme využít v rámci regenerace a rekondice svého těla.

Vedení elektrického proudu tkáněmi

  • Stejnosměrný proud

    Organismus z hlediska elektrických polí a proudů je složitá, různorodá soustava. V těle jsou např. různé elektrické náboje a různé uspořádání membrán. Tělo je tedy komplikovaný vodič.

    Stejnosměrný proud se tkáněmi šíří tzv. elektrolýzou, tedy pohybem kationtů a aniontů, velká část protéká mezibuněčnými prostory. Tím, že uspořádání každé tkáně je jiné, má toto vliv na velikost odporu. Čím více má tkáň elektrolytů (to, co vede elektrický proud), tím je pohyb iontů volnější, odpor menší a vodivost větší. Např. suchá pokožka má odpor daleko větší než vlhká (toto je pro aplikaci elektroléčby důležité).

  • Střídavý proud

    Tento typ proudu je veden jako posuvný. To znamená, že molekuly se natáčejí ve směru polarity el. pole. Díky tomuto jevu vzniká teplo. Tento proud prochází cestou nejmenšího odporu - podél nervových vláken, podél cév, mezibuněčnými prostory. Nejvodivější je např. mozkomíšní mok, nejmenší vodivost má kost.


    Shanti nabízí v prostorách s vytříbeným designem masáže mnoha druhů, které poskytují speciálně vyškolené terapeutky z Thajska s dlouholetými zkušenostmi. Svěřte své tělo a mysl naší péči, zavřete oči, poslouchejte hudbu, vnímejte svůj dech, uvolněte se a užívejte.


    Účinky elektroléčby

    Obecně působí proti bolesti, zvýšenému nebo sníženému svalovému napětí, zvyšuje prokrvení tkání a zlepšuje jejich metabolismus, působí protizánětlivě a zmenšuje otoky. Elektroléčbu je vhodné použít zejména k léčbě pohybového aparátu, a to hlavně chronických a degenerativních onemocnění, ale také poúrazových a pooperačních stavů. Jak jsme si už řekli, její použití je ale široké. Účinky elektroléčby můžeme také pozorovat u gynekologických, urologických, kožních, trávicích, dýchacích a dalších onemocnění.

    Elektroterapie má za cíl jak prevenci proti celé řadě potíží, tak léčbu již vzniklých onemocnění a postižení. Elektroléčbu je ale také možné použít k diagnostice.

    Procedury

    Elektroléčebné procedury můžeme rozdělit na kontaktní a bezkontaktní.

    Kontaktní elektroléčba

    U těchto procedur je elektrický proud převáděn elektrodami, které jsou bodově připojeny na kůži.

    Kontaktní procedury:

    • galvanoterapie
    • nízkofrekvenční terapie
      - DD = diadynamické proudy
      - TENS = tenzní proudy
      - elektrogymnastika
      - elektrostimulace
    • středněfrekvenční terapie
      - interferenční proudy
    • vysokofrekvenční terapie
      - UZ = ultrazvuk

    Bezkontaktní elektroléčba

    U tohoto typu elektroterapie je elektrický proud ve formě elektromagnetického pole. Do organismu se tak převádí bez vodivého kontaktu s kůží.

    Vysokofrekvenční bezkontaktní procedury:

    • diatermie
    • magnetoterapie


    Dnešní úvod do elektroterapie tímto končí. Cílem článků bude stručně Vás seznámit
    s možnostmi elektroléčby. V současné době je výběr té které procedury na Vašem lékaři.
    Možná Vám ale díky našim článkům bude jasnější, co Vám lékař vlastně na předpis napsal
    a jaké účinky to bude na Vaše tělo mít.

    Foto:
    č. 1 - Otis Historical Archives Nat'l Museum of Health & Medicine / Wikimedia Commons
    č. 2 - Capenergy / Wikimedia Commons



  • Související články:

    Diskuse k článku:
    Reklama:
    Uživatelské jméno:
    Heslo:
    Text:
    ...
    Upozornit na novou odpověď e-mailem.
    Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

    Zobrazit všechny příspěvky







    Jméno: pamatovat
    Heslo:



    Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
    Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
    Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
    MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
    Vyhledávání:
    RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie