Reklama:

Regenerace (X.):
Rekondiční a relaxační masáž

Ronnie.cz > Medicína > Regenerace

Tématem dnešního článku jsou rekondiční a relaxační masáže. Každý z Vás už asi slyšel o masáži čokoládové, bylinné, aroma, medové, ale také třeba o masérských technikách teplými lávovými kameny nebo o lymfatických masážích. Nabídka relaxačních a rekondičních masáží je v masérských salónech a zařízeních obrovská. Do těchto procedur můžeme zahrnout i méně známé, ale přesto oblíbené indické masáže, masáž Breussovu nebo masáž Dornovou metodou. Patří sem ale také thajské masáže, které se u nás v posledních letech staly oblíbeným prostředkem regenerace. O tomto typu masáží se nebudeme podrobněji rozepisovat, protože thajským masážím věnujeme celý samostatný seriál (v záhlaví každého článku najdete odkazy na ně). Už dnes si můžete přečíst zajímavé informace o jejich podobách, přínosech, provedeních...

Jste unavení, máte stres v práci, potřebujete načerpat energii, oddechnout si od každodenních starostí, prostě "vypnout"? Tak přesně pro Vás jsou relaxační a rekondiční masáže. Můžeme říct, že těmto masážím holduje právě běžná populace, která využívá relaxačních, rekondičních a regeneračních účinků těchto příjemných procedur.

Co můžeme očekávat?

Relaxační a rekondiční masáže mají příjemnou, zklidňující podobu. Často využívají různých pomůcek nebo látek ke zvýraznění účinků, k prohloubení a usnadnění relaxace. Relaxace je stav, kdy se v našem těle uvolňuje svalové a psychické napětí, při kterém se zbavujeme únavy a stresu. Po takovémto uvolnění dochází k načerpání nové energie a harmonizaci tělesné a duševní kondice.

Komu jsou určeny?

Cílem všech masáží, které si v dnešním článku popíšeme, je, jak jsem se už zmínila v úvodu, hlavně relaxace a rekondice (obnova psychické a fyzické pohody). S tím také samozřejmě souvisí i regenerace celého těla.

Regenerační procesy fyzické stránky člověka představují stimulaci krevního a lymfatického oběhu, podporu imunitního systému, působení na nervovou a hormonální soustavu, uvolnění svalového napětí, zmírnění nebo odstranění bolestí měkkých tkání, zjemnění pokožky, ale mohou také podpořit detoxikaci organismu.

Psychická regenerace nám může zajistit lepší spánek, odstranit bolesti hlavy a zlepšit celkovou psychickou pohodu a odolnost v každodenním životě.

Dalším důležitým účinkem těchto masáží je prevence. V ideálním případě by se měl každý člověk o sebe a své tělo starat v rámci svých možností tak, aby předcházel případným onemocněním. Dnešní uspěchaná doba přeje stresům, únavovým syndromům, vyčerpání, poruchám spánku, psychickým potížím, ale i tělesným poškozením z nedostatku pohybu nebo také špatným stravováním. Psychická i fyzická pohoda určitě napomáhá předcházet tzv. civilizačním chorobám.

Rekondiční a relaxační masáže jsou obecně všemi dobře snášeny a většinou nemají speciální kontraindikace. Samozřejmě platí, že musíte zhodnotit svůj aktuální zdravotní stav a přihlédnout i k obecným kontraindikacím, které jsou přehledně uvedeny v obecném dílu o masážích.


Shanti nabízí v prostorách s vytříbeným designem masáže mnoha druhů, které poskytují speciálně vyškolené terapeutky z Thajska s dlouholetými zkušenostmi. Svěřte své tělo a mysl naší péči, zavřete oči, poslouchejte hudbu, vnímejte svůj dech, uvolněte se a užívejte.


Pojďme si přiblížit jednotlivé masáže.

Pro přehlednost si masáže rozdělíme na:

  • tematické masáže (využívají nějakých pomocných prostředků)
  • zdravotně-relaxační (budou předmětem dalšího článku)
  • masáže pracující s energií člověka
  • asijské a exotické masáže

Tematické masáže

Aroma masáž

Tato provoněná masáž využívá blahodárných účinků aroma esencí. Maséři využívají vonné éterické oleje, které ředí s běžným masážním olejem, který zajistí kluzkost a přilnavost masérových rukou. Při masáži pronikají účinné látky všemi vrstvami Vaší pokožky. Spojením s vhodnými hmaty maséra dochází k naprostému uvolnění Vašeho těla. Příjemným doplňkem této masážní procedury je i tlumená relaxační hudba, která také přispěje k dokonalému uvolnění a regeneraci masírovaných oblastí.

Při použití éterických olejů je nutné, aby se masér vyvaroval vysokých koncentrací těchto silic a zohlednil jejich individuální účinky. Některé silice je nevhodné používat u těhotných nebo při srdečních chorobách.

Éterické oleje nejsou jen vonným doplňkem masáže. Účinky jednotlivých olejů mohou mít i léčebné přínosy. Kromě různých účinků (podle druhu oleje) udržují přirozenou rovnováhu pokožky, zlepšují její regeneraci a hydrataci. Masér je může využít preventivně, ale i při akutních potížích. Mezi nejznámější éterické oleje používané při aroma masáži patří:

  • levandule - má uklidňující účinky, vhodná při nespavosti, bolestech hlavy, při poruchách soustředění, má výrazné hojivé účinky na pokožku
  • pomeranč - působí antidepresivně, osvěžuje a uvolňuje
  • mandarinka - uvolňuje napětí, mírní migrénu, osvěžuje
  • Neroli - má antidepresivní účinky, uklidňuje, pomáhá při nespavosti, povzbuzuje trávení a srdeční činnost
  • růže - podporuje krevní oběh, působí proti nespavosti a bolestem hlavy
  • rozmarýna - silně stimuluje po únavě, zahání úzkost, odstraňuje bolesti svalů

Aroma masáž trvá hodinu. Na závěr se obvykle používá krátký zábal (zabalení do teplé deky), který dokončí proces relaxace a umožní Vám vychutnat si doznívající masáž. Po masáži se nedoporučuje koupel, aby mohly éterické oleje příznivě působit na celý organismus co nejdéle. Samozřejmostí je dodržování pitného režimu (nealkoholických nápojů).

Medová masáž

Je jednou z nejúčinnějších detoxikačních procedur, při které dochází k obnovení přirozené detoxikační schopnosti organismu. Masér Vám potírá záda rozehřátým včelím medem a vmasírovává ho do pokožky (masáž může probíhat i na kloubech). Med má vysoké koncentrace výživných látek (minerálů a stopových prvků), které se absorbují do těla přes kůži a spolu s masážními pohyby dochází k odplavování toxinů z Vašeho těla. Toxiny jsou z těla odplavovány až z hloubky a v průběhu masáže vyplavou na povrch těla a jsou zřetelně rozpoznatelné od medu (někdy je možné cítit i zápach, který doprovází očistu těla). Reflexní zóny, které se na zádech nacházejí, stimulují činnost orgánů těla, takže se masáž může podílet i na jejich očistě a oživení.

Použití

Medová masáž je vhodná při potížích krevního oběhu, alergiích (pokud to není alergie na med), revmatických onemocněních svalů a kloubů, artróze, žaludečních a střevních poruchách, plísňových onemocněních střev, pokožky nebo orgánů, chronické rýmě a chorobách vedlejších dutin, chronickém únavovém syndromu, bolestech hlavy, nervových poruchách všeho druhu, potížích s usínáním a nespavostí, výtoku a menstruačních potížích žen, depresích, všech stavech slabosti podmíněných stářím, při zpomaleném zotavování v návaznosti na těžké choroby, ochabování vitality a výkonnosti, jaterních chorobách, funkčních poruchách slinivky břišní, slabosti ledvin. Dále je tato masáž vhodná pro podporu imunitního systému a při očistných kúrách chorob.

K čemu je vlastně detoxikace?

Detoxikace je očista těla od usazených látek - toxinů, které se v našem těle v průběhu let usadily. Usazování toxinů způsobuje nevhodný životní styl, špatné životní prostředí, léky. Tělo se přirozeně snaží těchto toxinů zbavit. Využívá pro to několik cest: střeva, plíce, pokožku. Tato přirozená detoxikace ale probíhá, pokud je funkční imunitní systém. V dnešní době bohužel náš imunitní systém trpí, a tak i vylučování toxinů je omezeno, či zastaveno. Tělo odpadní látky pak musí vyloučit náhradní cestou. To ale považujeme za projevy chorob. Nejčastěji toto náhradní vylučování probíhá formou chronické rýmy a senné rýmy, kožními vyrážkami, výtoky, astmatem, chorobami střev, infekcemi močových cest, svalovými bolestmi, otoky chrupavek, toxiny se vylučují do kloubů, svalů, šlach, vazů a kostí.

Medovou masáž si můžete užívat 1 hodinu. Je nezbytné po proceduře hodně pít, aby mohla detoxikace správně fungovat. Opakovat očistu medem můžete 2x za měsíc, někteří maséři ale doporučují cyklus 3 masáží za sebou.

Masáž lávovými kameny

Tato masáž je v poslední době stále více vyhledávanou procedurou. Snoubí v sobě masérské umění člověka a teplo a energii lávových kamenů vulkanického původu. „Lávová“ masáž má podle typů provedení několik variant.

Tranquility stone masáž - pochází z Číny a cílem je harmonizovat energetická místa (čakry) a vyrovnávat energii v energetických drahách (meridiánách). K této proceduře se používají menší kameny zahřáté na nižší teplotu (38 - 40 °C), které se pouze přikládají na přesná místa a nechávají se působit.

LaStone Therapy - pochází z Ameriky a cílem je hluboce prohřát svalové partie a zajistit regeneraci a relaxaci těla i ducha. K masáži se používají větší kameny nahřáté na 60 - 70 °C. Nevýhodou mohou být delší prodlevy mezi jednotlivými částmi těla (někdy mohou tvořit až 50 % masáže), což snižuje prožitek z komplexní masáže. Tento typ začal využívat k masáži i kameny studené.

Magic hot stones - s tímto typem masáže se můžete setkat asi nejčastěji. Masáž využívá horkých kamenů různých velikostí zahřátých na 45 - 55 °C, masérských hmatů havajské masáže a poznatků čínské medicíny o energetických drahách. Masér nahřáté kameny nejen používá k provádění masérských hmatů, ale také je přikládá na masírovaného tak, aby celé tělo bylo příjemně prohříváno. Magic hot stones masáž může být ještě zkvalitněna použitím éterických olejů, které její účinky podtrhnout a doplní.

Účinky

Masáž je výrazně protistresová, relaxační, harmonizační a energetická.

Použití

Masáž lávovými kameny je vhodné si vybrat, pokud chcete odstranit stres a napětí ve Vašem těle, Vaše tělo harmonizovat, stimulovat krevní a lymfatický systém, podpořit detoxikaci těla, zlepšit spánek, zmírnit bolesti svalů a kloubů nebo odstranit bolesti hlavy.

Žádné speciální kontraindikace nejsou u těchto masáží známy.

Tato masáž může trvat 60 - 120 minut. Vaše tělo je potom příjemně uvolněné, plné nové životní síly a energie.

Čokoládová masáž

Tato sladká procedura je výborný pěstící prostředek pro Vaši pokožku, podílí se na detoxikaci a dodá tělu energii a dobrou náladu. Masáž také uvolňuje ztuhlé svalstvo, hlavně tzv. stresové svaly (trapéz), které nám mohou způsobit bolest hlavy, migrény nebo poruchy spánku.

Na pokožku se nanáší teplá čokoládová směs, která se skládá z mandlového oleje a vysokoprocentního kakaového prášku. Kakao obsahuje velké množství antioxidantů, minerálů a vitamínů. V čokoládové hmotě pak masér provádí relaxační masáž.

Účinky

Tato masáž má blahodárný vliv na naši pokožku. Čokoláda kůži vyživuje, vrací jí pružnost a hebkost - působí proti stárnutí. Potlačuje také celulitidu a zlepšuje vzhled pokožky. Vůně čokolády je silný čichový vjem, který se také spolupodílí na účincích masáže. Proto procedura působí protistresově, zvedá náladu (vyplavují se endorfiny a serotonin), uvolňuje a regeneruje celé tělo. Teplá směs navíc tělo prokrvuje a zahřívá, což má uvolňující účinek na svaly a ztuhlá svalová místa.

Tuto masáž si můžete užívat 60 minut a ještě dlouho po aplikaci budete sladce vonět čokoládou.

V nabídce masážních salónů a center je dnes nepřeberné množství relaxačně-regeneračních masáží. Dnešní článek se věnoval jen těm nejznámějším, ale samozřejmě ne jediným, které můžeme zařadit do tematických masáží. Dalšími možnostmi relaxační masáže může být masáž olivová, olejová, jalovcová, skořicová... Ty jsou ale jen modifikací aroma masáží, proto se o nich už více nezmiňujeme.

Příští článek se bude věnovat zdravotně-relaxačním masážím. Můžete se tedy těšit na informace
o lymfatických masážích, Spinal Touch nebo také o masáži těhotenské.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ INZERÁTYpráce recepční(obsluha)do fitness-brig...
Olympia Fitness Praha(Opatov,Hostivař) hledá brigádníky do svého týmu - STUDENTKU/STUDENTA na poz...
bazar Sběratel koupí větší sbírku pošt...
Vášnivý sběratel koupí větší sbírku poštovních známek. Solidní jednání a okamžitá platba. 777097...
práce Hledáme instruktory/ky
Nový prémiový fitness klub v nově vznikající čtvrti DOCk na Palmovce hledá spolehlivé instruktory...
seznamka Asiat hledá svalovce na společné posi...
Štíhlý asiat, nepříliš zkušený v posilování, hledá svalovce na společné posilování, který by mi p...
bazar Chodící pás - Walking program
Prodám 11 kusů chodících / běžeckých pásů s 0,5 kg činkami pro Walking program. Vhodné jak pro tr...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra