Reklama:
Lískooříškový krém 1+1
Skladem posledních 43 ks. Více zde.

Regenerace (VIII.): Léčebná (rehabilitační) masáž

Ronnie.cz > Medicína > Regenerace

Léčebná masáž je dalším typem masáže (obecné informace o masážích jsme si řekli v tomto článku, o té klasické pojednával článek předešlý), o které si dnes řekneme více. Nebudeme ale zabíhat do velkých podrobností, řekneme si o ní jen to podstatné. Cílem tohoto článku je seznámit Vás s touto masáží tak, abyste věděli, co od ní můžete čekat, a nebyli zaskočeni tím, že se v podstatě nejedná o masáž jako takovou.

Léčebná masáž je speciální manuální metoda, která je prováděna buď fyzioterapeutem, nebo jinak zdravotně vzdělaným pracovníkem ve státních nebo soukromých zdravotnických zařízeních. Součástí masáže jsou rehabilitační komponenty, pro jejichž naučení a zvládnutí je nezbytné plné zdravotní vzdělání. Pod pojmem rehabilitační komponenty si můžeme představit například mobilizaci, trakci, míčkování, stimulaci (dráždění) kůže, podkoží a svalu hlazením, protažením, kartáčováním nebo tlakem, ale zahrnují i další terapeutické metody. Mezi léčebné masáže můžeme zařadit reflexní, akupresurní, vazivovou a periostální masáž. Tyto léčebné techniky bývají součástí komplexní terapie, většinou je zdravotník používá na začátku terapie a kombinuje podle stavu a potřeb klienta.

Rehabilitační komponenty

Mobilizace

Mobilizace je technika, která má za cíl ovlivnit hybnost v kloubu, ve kterém došlo k funkční poruše. Je to metoda postupného a nenásilného obnovování kloubní hybnosti. V podstatě provádíme opakované a nenásilné pohyby v kloubu v tom směru, ve kterém je nějaké omezení.

Trakce

Trakce je také šetrná metoda, která využívá působení síly na určitou část těla v její podélné ose. Cílem je oddálit tahem styčné plochy, které se nacházejí v kloubu, a ulevit tak od bolesti.

Míčkování

Míčkování je stimulační a relaxační metoda, která využívá speciální míčky různých velikostí. Je to příjemná technika, kdy fyzioterapeut míčky provádí krouživé a třecí pohyby na kůži klienta. Míčkování má široký léčebný efekt (např. při respiračních onemocněních, bolestech páteře, proti otokům, pro uvolnění rýmy atd.).


Shanti nabízí v prostorách s vytříbeným designem masáže mnoha druhů, které poskytují speciálně vyškolené terapeutky z Thajska s dlouholetými zkušenostmi. Svěřte své tělo a mysl naší péči, zavřete oči, poslouchejte hudbu, vnímejte svůj dech, uvolněte se a užívejte.


Reflexní masáž

Reflexní masáž vychází z masáže klasické. Od klasické masáže se ale liší technikou hmatů a místy aplikace. Masáž se provádí na sucho a velmi pomalu. Speciální hmaty jsou seřazeny do 4 sestav (zádová, hrudní, pánevní a pro šíji a hlavu). Hmaty mají přesné pořadí a reflexně ovlivňují tkáně a vnitřní orgány přes kůži. Tento léčebný zákrok je aplikovaný na povrch těla (tedy na kůži), jehož citlivost je určitým onemocněním reflexně změněna. Léčbu tedy neprovádíme v primárním místě postiženého ústrojí nebo tkání, ale na místech druhotných.

Kdy se používá

Reflexní masáž je vhodné použít v případě akutních onemocnění vnitřních orgánů, při poruchách prokrvení, pooperačních a poúrazových stavech, funkčních degenerativních a některých chronických revmatických onemocněních, vegetativních a hormonálních onemocněních.

Kdy ne

Při akutních zánětech vnitřních orgánů (akutní slepé střevo), akutních zánětech povrchových tkání, stavech, které vyžadují klid na lůžku, horečnatých, infekčních a nádorových onemocněních, v těhotenství a při menstruaci (pánevní sestava). Hrudní sestavu neprovádíme u pokročilého stádia M. Bechtěrev, při závažných onemocněních srdce, pneumothoraxu a u zlomenin žeber.

Reflexní masáže mají dnes v nabídce i některá masážní nebo kosmetická studia. Nejčastěji jde o reflexní masáže nohou. Tyto masáže ale nevycházejí z výše popsaného typu, základ mají spíše ve východních typech masáží a můžeme je přirovnat k masážím akupresurním.

Vazivová masáž

Vazivová masáž je obdobou masáže reflexní. Tato speciální technika představuje hmaty, které posouvají kůži a podkoží proti spodině. Cílem je uvolnit vazivové složky a zlepšit tak funkci svalů, podkoží a kůže.

Periostální masáž

Periostální masáž je dalším typem masáže reflexní. Představuje tlak (např. bříškem prstů) na povrch kosti, kde se nachází reflexní změna. Za úkol má hlavně odstranit bolest.

Akupresurní masáž

Akupresurní masáž stejně jako akupunktura pochází z Číny. Je to tlaková masáž prsty, nebo tupým předmětem, kterou stimulujeme specifické reflexní body. Cílem je ulevit od bolesti, přes reflexní zóny léčit onemocnění a podpořit tělo, aby používalo svých přirozených regeneračních mechanismů. Akupresurní body, které masáží ovlivňujeme, zjistíme podle jejich citlivosti. Když některý vnitřní orgán nefunguje, projeví se to zvýšenou citlivostí na určitém místě na kůži. Cílem akupresurní masáže je podpořit oběh krve a lymfy, harmonizovat funkci nervového systému, regulovat činnost žláz s vnitřní sekrecí a hlavně ulevit od bolesti.

Akupresuru můžeme použít i v rámci automasáže - sami na sobě. Akupresurní masáž má totiž dlouhodobější účinek, když se provádí vícekrát. Je tedy určitě prospěšné po absolvované masáži ve speciálním zařízení v léčbě pokračovat doma sám. Jednorázová masáž sice ulevuje od bolesti, ale neodstraní ji natrvalo.

Nejčastěji se můžete setkat s akupresurní masáží nohou a chodidel nebo hlavy a obličeje.

Tyto léčebné masážní techniky je vhodné používat po nějakém prohřátí. Postižená oblast se uvolní, prokrví a může lépe reagovat na terapii.

Dnešním článkem jsme také nahlédli do jedné z dalších částí našeho regeneračního seriálu - fyzioterapie. Více se budeme fyzioterapeutickými přístupy a metodami zabývat v následujících článcích. Dnešní informace jsou tedy obecné a základní a vztahují se k tématu masáže.

V příštím článku se můžete těšit na informace o masáži sportovní.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra